Zamknij

Nasi Czytelnicy interweniują w sprawach ochrony zdrowia...

Joanna BoleńJoanna Boleń 09:27, 16.05.2024 Aktualizacja: 19:35, 16.05.2024
Skomentuj

Okulistyka w szpitalu jedynie dzienna
Z prośbą o interwencje w sprawie braku pomocy okulisty po godzinie 18.00 w naszym mieście zwrócił się do redakcji „Gazety Ostrowieckiej” jeden z mieszkańców.
-Mojej ponad osiemdziesięcioletniej mamie wpadło coś do oka- mówi czytelnik. -Oko zrobiło się mocno czerwone, zaczęło łzawić i boleć. Aby nie ciągnąć mamy ze sobą do szpitala, najpierw sam udałem się dopytać czy możemy liczyć na pomoc okulisty. Jakie było moje zdziwienie, jak się okazało, że w piątek po godz. 17 moja mama nie może liczyć na pomoc lekarza okulisty. W szpitalu bowiem nie ma całodobowego świadczenia okulisty. Na dobrą sprawę to okulista może jest, ale co najwyżej do godz. 14 - 15. W ostrowieckim szpitalu zawsze był oddział okulistyczny
całodobowy. Pacjenci zostawali w szpitalu nawet na kilka dni. A teraz szukać trzeba pomocy w innym mieście. Nie mamy własnego samochodu. Nikt też karetką nie będzie wiózł pacjenta z takim schorzeniem do innego miasta.
O informacje w sprawie oddziału okulistycznego poprosiliśmy dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-Rozszerzenie świadczeń z zakresu okulistyki jest w dużej mierze uzależnione od pozyskania nowego personelu - wyjaśnia dyrektor szpitala Dariusz Tumulec.
Obecna ilość zatrudnionych lekarzy nie pozwala na zabezpieczenie wykonywania świadczeń w trybie całodobowym. Jednocześnie zapewniam, iż szpital stale zabiega o pozyskanie nowych lekarzy.

Zastrzyk w innej przychodni
Mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego zmieniła miejsce zamieszkania. Przeprowadziła się na inne osiedle. Gdy zachorowała, lekarz pierwszego kontaktu zlecił jej lek w zastrzyku. Pacjentka jeździła z obecnego miejsca zamieszkania niemal na drugi koniec miasta po to, aby został jej podany zastrzyk w przychodni, w której ma kartę zdrowia. Jak mówi, zastrzyku nie chciała wykonać przychodnia położona
blisko obecnego miejsca jej zamieszkania.
-Nie chcę zmieniać przychodni. Czy przychodnia, w której nie mam karty zdrowia mogła odmówić podania mi zastrzyku - dopytuje ostrowczanka.
- Pacjentka powinna uprzednio złożyć deklarację wyboru pielęgniarki opieki zdrowotnej, wówczas przychodnia miałaby obowiązek realizacji zastrzyku - wyjaśnia rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, Agnieszka Białas 
- Sitarska. Jeżeli pacjentka nie chce rezygnować ze swojej przychodni, to nie musi tego robić. Jednak bez deklaracji placówka nie ma podstawy do udzielenia świadczenia. Wyjątek stanowią, oczywiście, przypadki nagłe i ratujące życie. W myśl przepisów prawa, pacjent może wybrać lekarza w przychodni X , a pielęgniarkę w przychodni Y.

Lekarz nie chciał przyjąć studenta
Grzegorz studiuje w Krakowie. Kartę zdrowia również ma w przychodni w Krakowie. W przerwie świątecznej przebywał w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zachorował. Niestety przychodnia, w której miał wcześniej kartę chciała, aby ponownie przeniósł kartę z Krakowa do Ostrowca, a wtedy zostanie przyjęty przez lekarza.
-Czy przychodnia może stosować takie praktyki? Czy nie mamy jako osoby ubezpieczone prawa dostania się do lekarza na terenie całej Polski - chce wiedzieć Grzegorz.
-Pacjent winien być przyjęty jako pacjent spoza oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz z terenu oddziału wojewódzkiego NFZ, ale spoza gminy własnej i sąsiadujących oraz spoza listy zadeklarowanych pacjentów – wyjaśnia rzecznik prasowy NFZ w Kielcach, Agnieszka Białas - Sitarska. Warunkiem przyjęcia jest adres zamieszkania pacjenta w zgłoszeniu do ubezpieczenia.
W tym przypadku powinien być to Kraków. W przypadku, gdy adres w zgłoszeniu do ubezpieczenia to nadal Ostrowiec Świętokrzyski, czyli niezgodny z aktualnym miejscem zamieszkiwania pacjenta, to wówczas udzielona porada nie mogła być sfinansowana przez NFZ. Jest to podyktowane tym, że w przypadku osób zamieszkujących gminę właściwą świadczeniodawcy i gminy sąsiadujące, podstawą udzielonego
świadczenia jest deklaracja wyboru lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Podsumowując - pacjent, aby mógł być przyjęty w Ostrowcu Świętokrzyskim, powinien zmienić adres zamieszkania w zgłoszeniu ubezpieczenia uprawniającego go do leczenia na przychodnię w Krakowie. Wtedy pacjent będzie przyjęty przez lekarza zarówno w przychodni w Ostrowcu Świętokrzyskim, jak i w przychodni w Krakowie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%