VI miejsce w prestiżowym rankingu samorządów

Powiat ostrowiecki znalazł się na imponującym VI miejscu wśród powiatów powyżej 75 tysięcy mieszkańców w prestiżowym rankingu „Wydatki bieżące na administrację” dwutygodnika Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Na pierwszych miejscach rankingu znajdują się samorządy, które wydają na swoje urzędy mniejsze kwoty per capita. Im wyższa  pozycja w rankingu, tym wydatki bieżące na administrację, w przeliczeniu na jednego mieszkańca są niższe.

Ranking ma swoją historię i wiele kategorii. Pierwsza edycja odnosiła się do danych za 2000 rok. Ostatnia oparta jest na danych z 2014 roku. W bieżącej edycji porównywane były dwa lata: 2022 i 2014. Gminy wiejskie, małe miasta, miasta powiatowe i powiaty zostały podzielone na mniejsze grupy, bardziej jednorodne pod względem wielkości. W obliczeniach wzięte zostały pod uwagę wydatki bieżące w dziale 750 – Administracja Publiczna. Zestawienie to  może być pomocą dla każdego szefa urzędu  w spojrzeniu na własną jednostkę samorządową w porównaniu do innych oraz w weryfikowaniu i analizowaniu wydatków. Autorami rankingu są profesor ekonomii, kierownik Zakładu Studiów Społeczno – Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Paweł Swianiewicz oraz adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Julita Łukomska.     

Po raz pierwszy od wielu lat  powiat ostrowiecki może pochwalić się wysoką notą w rankingu krajowym, co potwierdza dobry kierunek przyjętych działań przez zarząd powiatu w 2018 roku oraz celowość podejmowanych decyzji w zakresie realizowania misji publicznej. Jak podkreśla starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, po rozpoczęciu kadencji w 2018 roku ogromne zadłużenie szpitala wymusiło oszczędności, a konieczność ratowania placówki zdeterminowało działania związane z realizacją budżetu w wielu obszarach, w tym także w wydatkach na administrację publiczną, polegającą w głównej mierze na bieżącym wykonywaniu ustaw w granicach określonych przez prawo. Dziś widać pozytywny efekt podejmowanych wówczas przez zarząd powiatu decyzji, co potwierdza ranking porównujący  podobne samorządy pod względem wydatków.

Marzena Dębniak starosta ostrowiecki: Cieszy mnie wysoka nota powiatu ostrowieckiego w krajowym rankingu samorządów. Potwierdza to zasadność naszych decyzji, ale też ogrom pracy, którą włożyliśmy przy planowaniu i realizowaniu zadań budżetowych, w tym wydatków na administrację publiczną.                

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “VI miejsce w prestiżowym rankingu samorządów

  • 29 maja 2023 at 21:23
    Permalink

    Wydawać europejskie fundusze nawet po gimnazjum można. Albo ma się od tego ludzi. A może w końcu coś od siebie? Jakieś zainteresowanie się miastem a nie odwalać od 7.00 do 15.00…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *