Zapraszamy na Dożynki Powiatowo – Gminne do Parku Miejskiego

Już w najbliższą niedzielę zapraszamy w imieniu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski i Starostwa Powiatowego na tradycyjne Dożynki – Święto Plonów. W ostrowieckim Parku Miejskim zaprezentowane zostaną dożynkowe wieńce wykonane z kłosów zbóż i polnych kwiatów przez Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu ostrowieckiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Przegląd Piosenek i Przyśpiewek Ludowych, w którym wezmą udział kapele ludowe, soliści, instrumentaliści, zespoły śpiewacze. Przegląd będzie stanowił przekrój muzycznych i śpiewaczych tradycji ludowych naszych przodków stanowiących niematerialne dziedzictwo kulturowe.

W programie ponadto warsztaty artystyczne, pokazy ginących zawodów, prezentacje kół gospodyń wiejskich, jarmark produktów i potraw regionalnych, pokazy pszczelarskie oraz degustacje dań regionalnych.

Całość Dożynek Powiatowo –Gminnych, które połączone będą z przedsięwzięciem MCK „Spotkań z Tradycją” rozpocznie uroczysta Msza Święta Dożynkowa w Kolegiacie pw. Św. Michała Archanioła o godz. 10.30. Na godz. 11.30 zaplanowano przemarsz korowodu dożynkowego do Parku Miejskiego. W samo południe rozpocznie się część oficjalna Uroczystości Dożynkowych, zaś godzinę później zaplanowano prezentację i ośpiewanie wieńców dożynkowych.

O godz.14 rozpocznie się Przegląd Piosenek i Przyśpiewek Ludowych, którym wystąpią: Elżbieta Brożyna, Jędrzejowiczanki, Koło Gospodyń Wiejskich „Śwarne Kakonianki” Z Kakonina, Koło Gospodyń Wiejskich Miłków, Koło Gospodyń Wiejskich Modrzewianki, Koło Gospodyń Wiejskich Słoneczny Krąg w Bodzechowie, Małgorzata Gębura, Marta Zawłocka, Sami Swoi, Szwarszowianki, zespół śpiewaczy w Pacanowianie oraz zespół śpiewaczy Sukowianki Znad Lubrzanki.

Na godz.19 zaplanowano koncert Zespołu Pieśni i Tańca Żeromszczyzna, zaś o godz.20 koncert zespołu KRYWAŃ.

Artur Łakomiec, wiceprezydent miasta: Zapraszamy wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, ale i wszystkich okolicznych gmin. Zależy nam, żeby Dożynki Powiatowo – Gminne w naszym mieście miały charakter edukacyjny, a najmłodsi mieszkańcy poznali drogę produktów żywnościowych, zanim kupimy je w sklepie i trafią na nasze talerze. Przy tej okazji będziemy chcieli obok rolników docenić trud pszczelarzy i licznego w Ostrowcu środowiska działkowców.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *