Neon Omnis Moriar. Historia ostrowieckich neonów

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza w niedzielę, 24 września godz. 16.00, do Pałacu Wielopolskich w Częstocicach na wernisaż wystawy poświęconej neonom w przestrzeni Ostrowca Świętokrzyskiego.

Muzeum informuje, że wystawa bada i przedstawia szerokiej publiczności fenomen neonów – kiedyś ważnego elementu nocnego „wystroju” Ostrowca Świętokrzyskiego. Ekspozycja ma ambicje monograficzne – zebrane na niej informacje dotyczą wszystkich neonów funkcjonujących w Ostrowcu. Zostały one zmapowane, by w ten sposób ukazać skalę zjawiska. Ekspozycja uwydatnia aspekt artystyczny neonów, jego ważną częścią jest prezentacja designu i liternictwa II połowy XX w. Na wystawę składają się archiwalne zdjęcia z ostrowieckimi neonami oraz oryginalne neony – nowy i oryginalny, poddany wcześniejszej renowacji. Szczególnie cennymi obiektami na wystawie są archiwalne, nigdy nieprezentowane projekty neonów z lat 50. i 60. XX w. – wykonane ręcznie, odznaczające się kunsztem bliskim dzieł sztuki. Ciekawostką są projekty, które nie zostały zrealizowane. Zgromadzony materiał doskonale ukazuje estetyzację oraz złe praktyki stosowane w sferze publicznej, a także niszczenie i degradację tej formy reklamowej.

Ekspozycja ma charakter pionierski w kontekście problematyki podejmowanej przez ostrowickie muzeum. Design II poł. XX w. nie był – poza zbiorami porcelany – przedmiotem badań i ekspozycji. Materiały składające się na wystawę w większości nie są znane, a pochodzą ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Neonów w Warszawie, z archiwum Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, ze zbiorów Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, a także z kolekcji prywatnych. Poza aspektem sentymentalnym ta wyjątkowa propozycja wystawiennicza będzie miała szczególny charakter poznawczy i edukacyjny.

Fot. Neon na kawiarni „Kryształowa”, fot. P. Krassowski, pocz. l. 70. XX w. (widokówka)

 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Neon Omnis Moriar. Historia ostrowieckich neonów

  • 2 sierpnia 2023 at 11:39
    Permalink

    Cos Fantastycznego !!!! moze udalo by sie odtworzyc neony z budżetu obywatelskiego ?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *