124-letni fortepian „Bechstein” niezwykłym zabytkiem. Historia instrumentu z idealnym brzmieniem

Muzeum Historyczno Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim uznało za zabytek miesiąca fortepian znajdujący się Pałacu Wielopolskich. Jego dźwięki mogą usłyszeć bywalcy organizowanych w Częstocicach spotkań i koncertów muzyki klasycznej.

Muzeum informuje, że zgodnie z kartą inwentarzową fortepian, to instrument w drewnianej obudowie wspartej na trzech nogach. Jego obudowa przypomina skrzydło ptaka koloru czarnego. Wzdłuż krótszego boku umieszczona jest klawiatura. Każdy klawisz połączony jest za pomocą skomplikowanego systemu dźwigni. Nogi składają się z ośmiobocznych, zwężających się ku dołowi balasów.

Muzeum utrzymuje, że fortepian powstał w 1898 roku i tym samym liczy sobie 124 lata. Instrument został poddany generalnemu remontowi w 2011 roku. Musimy przyznać, że jego historia niezwykle nas zainteresowała i zaciekawiła.

Fortepian, wyprodukowany pod koniec XIX wieku w Berlinie, w wytwórni która eksportowała takie instrumenty w całym świecie, został zakupiony do tworzącego się wówczas muzeum ostrowieckiego w 1965 roku od spadkobierców Jana Szymańskiego, który był w naszym mieście nauczycielem i społecznikiem. W jego rodzinie utrzymuje się, że na tym instrumencie grała sama słynna pianistka Halina Czerny-Stefańska, m.in. laureatka IV Konkursu Chopinowskiego w 1949 roku. Z informacji muzeum wynika, że fortepian, zanim trafił do rodziny Szymańskich, był w posiadaniu rodziny Tadeusza Halperta i Marii Stefanii z Wielopolskich. Otrzymali oni ten instrument, prawdopodobnie w prezencie ślubnym, od hrabiego Zygmunta Wielopolskiego, nota bene ojca Marii i właściciela pałacu w Częstocicach. Nie tak dawno informowaliśmy, że Halpertowie przenieśli się do Jeleńca pod Ostrowcem na początku lat trzydziestych XX wieku. Tadeusz Halpert chętnie grał na fortepianie, a nawet komponował. Okazuje się również, że na przełomie 1944/1945 roku fortepian został przewieziony na saniach do Ostrowca i wszystko wskazuje na to, że dzięki temu ocalał.

Portal pianina.pl utrzymuje, że brzmienie fortepianów marki „Bechstein” uznawane są przez wielu światowej sławy pianistów za idealne. Perfekcyjny jest także ich mechanizm, oddający każdy niuans i zamiar grającego. Dowiadujemy się, że przez całą historię fabryki, instrumenty C. Bechstein były rozpoznawalne dzięki swoim charakterystycznym cechom, które pozwalają pianistom na swobodne wyrażanie siebie. W opinii portalu, C.Bechstein od momentu powstania fabryki aż do 1939 roku był w Polsce najbardziej cenioną i najpopularniejszą marką fortepianów. Słowo „fortepian” było jednoznacznie kojarzone z marką C.Bechstein, a z kolei mówiąc „C.Bechstein” wiadomym było, że mamy na myśli profesjonalny fortepian.  Obecnie firma pianina.pl od 2012 roku jest autoryzowanym i wyłącznym dystrybutor marki C.Bechstein na Polskę.

Wszystkim ostrowczanom i nie tylko im, którzy raczą się muzyką w pałacowych wnętrzach polecamy zwrócić uwagę na opisywany przez nas i sfotografowany przez Klaudię Cybulską fortepian. Wszak sam Claude Debussy mawiał, że „muzyka fortepianowa powinna być pisana wyłącznie dla C. Bechsteina”.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *