Innowacyjny zabieg urologiczny dostępny dla pacjentów

Od niedawna pacjenci Oddziału Urologii Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim poddawani są zabiegom z wykorzystaniem lasera holmowego, umożliwiającego bezkrwawą operację prostaty. Jak mówi Grzegorz Zarzycki, kierownik Oddziału Urologii, zabieg jest nieinwazyjny, bez powikłań i nie jest obciążony rekonwalescencją.

-Zabieg ten wykonujemy u pacjentów z łagodnym rozrostem stercza. Jest to zabieg wykonywany przy użyciu lasera holmowego i polega na wyłuszczeniu gruczołu krokowego i odessaniu prostaty przez cewkę. Jest to nowoczesny, innowacyjny zabieg, mało inwazyjny. Pacjent już na drugi dzień może wracać do domu, do normalnych zajęć, do aktywności – przyznaje Grzegorz Zarzycki, kierownik Oddziału Urologii. – Do tej pory wykonaliśmy około 20 takich zabiegów. Potrzebny jest do nich dosyć kosztowny sprzęt i tutaj w miarę możliwości możemy liczyć na pomoc dyrekcji szpitala. Jedną z ciekawostek jest to, że takie zabiegi wykonywane są głównie w prywatnych klinikach urologicznych, my oferujemy je pacjentom w naszym szpitalu w ramach NFZ, czyli bezpłatnie.

Łagodny rozrost prostaty to przypadłość wielu mężczyzn już po 40 roku życia. Przyczyny, jak dotąd nie zostały ustalone jednoznacznie. Jednak łagodny rozrost prostaty jest jednym z objawów starzenia się organizmu.

-Pacjentów kwalifikowanych do tego typu zabiegów jest coraz więcej. Społeczeństwo starzeje się i myślę, że coraz więcej będzie mężczyzn, u których tego typu zabiegi będziemy wykonywać. Zabieg jest trudny dla operatora, zaangażowany w jego wykonanie jest 5–osobowy zespół. Zabieg trwa od 60 do 90 minut – dodaje kierownik oddziału, Grzegorz Zarzycki.

Jak podkreśla zastępca dyrektora ds. medycznych ostrowieckiego szpitala, Bożena Kubicka, dostępność tej metody dla pacjentów to duża szansa.

-Myślę, że tego typu zabiegi są dużą szansą dla pacjentów. Wiemy, jaką skalę stanowią problemy z prostatą u mężczyzn naszej populacji. Zabiegi tego typu pozwalają na skrócenie czasu hospitalizacji oraz czasu powrotu do normalnego funkcjonowania. Jest to także szansa dla starszych pacjentów, ze schorzeniami współistniejącymi, gdzie jest to zabieg mniej obciążający, wymagający mniejszego zaangażowania innych zespołów medycznych. Chcemy wspierać urologię i liczymy na to, że będziemy dalej rozwijać się i pomagać naszym pacjentom – mówiła Bożena Kubicka, zastępca dyrektora ds. medycznych.

Jak dodaje kierownik oddziału Grzegorz Zarzycki, w urologii od lat większość zabiegów wykonywanych jest metodą mało inwazyjną, są one ulepszane i HoLEP, czyli laserowa enukleacja prostaty to najnowszy zabieg. Laser holmowy ma bardzo szerokie zastosowanie w zabiegach urologicznych. Oprócz łagodnego przerostu prostaty, stosuje się go także w przypadkach kamicy moczowej i innych chorób tkanek miękkich. Przy pomocy lasera holmowego można usuwać nawet duże gruczolaki.

O tym, że Blok Operacyjny ma doskonale wyposażoną salę urologiczną – zapewnia Małgorzata Dybiec, kierownik Bloku Operacyjnego.

-Od 2020 roku sala urologiczna ciągle jest doposażana. Została zakupiona nowa kolumna urologiczna. W tej chwili dokupujemy kolejny sprzęt do HoLEP–ów, aby można było pracować na swoim sprzęcie. Urologia wykonuje od 18 do 20 zabiegów tygodniowo, a więc jest to około 80 zabiegów miesięcznie. W większości to zabiegi endoskopowe, ale również zabiegi otwarte. Do tych zabiegów mamy nowe optyki dedykowane, specjalne płaszcze oraz sprzęt do rozbijania tkanki gruczołowej, czy rozbijania kamieni nerkowych w drogach moczowych, czy w pęcherzu. Urologia wykonuje szereg zabiegów od drobnych –usunięcia stulejki do dużych zabiegów – wyłuszczenia gruczołu krokowego, czy usunięcia nerki przy zmianach nowotworowych – podkreśla Małgorzata Dybiec, kierownik Bloku Operacyjnego.

Ilość realizowanych zabiegów na ostrowieckiej urologii potwierdzają konieczność i potrzeby osób chorych, stąd istotne jest doposażanie oddziału w nowy sprzęt, co podnosi jakość i zwiększa dostępność realizowanych świadczeń, a tym samym, komfort pacjentów. Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak nie kryje zadowolenia z faktu, że szpital sięga po nowoczesne metody leczenia i jednocześnie zachęca mieszkańców powiatu ostrowieckiego do profilaktyki. Pacjenci po zakończonym leczeniu na Oddziale Urologii, korzystają z wizyt kontrolnych i konsultacji lekarskich w przyszpitalnej Poradni Urologicznej. Natomiast mieszkańcy powiatu ostrowieckiego mogą korzystać z badań profilaktycznych w ramach Akademii Pełnej Zdrowia. Tam też, od trzech lat realizowany jest pakiet urologiczny dla mężczyzn po 30 roku życia, zawierający bezpłatne badania PSA, badanie ultrasonograficzne gruczołu krokowego oraz poszerzoną konsultację lekarską. Do tej pory z pakietu skorzystało 150 mężczyzn. W tej edycji Programu Akademia Pełna Zdrowia także zaplanowano pakiet urologiczny dla mężczyzn po 30 roku życia. Wczesne wykrycie zmian skutkuje całkowitym wyleczeniem, a zabiegi bez powikłań wykonywane są na miejscu, w ostrowieckim szpitalu. 

Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki: Sukcesywnie realizujemy przyjęte założenia w 2018 roku – dziś ostrowiecki szpital, dzięki doposażeniu w nowoczesny sprzęt oraz zaangażowaniu dyrekcji i kadry medycznej, sięga po innowacyjne metody leczenia. Cieszy mnie, że pacjenci mogą korzystać z nowych, nieinwazyjnych zabiegów, a szpital rozwija się i jest konkurencyjny dla innych ośrodków.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *