Jak działa alkomat?

Za pomocą alkomatu można dosyć precyzyjnie określić stężenie alkoholu w organizmie człowieka. Z tego też powodu warto posiadać tego typu urządzenie w swoim domu albo samochodzie, upewniając się, że jesteśmy w stanie prowadzić. Na czym dokładnie polega schemat działania alkomatu i czy w jakiś sposób można go zaburzyć?

W jaki sposób działa alkomat?

Schemat działania alkomatu jest stosunkowo prostyAlkomaty wyposażone są w specjalny ustnik, przez który badany wdmuchuje powietrze do wnętrza urządzenia. Trafia ono do komórki pomiarowej, w której znajduje się specjalny sensor. Indukuje on prąd lub zmienia rezystancję półprzewodnika pod wpływem etanolu. W alkomat wgrany jest również specjalny algorytm, za pomocą którego możliwe jest porównywanie pomiarów, a następnie przeliczanie ich na wynik. Ten natomiast pokazywany jest na wyświetlaczu. Cała procedura pomiarowa trwa zaledwie kilkanaście sekund, dlatego badanie można wykonać nawet bezpośrednio przed wyruszeniem w trasę. Wyniki są bardzo dokładne, dzięki czemu możemy ocenić, czy prowadzenie pojazdu będzie w pełni bezpieczne, mając oczywiście na uwadze kwestię trzeźwości. 

Czym różnią się od siebie alkomaty?

Alkomaty można podzielić na półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Różnią się one od siebie sensorami, które umieszczone są we wnętrzu urządzenia. Działanie alkomatu półprzewodnikowego bazuje na utlenianiu etanolu na powierzchni elektrody, co powoduje wzrost przewodności półprzewodnika. W tym samym czasie zmienia się rezystancja, w zależności od ilości alkoholu w próbie pomiarowej. Sensory półprzewodnikowe czasami dają mylne wyniki, gdyż są wrażliwe na działanie innych substancji, takich jak nikotyna albo aceton. Tymczasem w alkomatach elektrochemicznych pomiar stężenia etanolu polega na jego utlenianiu przez wiązki chemiczne na kontrolowanym potencjale elektrody. Alkohol przekształcany jest w kwas octowy, w wyniku czego powstaje prąd elektryczny. Modele elektrochemiczne to alkomaty Promiler, które cechują się wysoką skutecznością pomiarów.

Czy schemat działania alkomatu można w jakiś sposób zaburzyć?

Alkomaty to urządzenia charakteryzujące się wysoką skutecznością pomiarów, jednak ich właściciele powinni pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Modele elektrochemiczne są mniej czułe na substancje inne niż alkohol, w przeciwieństwie do modeli półprzewodnikowych. Używając ich, warto uprzednio przepłukać usta wodą, zwłaszcza jeśli palimy papierosy albo mamy problemy z cukrzycą. Problemy z prawidłowym działaniem alkomatów mają też osoby, które nie kalibrują ich regularnie. Kalibracja to bardzo istotny proces, który umożliwia sensorom swobodną pracę bez zakłóceń. Częstotliwość, w jakiej należy kalibrować alkomaty, zależy od kilku czynników. Zawsze warto sprawdzać zalecenia producenta, można również wyposażyć się w model, który sam przypomina o konieczności skalibrowania. Jeśli jednak wybieramy mniejsze urządzenie, takie jak na przykład kieszonkowe alkomaty Xblitz Unlimited, musimy pamiętać, aby co pewien okres udać się do serwisu. Działanie tego typu urządzeń nie powinno zostać zaburzone w żaden inny sposób. Jeśli jest ono skalibrowane i naładowane, to z pewnością nas nie zawiedzie. Pamiętajmy jednak, że jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne mogą wpływać na pracę alkomatu, dlatego w razie wątpliwości najlepiej skontaktować się ze sprawdzonym serwisem.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *