Zamknij

Film to ich pasja

Paweł SłowińskiPaweł Słowiński 15:25, 03.07.2024 Aktualizacja: 15:32, 03.07.2024
Skomentuj

       Alicja Kwiatkowska, Magdalena Głąb, Nikola Dryjas, Emilia Śliwa – to kolejne pokolenie uczniów klasy „filmowej” liceum Staszica, które odnosi sukcesy w dziedzinie filmu i mediów.

       Nieprzeciętną wiedzą z zakresu polskiej i światowej kinematografii, środków filmowego wyrazu, gatunków dziennikarskich i komunikacji w social mediach – wykazała się Alicja Kwiatkowska, która uzyskała tytuł Finalistki ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Przejście trzyetapowej olimpiady, której temat przewodni brzmiał: „Psychologia w mediach i filmie”, było wyzwaniem dla uczennicy klasy trzeciej. Szczególnie wymagający był dla niej etap III.

- Odpowiedź ustna przed komisją  była ogromnie stresująca, a ilość zagadnień wręcz przytłaczająca. Ale to kolejna konkurencja zapadła mi najbardziej w pamięć i również najwięcej mnie nauczyła. Przeprowadzenie wywiadu z jednym z gości tegorocznej edycji było prawdziwym wyzwaniem- mówi Alicja Kwiatkowska. Jestem naprawdę wdzięczna za szansę spotkania z przemiłą i przesympatyczną znaną reżyserką i scenarzystką filmową i teatralną Agnieszką Smoczyńską. Dzięki rozmowie z panią Agnieszką mogłam spróbować swoich sił w zawodzie dziennikarki.

Co najważniejsze udział w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie pomógł, czego nie ukrywa Alicja - zdobyć doświadczenie, które jak przyznaje, zaowocuje przy starcie w kolejnej edycji Olimpiady - już na jesieni tego roku. 

Kolejną finalistką tym razem Olimpiady Wiedzy o Mediach, która odbyła się tradycyjnie w murach Uniwersytetu Warszawskiego, była Emilia Śliwa. Emilia Śliwa to uczennica klasy trzeciej - lingwistycznej, która znalazła się w gronie uczniów, dla których współczesne media nie stanowią żadnej tajemnicy. Nadmienić należy, iż rokrocznie grupa uczniów z liceum Staszica na zawodach okręgowych w Kielcach stanowi jedną z liczniejszych reprezentacji szkół województwa świętokrzyskiego.

       Magdalena Głąb i Nikola Dryjas to z kolei tegoroczne absolwentki klasy pierwszej o profilu filmowym. Obie rozwijają swoje filmowe pasje, praktycznie angażując się w tworzenie filmów i odnosząc przy tym pierwsze poważne sukcesy.

       Nikola Dryjas jest autorką, m.in. filmu promującego liceum Staszica pokazywanego podczas Świętokrzyskiej Giełdy Szkół Ponadpodstawowych. Z kolei Magda Głąb to zdobywczyni tytułu laureata I Ogólnopolskiego Konkursu Filmowego „Przedsiębiorcze Nastolatki”, który odbył się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizatorzy zapewnili zwycięzcom wiele atrakcji, m.in. udział w warsztatach filmowych w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jak przyznaje Magdalena Głąb był to dla niej pierwszy konkurs filmowy, w jakim wzięła udział.

       Nikola Dryjas i Magdalena Głąb zostały także nagrodzone w konkursie „Lektury w kadrze”, którego celem jest wyłonienie najbardziej oryginalnego, nowatorskiego filmu będącego adaptacją wybranej lektury szkolnej. Grupa „0nomat0peja”, której przewodziła Magdalena Głąb podjęła się zekranizowania najpopularniejszej sceny z „Balladyny” Juliusza Słowackiego, realizując film „Znamię Kaina”. „Strachopedia” to z kolei film, którego scenarzystą i reżyserem była Nikola Dryjas przewodząca grupie filmowej „Dziady Team".

       Nadmienić należy, że klasy, w których uczą się uczennice, uczestniczą w ogólnopolskim projekcie Filmoteki Szkolnej, który pozwala zgłębiać teorię na temat wybranych filmów. W ramach projektu przeprowadzane są co miesiąc otwarte lekcje filmowe inspirowane  materiałami Filmoteki Szkolnej. Wszystkie autorskie lekcje zostały pozytywnie przyjęte i wysoko ocenione przez filmoznawców – o czym świadczy fakt, że opisane działania (sprawozdania) zostały umieszczone na stronie Filmoteki Szkolnej (organizator wybiera tylko 8 najciekawszych w każdym miesiącu). W trakcie zajęć prezentowano i omawiano filmy należące do klasyki kina światowego,  a także wpisujące się  w nurt „Polskiej Szkoły Filmowej”, „Kina Moralnego Niepokoju” czy bliskiej nam kulturowo „Czeskiej Nowej Fali”.

Opiekunem klasy filmowej i koordynatorem działań edukacyjno-filmowych jest nauczyciel języka polskiego Wojciech Szymański.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%