Zamknij

Majowe świętowanie w Ostrowcu Świętokrzyskim - skromne pierwszomajowe obchody, biało-czerwony Rynek i o wydarzeniach sprzed 233 lat (zdjęci

22:14, 04.05.2024 Paweł Słowiński Aktualizacja: 22:37, 04.05.2024
Skomentuj

Skromne pierwszomajowe obchody

- To nie są lata 70., 80. minionego wieku, a obchody pierwszomajowe są o wiele skromniejsze- przyznaje lider ostrowieckiej Nowej Lewicy, Józef Grabowski. Pamiętamy czasy, kiedy odbywały się przemarsze rozpoczynające się od huty, a kończące się na płycie Rynku. Dziś gromadzimy się w centrum miasta, a oprócz Nowej Lewicy są reprezentanci chociażby innych lewicowych środowisk: Międzyzakładowego Związku Zawodowego Celsa "Huta Ostrowiec", a także ZZ "Budowlani".

Nieodłącznie tegoroczne majowe święta łączyły się z okrągłą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

- Ten rok jest szczególny, bowiem już od 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej, to też widać w każdym zakątku Ostrowca Świętokrzyskiego. Nie możemy jednak zapominać, iż są przed nami duże obszary do zagospodarowania. Wzrost cen żywności, podwyżka cen energii elektrycznej, zatrudnianie pracowników w szarej strefie, czy "na czarno" to, tylko niektóre z bolączek, z którymi musimy walczyć, a przy okazji takich świąt szeroko o nich musimy mówić. Nie zapominamy też o osobach, które mają bardzo niskie płace chociażby z Poczty Polskiej, a także braku pracowników w sferze meblarskiej czy drzewiarskiej- wyliczał lider ostrowieckiej Nowej Lewicy.   

Cieszy przewodniczącego Józefa Grabowskiego natomiast to, że struktury Nowej Lewicy zasila coraz większa grupa młodych osób.

- Tylko w drugim półroczu minionego roku przyjęliśmy siedmiu nowych członków "lewicy", a w tym roku mamy kolejnych trzynastu - wyliczał.

W pierwszomajowych obchodach uczestniczyły m.in. delegacje powiatowego i gminnego samorządu na czele z przewodniczącymi: Mariuszem Pasternakiem i Ireną Rendudą- Dudek. 

Biało-czerwony Rynek. Brawo dla harcerzy!

 O tym, jak ważne są dla ostrowieckich harcerzy, ale nie tylko, symbole narodowe udowodnili uczestnicy happeningu "Flaga w akcji!", który odbył się na ostrowieckim Rynku za sprawą hufca ostrowieckiego ZHP przy współudziale wiceprezydenta Artura Łakomca.

Całość rozpoczął konkurs, gdzie głównymi nagrodami były duże biało- czerwone flagi na drzewcu. Później uczestnicy odśpiewali cztery zwrotki Hymnu RP i zapozowali wspólnie do zdjęcia.

Jak przyznaje Dariusz Czupryński, zastępca komendanta ostrowieckiego hufca, radny, sądząc po wysokiej frekwencji wiele osób udało zainteresować się akcją, gdzie najważniejsze było propagowanie symboli narodowych. Zadowolenia nie krył wiceprezydent Artur Łakomiec, który zachęcał ostrowczan do tego, abyśmy nie tylko przy okazji Święta Flagi obchodzonego po nas dwudziesty, eksponowali nasze biało- czerwone barwy.  

Miłym akcentem uroczystości było złożenie przez druhów: Ninę Stępniewską i Bartosza Cichockiego zobowiązań instruktorskich i oficjalnie wstąpienie w poczet instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego.

3 Maja w Ostrowcu o wydarzeniach sprzed 233 lat i dzisiejszych

Podczas uroczystych obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyski udało się znaleźć równowagę pomiędzy odwołaniem do wydarzeń sprzed 233 lat, a dzisiejszymi.

Obchody sprowadziły się do Mszy Św. w Kolegiacie pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła oraz części oficjalnej w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod Masztem Niepodległości. Gdzie wysłuchano okolicznościowych przemówień i złożono wiązanki kwiatów.

- Konstytucja 3 Maja to nie tylko dalekie wspomnienie i lekcja historii, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność- mówił wiceprezydent Artur Łakomiec. Konstytucja z 1791 roku była ważnym krokiem ku nowoczesności, projektem odbudowania i ratunku państwa przed nadciągającym upadkiem i zmową sąsiedzkich mocarstw. (...) Dzisiejsze obchody zbiegły się z 20 - leciem akcesji Polski do Unii Europejskiej, ale także z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Minione dwie dekady pozwoliły na ogromny skok cywilizacyjny naszego kraju i społeczeństwa. Dziś podróżujemy bez problemów, młode pokolenie nawet nie zna granic w Europie. Wsparcie funduszy unijnych sprawiło, że łatwo i bezpiecznie poruszamy się także wewnątrz kraju, a symbolem postępu cywilizacyjnego stały się nowe drogi, nowe obiekty użyteczności publicznej, kultury i rekreacji, oświaty oraz służby zdrowia.

- Wszyscy mamy świadomość, jak Polska zmieniła się przez ostatnie 20 lat- mówił poseł na Sejm RP, Andrzej Kryj. Jak to środki europejskie wpłynęły na rozwój, ale nie zapominajmy o środkach rządowych rozdysponowanych w ostatnich latach. Widzimy, jak przez ten czas zmienia się też sama Unia Europejska. Jak z idei suwerennych ojczyzn staje się coraz bardziej scentralizowana, gdzie to unijne elity, a nie narodowe parlamenty, wskazują nam kierunki rozwoju.

- Dziękuję środowiskom kombatanckim, parlamentarzystom i samorządowcom, hutnikom, strażakom i pozostałym służbom mundurowym, dziękuję Pocztom Sztandarowym, dzieciom i młodzieży, nauczycielom, stowarzyszeniu przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia, Młodzieżowej Radzie Miasta, przedstawicielom wielu instytucji, stowarzyszeń i ugrupowań politycznych działających w naszym mieście - dziękował wiceprezydent Artur Łakomiec.

Na koniec uroczystości Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim wykonało wiązankę patriotycznych utworów muzycznych.

(Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%