VIII Przegląd „Historia w Filmie”: 16 maja pokaz filmu „Żeby nie było śladów” (audio, wideo)

We wtorek 16 maja 2023 roku o godzinie 18.00 rozpocznie się drugie spotkanie w ramach VIII edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w Filmie”. W Kinie Fenomen mieszczącym się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach wyświetlony zostanie film „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Wstęp wolny.

Film pt. „Żeby nie było śladów” opowiada o wydarzeniach z maja 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza zdecyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożonemu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Armia esbeków zaczyna śledzić Jurka i jego rodziców, inwigilując ich życie prywatne 24 godziny na dobę. Na media i prokuraturę wywierany jest nacisk, aby do opinii publicznej trafiały tylko „właściwe” komunikaty. Przedstawiciele władzy państwowej i specjalna grupa śledczych prowadzą kolejne narady, jak ukręcić łeb sprawie Przemyka. Tymczasem Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość.

W filmie Jana Matuszyńskiego wystąpili Mateusz Górski, Sandra Korzeniak, Tomasz Ziętek, Robert Więckiewicz. Produkcja została doceniona zarówno przez widzów, jak i krytykę. Był również polskim kandydatem do Oscara w 2022 roku.

Seans filmowy zostanie poprzedzony wprowadzeniem Marka Jończyka z Referatu Badań Historycznych Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Po obejrzeniu produkcji planowana jest również dyskusja z widzami.
Terminarz kolejnych seansów VIII edycji Przeglądu „Historia w Filmie”:
• „Mistrz”, reż. Maciej Barczewski, 13.06.2023 (wtorek)
• „Cudak”, reż. Anna Kazejak, 11.07.2023 (wtorek)
• „Pierścionek z orłem w koronie”, reż. Andrzej Wajda, 1.08.2023. (wtorek)
• „Hubal”, reż. Bohdan Poręba, 5.09.2023 (wtorek)
• „303. Bitwa o Anglię”, reż. David Blair, 17.10.2023 (wtorek)
• „Piłsudski”, reż. Michał Rosa, 14.11.2023 (wtorek)
• „Chrzciny”, reż. Jakub Skoczeń, 12.12.2023. (wtorek)
• „Filip”, reż. Michał Kwieciński, 23.01.2024 (wtorek)
• „Zieja”, reż. Robert Gliński, 20.02.2024. (wtorek)
• „Marzec „68”, reż. Krzysztof Lang, 12.03.2024. (wtorek)
Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.

fot. Łukasz Bąk/materiały prasowe

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *