Wiktoria Bochniak z THM zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego

Uczennica Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim Wiktoria Bochniak zajęła pierwsze miejsce w finale współorganizowanego przez IPN 9. ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbruck” w kategorii poezja. Gala odbyła się 26 kwietnia 2023 roku w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Podczas gali finałowej wystąpiło 28 osób wyłonionych w półfinałach, które odbyły się w marcu tego roku w czternastu miastach całej Polski, w tym w Kielcach. Zaprezentowali oni poezję oraz prozę opartą na wspomnieniach i twórczości więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbruck. Wiktoria Bochniak, uczennica ostrowieckiego technikum przekonała jury etapu finałowego swoją interpretacją wiersza pt. „Konfrontacja” autorstwa Teresy Bromowiczowej.

Przesłuchaniom przyglądało się jury w składzie: przewodniczący pan Andrzej Róg (aktor, reżyser, pedagog, prezes Stowarzyszenia Prawy Brzeg), pani dr Barbara Oratowska (wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie), pani Teresa Kurcyusz-Furmanik (córka ravensbruczanki Marii Rutkowskiej-Kurcyusz) oraz Kamil Wojciechowski (ubiegłoroczny laureat konkursu, uczeń Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach).

Po wysłuchaniu wszystkich występów jury przyznało następujące nagrody:

w kategorii proza:

I miejsce – Emilia Marzec z III Liceum Ogólnokształcącego im Unii Lubelskiej w Lublinie

II miejsce – Marta Bekierz ze Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach

III miejsce – Antoni Ostrowski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Elżbiety w Szczecinku

w kategorii poezja:

I miejsce – Wiktoria Bochniak z Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

II miejsce – Laura Lewińska ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. gen. Józefa Wybickiego w Wejherowie

III miejsce – Emilia Węgrzyn z II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy

Finaliści otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki oraz książkowe upominki. Nagrodą główną dla wszystkich finalistów oraz ich opiekunów jest wyjazd do Niemiec i wizyta w Miejscu Pamięci i Przestrogi Ravensbruck.

Organizatorem konkursu był Instytut Pamięci Narodowej, Miasto Ruda Śląska oraz Stowarzyszenie „Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck”.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Półfinał konkursu recytatorskiego odbył się w Kielcach

Przypomnijmy, że w kieleckim półfinale, który odbył się 16 marca 2023 roku w „Przystanku Historia” brało udział 25 młodych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Uczestnicy regionalnego etapu zaprezentowali wysoki poziom, wykazali się wrażliwością, dojrzałością oraz trafnym stopniowaniem emocji. To spowodowało, że jury półfinałowe miało trudne zadanie wyboru najlepszych wykonawców. Wówczas jury w składzie: Wojciech Niemczyk (aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Katarzyna Polit (Delegatura IPN w Kielcach), Dariusz Skrzyniarz (Delegatura IPN w Kielcach), wybrało dwie osoby do reprezentacji województwa świętokrzyskiego. Była to nagrodzona w finale Wiktoria Bochniak (Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim) oraz Zuzanna Turalska (Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Rudzie Malenieckiej).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *