Wielkie ostrowieckie tragedie

Pięć osób zginęło w wypadku w Boksycce

W dniu 28 maja 2023 r. o godz. 4.37, w Boksycce na zakręcie przy zjeździe na obwodnicę, w zderzeniu dwóch aut osobowych śmierć poniosło pięć osób. Doszło tam do zderzenia Fiata Punto i Mercedesa. W fiacie podróżowało sześć osób, a w mercedesie jedna.

Jako pierwsi na miejscu wypadku byli ostrowieccy strażacy. Sebastian Klaus z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim powiedział, że w fiacie Punto podróżowało sześć osób. W chwili przybycia jednostek, jedna z osób znajdowała się na zewnątrz pojazdu, a reszta była uwięziona w środku samochodu. Działania strażaków polegały na wydobyciu osób zakleszczonych w Fiacie Punto.

-Według wstępnych ustaleń policji wynika, że prawdopodobnie kierujący mercedesem, jadąc od Ostrowca Świętokrzyskiego, stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się czołowo z pojazdem marki Fiat Punto -mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Niestety, pięć osób, jadących fiatem, poniosło śmierć na miejscu. W wypadku śmierć poniosły osoby w wieku od 72 do 18 lat, cztery pochodziły z powiatu ostrowieckiego, a jedna z powiatu opatowskiego.

W wypadku zginęli: mężczyźni w wieku – 72, 43 i 19 lat oraz dwie kobiety w wieku 38 i 18 lat. Wszyscy podróżowali Fiatem Punto. Wypadek przeżył 16-letni chłopiec, który trafił do szpitala – najpierw do Kielc, a potem śmigłowcem do Łodzi. Pięć osób z fiata było spokrewnionych. Cztery osoby pochodziły z gminy Bodzewchów.18-latka była mieszkanką powiatu opatowskiego. Wracali z wesela.

Z obrażeniami do szpitala pojechał także kierujący mercedesem – 38-latek. Policjanci poinformowali, że mężczyźnie pobrano krew do badań na zawartość alkoholu lub narkotyków.

Wójt Jerzy Murzyn zdecydował, że rodziny ofiar wypadku, mieszkańcy gminy Bodzechów, otrzymają pomoc psychologiczną oraz wszelką inną, oczywiście na koszt Gminy.

W niedzielę na miejscu wypadku pracowało kilka zastępów Straży Pożarnej, załogi karetek pogotowia oraz Policja.

Niestety, to nie jedyna tak wielka tragedia, w której w wypadkach drogowych zginęło tak wielu ostrowczan.

Ostrowczanie zginęli w Starej Słupi

W dniu 17 kwietnia 2023 r., po godz. 19, służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku w Starej Słupi. Zderzyły się tam: samochód ciężarowy oraz osobowe auto marki BMW. Wypadek ten okazał się tragiczny w skutkach, odbił się szerokim echem w całym kraju.

Jak poinformował Prokurator Rejonowy Cezary Skalmierski, do zdarzenia doszło 17 kwietnia 2023 r., po godz. 19, na drodze nr DW-751 w Starej Słupi w gminie Nowa Słupia. 26-latek kierujący pojazdem marki BMW, jadąc z dużą prędkością wpadł w poślizg, zjechał na pas jezdni przeznaczony do ruchu w przeciwnym kierunku i doprowadził do czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym marki MAN. Kierujący samochodem ciężarowym podjął manewr skrętu w prawo w celu uniknięcia zderzenia i zjechał na pobocze, lecz pomimo tego samochód osobowy czołowo, pod lekkim kątem, uderzył w ciężarówkę. W następstwie zderzenia przednia część samochodu osobowego znalazła się pod samochodem ciężarowym, a tylna oderwała się i zatrzymała około 30 metrów dalej na jezdni.

W tym tragicznym wypadku śmierć ponieśli 26-letni kierowca BMW i troje pasażerów tego auta, tj. dwóch mężczyzn w wieku 18 lat i dziewczyna w wieku 15 lat.

-Przyczyną śmierci uczestników tego wypadku były wielonarządowe obrażenia ciała typowe dla zderzenia dwóch pojazdów –powiedział Prokurator Rejonowy. Wstępne ustalenia wskazywały, że przyczyną wypadku była nadmierna prędkość i utrata panowania nad pojazdem.

Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim wszczęła śledztwo o sygn. 4125-4.Ds.735.2023 w sprawie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, który miał miejsce 17.04.2023 r. w Starej Słupi.

Czworo ostrowczan zginęło w Miłkowie

W dniu 23 sierpnia 2019 r., o godz. 22, w Miłkowie na drodze krajowej nr 9, w wypadku volkswagena golfa zginęły cztery osoby. Piąta osoba została ranna i trafiła do szpitala.

Jak poinformowała podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, poruszający się w stronę Opatowa samochód osobowy marki volkswagen golf, kierowany przez 27-latka, z nieustalonych przyczyn zjechał na zakręcie drogi w lewo na pobocze, uderzył w znaki drogowe, po czym wjechał do rowu i uderzył w betonowy przepust. Trzy osoby poniosły śmierć na miejscu. Czwarta osoba zmarła po przewiezieniu do szpitala – z powodu ran odniesionych w tym strasznym wypadku.

-Autem podróżowało w sumie pięć osób: kierowca oraz pasażerowie – dwie kobiety i dwóch mężczyzn -powiedziała. Na miejscu zginęli: kierowca oraz dwójka pasażerów: 63-letnia kobieta i 51-letni mężczyzna. Do szpitala zabrani zostali: 16-letnia kobieta oraz 55-letni mężczyzna. Życia tego ostatniego nie udało się uratować.

Wszystkie osoby, podróżujące golfem, były mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego.

W akcji ratowniczej brali udział – jak zawsze niezawodni w takich przypadkach – ostrowieccy strażacy. Ich działania polegały na rozcięciu karoserii za pomocą narzędzi  hydraulicznych i wyciągnięciu poszkodowanych, którzy byli zakleszczeni w aucie po wypadku. W akcji uczestniczyło 19 strażaków i 7 samochodów ratowniczo -gaśniczych.

Tragedia w Woli Jachowej

W tym miejscu na usta ciśnie również inna, pamiętna tragedia, jaka wydarzyła się w listopadzie 2010 roku w Woli Jachowej, a która także wstrząsnęła Ostrowcem Świętokrzyskim. Otóż w wypadku, w którym zderzyło się Audi A6 z autobusem kursowym ostrowieckiego PKS-u zginęło pięciu młodych mieszkańców powiatu ostrowieckiego.

Jak ustalili policjanci, audi na belgijskich numerach rejestracyjnych jechało od strony Bielin. Pojazd ten prawdopodobnie wpadł w poślizg i zjechał na przeciwległy pas, gdzie zderzył się z jadącym z naprzeciwka autobusem PKS Ostrowiec. Samochód osobowy uderzył prawym bokiem w przód autobusu, który wbił się w auto. Kierowca audi i pasażerowie nie mieli szans na przeżycie.

19-letni kierowca audi był mieszkańcem Ostrowca Świętokrzyskiego podobnie jak pasażerowie auta w wieku 24, 25 i 36 lat, jeden z pasażerów pochodził z Ćmielowa.

Autobusem kursowym PKS jadącym z Kielc do Ostrowca Świętokrzyskiego, podróżowało około 30 pasażerów. Nikomu z nich nic się nie stało. Do Ostrowca Świętokrzyskiego pojechali kolejnym autobusem kursowym. W wypadku nie ucierpiał 54-letni kierowca autobusu.

Dane Policji

Komenda Główna Policji podała, że w 2022 roku zgłoszono 21.322 wypadki drogowe mające miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W porównaniu z rokiem 2020, kiedy to miało miejsce 23.540 wypadków, liczba ta spadła o 2.218 wypadków (-9,4%), a w porównaniu z rokiem 2021, w którym odnotowano 22.816 wypadków, liczba ta spadła o 1.494 wypadki (-6,5%).

W 2022 roku w wypadkach drogowych 1 896 osób poniosło śmierć. W porównaniu z rokiem 2020, kiedy zginęło 2.491 osób, nastąpił spadek o 595 osób (-23,9%), a w porównaniu z rokiem 2021, w którym śmierć poniosło 2.245 osób nastąpił spadek o 349 osób (-15,5%).

W wypadkach drogowych ranne zostały 24.743 osoby (w tym ciężko 7.541). W porównaniu z rokiem 2020, kiedy obrażenia odniosły 26.463 osoby, liczba rannych zmniejszyła się o 1.720 (-6,5%), a w porównaniu z rokiem 2021, kiedy obrażenia odniosło 26.415 osób, liczba ta spadła o 1.672 osoby, tj. (-6,3%).

Według Komendy Głównej Policji, główne przyczyny wypadków na prostych odcinkach to: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 2.214 wypadków; nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 1.490 wypadków; nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – 1.406 wypadków; niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 1.152 wypadki; nieprawidłowe wyprzedzanie – 617 wypadków.

W ostatnim dziesięcioleciu, najwięcej wypadków drogowych i ich ofiar odnotowano w 2013 roku. Od tego roku obserwowany był spadek wypadków drogowych i ich ofiar do roku 2016, kiedy nastąpił wzrost. W 2017 roku zanotowano znaczny spadek w porównaniu do roku poprzedniego. W 2018 i 2019 roku zmniejszyła się liczba wypadków i osób rannych, przy wzroście liczby osób zabitych. W latach 2020 – 2022 nastąpił spadek liczby wypadków, osób zabitych i rannych.

Apelujemy, przypominamy

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, w tym do tzw. niechronionych użytkowników dróg czyli pieszych: bądźmy ostrożni, nie przekraczajmy dozwolonej prędkości, nie wyprzedzajmy w miejscach niedozwolonych, nie wchodźmy na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nie da się całkowicie wyeliminować wypadków, ale nie bądźmy ich bezpośrednimi uczestnikami, czy to przez brawurę, czy przez zwykłą nieostrożność.

Przypominamy, że za łamanie przepisów ruchu drogowego grożą wysokie kary finansowe, a nawet pozbawienie wolności. Dajmy sobie szansę na w miarę spokojne życie w rodzinie, nie pchajmy się za kraty, nie traćmy własnego życia w jednej chwili.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Wielkie ostrowieckie tragedie

  • 29 maja 2023 at 10:28
    Permalink

    Pobrali próbkę po wypadku w Starej Slupi do badań na zawartość alkoholu i narkotyków i od 17 kwietnia nie ma wyniku? Zazwyczaj wynik zawartości alkoholu we krwi sprawcy wypadku jest znany natychmiast. Od wczoraj policja Ostrowiecka nie ujawnila tego wyniku. Czy to normalne?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *