Wszystko wskazuje na to, że skończy się ich ponad 20 – letnia gehenna! Przy ulicy Polnej 3A jest szansa na ciepło z miejskiej sieci

Ten problem na nasze łamy powracał już wielokrotnie. Mieszkańcy bloku przy ulicy Polnej 3 A w Ostrowcu Świętokrzyskim od ponad dwudziestu lat nie ustawali w staraniach, aby budynek przyłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej. Argumentacja zawsze była taka sama, że taki scenariusz pozwoli im na rezygnację z ogrzewania na prąd, które ich zdaniem nie dość, że jest kosztowne, to powodują mnóstwo problemów, w tym zdrowotnych. Wszystko wskazuje na to, że ich gehenna się w tym roku może skończyć. Takie deklaracje padły podczas zebrania sprawozdawczego SRO „Złota Jesień”.

– Cały proces inwestycyjny jest przygotowywany od października ubiegłego roku- zapewniał podczas zebrania sprawozdawczego SRO „Złota Jesień”, wiceprezydent Artur Łakomiec. Podczas najprawdopodobniej marcowej sesji środki w budżecie na ten cel, czyli na dotację celową inwestycyjną dla ZUM, zostaną przesunięte. Teraz po państwa stronie będzie to, żeby wszyscy mieszkańcy się do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączyli.  

– Otrzymaliśmy już z MEC warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej- mówił dyrektor ZUM, Łukasz Dybiec. Teraz czekamy na przesunięcie środków podczas sesji Rady Miasta, a w konsekwencji ogłosimy postępowanie przetargowe. Liczymy, że na budowę udałoby się wejść z początkiem lipca.

Sprawą na łamach „Gazety Ostrowieckiej” zajmowaliśmy się kilkukrotnie na przestrzeni tych już prawie, jak wyliczyliśmy 21 lat.

-Miały to być najtańsze mieszkania w mieście, a tymczasem wszystko mamy na prąd, zaś rachunki sięgają do tysiąca złotych. Aby ugotować, prać, umyć się w ciepłej wodzie, a w okresie jesienno -zimowym, korzystać z ogrzewania, zużywamy dużo prądu, a z kolei wysokie rachunki wymuszają oszczędzanie. Rezygnujemy więc z ogrzewania zimą, ale jak zrezygnować z ugotowania obiadu, mycia czy prania? Mamy dzieci i nie możemy pozwolić na to, aby marzły zimą -mówiły nam niemal dokładnie sześć lat temu młode mieszkanki bloku przy Polnej 3 A.

-Od grudnia ubiegłego roku i do grudnia bieżącego roku, zgodnie z przysłanymi prognozami, zapłacę 6.200 zł -mówiła nam wówczas jedna z mieszkanek. -Średnio wychodzi ok. 600 zł na miesiąc za prąd. A gdzie inne wydatki? Nie jesteśmy w stanie na wszystkim oszczędzać. Tam, gdzie lokatorzy oszczędzają i nie grzeją, na ścianach jest wilgoć i robi się grzyb, który przechodzi do kolejnych pomieszczeń. Nie da się normalnie żyć w takich warunkach.

Wielokrotnie na bloku przy Polnej 3A pojawiały się transparenty informujące o bolączkach mieszkańców. Trzeba przypomnieć, że przed kilkoma laty napisali oni wniosek i upatrywali w Budżecie Obywatelskim nadziei na zmianę swego losu.

W październiku minionego roku interpelację w tej sprawie złożyli radni Marcin Marzec, Karol Wójcik i Włodzimierz Stec.

– Problem mieszkańców bloku zlokalizowanego przy ul. Polnej 3A jest znany władzom miasta od kilkunastu lat- czytamy w niej. W minionych dwóch latach skala problemów mieszkańców urosła do niespotykanych rozmiarów. Mówiąc ściślej chodzi o horrendalne koszty ogrzewania oraz użytkowania ciepłej wody, jakie ponoszą mieszkańcy tegoż bloku. Opłaty za prąd jakie otrzymują mieszkańcy tej posesji zatrważają, bowiem niejednokrotnie przekraczają kwoty dwóch, a nawet trzech tysięcy złotych w okresie rozliczeniowym (bazujemy na rachunkach, które okazali nam mieszkańcy podczas bezpośredniego spotkania, które odbyło się ok 2 miesiące temu). Z uwagi na ogromne zużycie prądu wynoszące po kilka tysięcy kWh (jedyne źródło energii, ogrzewania oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej), mieszkańcy nie mogą korzystać z obniżonych stawek cen energii dla ustalonych ustawowo limitów zużycia. Co więcej obserwując obecnie trendy na rynku energii można spodziewać się, że ceny te jeszcze drastycznie wzrosną. Znaczna część mieszkańców to emeryci, osoby schorowane, z małymi dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami, co dodatkowo obciąża ich budżet. Ponadto w bloku istnieje problem zawilgocenia, co przekłada się na zagrzybienie wielu pomieszczeń.

W odpowiedzi na to zapytanie radnych usłyszeliśmy, że Zakład Usług Miejskich wykonał  projekt techniczny budowy instalacji centralnie ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania w budynku przy ul. Polnej 3A. Oferta cenowa Miejskiej Energetyki Cieplnej na realizację tego zadania opiewała na kwotę 1.006.082,31 zł brutto i nie uwzględniała robót wykończeniowych oraz odtworzeń budowlanych po wykonanych robotach. Zakład Usług Miejskich ten rodzaj prac odtworzeniowych (malowanie, naprawa lub wymiana płytek oraz inne drobne prace wykończeniowe) oszacował, jak czytamy w odpowiedzi na interpelację na kwotę ok. 150.000-200.000 zł. Tak więc łączny koszt tego przedsięwzięcia inwestycyjnego zamyka się kwotą ok. 1.200.000 zł.

Blok przy Polnej 3A zamieszkuje około 70 rodzin.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *