Blisko 5 milionów na zabytki

W Starostwie Powiatowym odbyło się robocze spotkanie dotyczące realizacji prac przy zabytkach, które otrzymały dofinansowanie ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków z udziałem beneficjentów: ks. dziekana Jana Sarwy, ks. Adama Gucwy, ks. Marka Gulińskiego oraz dyrektora Muzeum Historyczno – Archeologicznego Andrzeja Przychodniego.

Starosta ostrowiecki, Marzena Dębniak, nie kryje zadowolenia z tak dużego dofinansowania prac dotyczących zabytków, w tym ponad 3,4 mln na zadanie przy Muzeum Historyczno – Archeologicznego, w tym zabytkowego parku pałacowego w Częstocicach, który zostanie odtworzony w ramach dotacji i wraz z realizacją projektu, przeprowadzoną przez powiat ostrowiecki niespełna dwa lata temu, będzie stanowił kompleksową całość.

Na spotkaniu naczelnik Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu, przedstawił szczegóły dotyczące przyznanych środków i planowanych prac.

-W ramach dwóch edycji naborów wniosków otrzymaliśmy wstępne promesy inwestycyjne na łączną kwotę 4.890.200,00 zł, co stanowi 98% kosztów kwalifikowanych zadania. Minimalny wkład własny do poniesienia przez parafie wynosi zaledwie 2 proc. kosztów zadania, co jest bardzo korzystne dla beneficjentów – wyjaśniał naczelnik Tomasz Mroczek.

Dofinansowanie otrzymają :Muzeum Historyczno -Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim – 3.420.200,00 zł na prace związane z zagospodarowaniem zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Częstocicach, Parafia pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim – 490.000,00 zł na renowację zabytkowych witraży wewnątrz kościoła oraz montaż hydrantów przeciwpożarowych, Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim – 490.000,00 zł na prace konserwatorsko-restauratorskie zabytkowej polichromii prezbiterium i nawy bocznej, Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowcu Świętokrzyskim – 490.000,00 zł na remont konserwatorski organów, pochodzących z drugiej połowy XIX wieku.

Prace przy zabytkach kościelnych zostaną przeprowadzone i sfinansowane w 2024 r. Natomiast prace w obrębie zabytkowego parku przy Pałacu Wielopolskich będą realizowane w cyklu dwuletnim, tj. w latach 2024 -2025.

W ramach prac w parku pałacowym przy Muzeum w Częstocicach planowana jest odbudowa ciągów pieszych i dojazdowych, z użyciem kostki granitowej, w obrębie Pałacu Wielopolskich wraz z nasadzeniami roślin. Park w takiej aranżacji będzie umożliwiał organizowanie wydarzeń kulturalnych na zewnątrz. Urządzona będzie także weranda, która pozwoli na organizowanie letnich koncertów. Po parku będzie można spacerować i podziwiać kasztanowce, modrzewie, dęby, wiązy, cisy i graby.

Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki:  Bardzo cieszy mnie, że udało nam się uzyskać tak wysokie dofinansowanie na prace przy zabytkach, które są naszą wspólną historią i tożsamością. To dowód na to, że nasze wnioski były dobrze przygotowane i spełniały kryteria programu. Realizacja projektu dotycząca odtworzenia parku pałacowego przy Muzeum w Częstocicach jest kompleksowym zwieńczeniem prac, które powiat ostrowiecki zrealizował wielkim wysiłkiem, ramach projektu rewitalizacji Pałacu Wielopolskich i Rezerwatu Krzemionki.

 

fot. Tomasz Barski

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *