Jakie są najczęstsze błędy przy segregacji odpadów?

Segregowanie śmieci jest obowiązkiem każdego z nas. Choć podstawowe zasady segregowania odpadów są nam zwykle znane, wciąż zdarzają się błędy w gospodarowaniu odpadami. Jak zatem utylizować śmieci prawidłowo? Oto najczęstsze pułapki dotyczące postępowania z różnego rodzaju odpadami.

Jakość odpadów

Wydawać by się mogło, że skoro coś jest odpadem i trafić ma do kosza, to jego jakość nie ma już żadnego znaczenia. Czy rzeczywiście powinno być nam wszystko jedno, w jakim stanie jest umieszczany w kuble odpad? Nie do końca. Doskonale widać to na przykładzie segregowania odpadów bytowych. Dla przypomnienia, klasyfikujemy je wg frakcji: papier, opakowania szklane, plastik i metal, odpady bio i śmieci zmieszane. Często nie pamiętamy, że śmieci papierowe nie mogą być ani zatłuszczone, ani mokre. Do kubła na papier wyrzucać powinno się tylko czysty, papier (może być jednak zadrukowany czy popisany, makulatura jak stare gazety czy papier biurowy, nadaje się do umieszczenia w koszu tej frakcji). Zabrudzenia takie jak tłuszcz, a także wilgoć, uniemożliwiają skuteczny recykling śmieci papierowych. Papier niedostatecznej jakości na to, aby trafił do kubła na śmieci papierowe, umieszczać powinno się w koszu na śmieci zmieszane.

Ocena surowca

Kolejną pułapką jest nieprawidłowe przypisanie surowca do frakcji. Standardowym przykładem jest tutaj karton po napojach. Słysząc słowo karton, niejeden z nas przyporządkowuje taki odpad do frakcji śmieci papierowych. W rzeczywistości jednak kartony po napojach czy po mleku wytworzone są z wielu surowców, w tym z tworzyw sztucznych. Karton taki jest mieszaniną między innymi aluminium i folii. Z tej racji powinien trafić do kosza na odpady z tworzyw sztucznych. Dodatkowo ważne jest, aby rozdzielać surowce, kiedy tylko jest to możliwe. Przykładowo, chcąc wyrzucić słoik, należy szklaną część oczywiście umieścić w koszu na odpady szklane, natomiast zakrętkę od słoika wyrzucić do odpowiedniego kosza na plastik i metal. 

Utylizacja śmieci remontowych

Błędną oceną surowca jest też traktowanie śmieci z remontu jak komunalne śmieci zmieszane i umieszczanie ich właśnie w kuble na odpady bytowe tej frakcji. Wywóz śmieci bytowych nie obejmuje takich przedsięwzięć jak wywóz gruzu, ponieważ technologia recyklingu jest tutaj inna. Stąd też wywóz odpadów budowlanych nie jest nawet uwzględniony w tzw. opłacie śmieciowej. Aby poprawnie zutylizować śmieci z remontu, potrzebny jest kontener na odpady budowlane. Wynajem kontenerów na śmieci oferują lokalne, prywatne firmy wywozowe. Kontenerem można odpłatnie dysponować przez określony czas, a kiedy minie, pracownicy zabierają pojemnik wraz z całą jego zawartością i wywożą do legalnie działającej sortowni. 

Odpady bio

Za biodegradowalny uznaje się taki materiał, który może być rozłożony w sposób biologiczny, czy to w tlenowym, czy w beztlenowym procesie rozkładu związków organicznych. To zaś, co może trafiać do kubła na śmieci bio, dotyczy jednak tylko odpadów roślinnych. Nie wolno więc umieszczać tam biodegradowalnych śmieci pochodzenia zwierzęcego, między innymi kości, mięsa i innych nieroślinnych resztek kuchennych, martwych zwierząt, odchodów. Wymienione odpady powinny trafić do śmieci zmieszanych. W przypadku sporych ilości roślinnych odpadów, takich jak pnie drzew, kora, gałęzie, suche liście, zwiędłe rośliny czy skoszona trawa, skorzystać można ze specjalnych dużych kontenerów na odpady zielone. Na eko-gruz.pl dostępne są zarówno pojemniki na zielone odpady biodegradowalne, jak i na ziemię. 

Zadaniem segregacji śmieci jest usystematyzowanie trafiających do kubłów odpadów i zwiększenie efektywności późniejszego recyklingu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby segregacja przebiegała prawidłowo, a dalsza utylizacja śmieci przynosiła oczekiwane rezultaty.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *