Historia w postaciach zapisana, czyli o twórcach ostrowieckiego hutnictwa

9 września wraz z Muzuem Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim zapraszamy ostrowczan do Pałacu Wielopolskich w Częstocicach na kolejne Ostrowieckie Spotkania Historyczne. To już druga odsłona zainicjowanego przez muzeum cyklu prelekcji poświęconych historii i dziedzictwu kulturowemu Ziemi Ostrowieckiej. Tym razem tematem przewodnim wydarzenia będzie przemysłowa przeszłość regionu, a okazją do spotkania jest 210. rocznica powstania zakładu wielkopiecowego w Kuźni (1813-2023). O długich, bo liczących sobie dwa tysiące lat dziejach miejscowego hutnictwa historycy opowidzą nam trochę inaczej niż zazwyczaj, bo z perspektywy samych jego autorów. Ich sylwetki oraz dokonania przybliżone zostaną podczas sesji naukowej pt. „Historia w postaciach zapisana, czyli o twórcach ostrowieckiego hutnictwa”.
Zakończeniem sesji będzie finisaż wystawy „Zabytek zbyteczny? Staropolskie Zagłębie Przemysłowe w fotografii Michała Sieradzana”, a całe wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023.

PROGRAM SESJI
16.00-16.10 – otwarcie sesji
16.10-16.30 – dr Andrzej Przychodni (Dyrektor MHA w Ostrowcu Świętokrzyskim) Antyczni hutnicy z doliny rzeki Kamiennej i Gór Świętokrzyskich oraz ich spuścizna

16.30-16.50 – Kamil Kaptur (Dział Archeologii MHA) Erazm Niedźwiedź – pierwszy „ostrowiecki” hutnik

16.50-17.10 – Kamil Kaptur (Dział Archeologii MHA) O Jerzym Dobrzańskim i początkach ostrowieckiego wielkopiecownictwa

17.10-17.30 – Łukasz Wójcik (Dział Historii MHA) Inwestor i wykonawca, czyli dzieje pewnej spółki

17.30-17.50 – Wojciech Mazan (Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego MHA) Pamięć kontra propaganda. Obraz życia i pracy we wspomnieniach ostrowieckich hutników na przykładzie projektu „Klasa robotnicza idzie do raju”
17.50-18.20 – dyskusja i zamknięcie sesji
18.30 – finisaż wystawy „Zabytek zbyteczny? Staropolskie Zagłębie Przemysłowe w fotografii Michała Sieradzana” – spotkanie z Autorem i zwiedzanie ekspozycji

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *