Zamknij

35 lecie Klubu Literackiego „Aspekt”. Piękna historia spisana poezją (fotorelacja)

Anna MroczekAnna Mroczek 12:09, 07.10.2024 Aktualizacja: 12:50, 07.10.2024
Skomentuj fot. Anna Mroczek fot. Anna Mroczek

Klub Literacki „Aspekt” świętował 35-lecie swojego istnienia. Uroczystość odbyła się w gościnnych wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej, a jej otwarcia dokonał gospodarz obiektu Paweł Górniak, dyrektor Miejskiej Biblioteki, która współpracuje z Klubem Literackim „Aspekt”.

Zaproszonych gości powitał zarząd „Aspektu” w osobach: prezes Bożeny Gniazdowskiej, wiceprezesa Jarosława Gryza i sekretarza Grzegorza Gołębiowskiego, z muzyczną oprawą Wojciecha Sochy.

-35 lat Klubu „Aspekt” to historia spisana poezją. Niech sentencją dzisiejszego wieczoru będą słowa Cypriana Kamila  Norwida: „Ze wszystkich słów na tym świecie pozostaną tylko dwie: poezja i dobro”. My niesiemy poezję, a Państwo przynieśli dobro, jesteśmy więc w dobrym towarzystwie  -mówiła do uczestników wieczoru Bożena Gniazdowska.

Jubileuszowe obchody zgromadziły członków, przyjaciół i sympatyków Klubu „Aspekt”, wśród nich byli: wiceprezydent Katarzyna Piętos, przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda – Dudek, członek zarządu powiatu Piotr Maj, przedstawiciele Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM, Robert Cedro i Dorota Charemska, Aneta Pierścińska – Maruszewska, dyrektor CKU, Ewa Mochul – Zwolińska z Centrum Rozwoju Lokalnego, przedstawiciele  Młodzieżowej Rady Miasta, przedstawiciele Związku Literatów Polskich z prezes Anną Zielińską -Brudek, Jan Richner  prezes Klubu Literackiego „Nasza Twórczość” w Domu Polonii w Warszawie, Bogumił Wtorkiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach, przedstawiciele Klubu „Wiklina” ze Skarżyska Kamiennej z prezes Anną Zakrzewską, Ilona Frąk -Krzemińska, prezes Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież, Agnieszka Męczkowską z Banku Pekao, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku,  przedstawiciele Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św, oraz gminnych centrów kultury w Ćmielowie i Waśniowie., a także Andrzej Nowak – Arczewski, jeden z założycieli Klubu „Aspekt” i przedstawiciele stowarzyszeń oraz organizacji z powiatu ostrowieckiego.

Niewątpliwie bohaterami jubileuszowego wieczoru byli utalentowani członkowie Klubu „Aspekt”, którzy prezentowali się poprzez strofy swoich wierszy. Historię Klubu, ale też ludzi, których połączyła pasja do poezji, przypomniała prezes Bożena Gniazdowska, jednocześnie członek Związku Literatów Polskich. Początek istnienia Klubu datuje się na 1989 rok. Zainicjował go konkurs literacki ogłoszony przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, który stał się jego mecenasem i siedzibą. Na jego czele stanął Jerzy Stokłosa, pisarz o największym wówczas dorobku artystycznym, do którego dołączyli inni twórcy i współzałożyciele: Joanna Chruszczyńska, Jarosław Edward Gryz, Elżbieta Chuchmała, Tadeusz Farbisz, Robert Lipski, Regina Zdonek, Andrzej Nowak – Arczewski, Antoni Żak -Kościuszko, Jan Kędzierski i Jacek Podsiadło. Klub do dziś skupia ludzi zdolnych, obdarowanych talentem, twórczą pasją, oddanych miastu i wychodzących poza jego region. Przez lata Klub zmieniał swoje siedziby. Obecnie znalazł miejsce wśród księgozbiorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w OBK. Przez 35 lat wydano 117 autorskich pozycji książkowych, tomiki poezji, bajki dla dzieci, książki prozatorskie, historyczne, opowiadania, powieści oraz fantastykę. Były też publikacje w miesięcznikach, kwartalnikach literackich, almanachach i w lokalnej prasie. Wielu twórców ma indywidualne osiągnięcia i sukcesy. Wszystkich łączy jedno -poetycka pasja.                  

- Poezja jest dla ludzi wrażliwych , dla ludzi delikatnych, którzy otwierają swoje wnętrze na poezję. Poezji nie można zobaczyć. Poezji trzeba słuchać i dotrzeć nią do serca. Sztukę malarską można zobaczyć , natomiast poezja jest sztuką niszową, ale bardzo wartościową. Kto kocha poezję, nosi dobro w sercu. Obecność w Klubie Aspekt odbieram jako testament literacki po założycielach, których już nie ma. Oni założyli ten Klub i nas poniekąd zobowiązali do tej tradycji, do  kontynuowania tej poezji, tego słowa i my wypełniamy ten testament literacki. Staramy się, aby to słowo było słyszalne , by nasza poezja wybrzmiewała, by były wydawnictwa, abyśmy mogli krzewić i propagować kulturę nie tylko w Ostrowcu Świętokrzyskim, z którego jesteśmy dumni i wszędzie to podkreślamy, ale też sprawiać,  by Klub Aspekt był słyszalny i widoczny w różnych miastach Polski. Chcemy też przekazywać wartości, uczyć zachwytu słowem młode pokolenie. Bo kto ma młodzieży przekazać te wartości, jak nie my, starsze pokolenie. Szanujemy młodzież, wiemy, że dziś ona żyje troszeczkę inaczej, lecz chcemy im pokazać tę drogę do poezji, drogę do dobra – mówiła Bożena Gniazdowska, prezes Klubu „Aspekt” i Ostrowieckiego Stowarzyszenia Środowisk Twórców Kultury Ziemi Świętokrzyskiej.

Obchody były okazją do gratulacji, podziękowań oraz życzeń składanych przez zaproszonych gości. Nie zabrakło też jubileuszowego tortu. Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, którzy wsparli jubileuszowy wieczór Klubu Literackiego „Aspekt” m. in. prezydentowi miasta Arturowi Łakomcowi i staroście ostrowieckiemu Agnieszce Rogalińskiej.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%