-Jak to jest z tą opłatą za ciepło - pyta pan Waldemar, mieszkaniec ul. Bałtowskiej. Przez kilka miesięcy zapewniano nas, odbiorców CO z MEC, że od kwietnia dostaniemy mniejsze rachunki, bo cena ciepła zmniejszy się do 30 proc. Niestety, łączna kwota w ostatnio otrzymanej fakturze wcale nie była niższa. Zadzwoniłem nawet do MEC sądząc, że to jakaś pomyłka w obliczeniach. Błędu nie było. Wyjaśniono mi, że wzrosła stała opata z tytułu mocy zamówionej. Tylko dlaczego, aż o blisko 100 proc.? A o tym nikt nas wcześniej nie uprzedzał. Chciałbym widzieć, czy jest jakiś sposób, aby rachunki za ciepło w najbliższym sezonie grzewczym były jednak niższe?
O wyjaśnienie sprawy, z którą zwracali się także inni nasi czytelnicy, poprosiliśmy Dariusza Wojtasa, prezesa Miejskiej Energetyki Cieplnej w Ostrowu Świętokrzyskim.
„-4 marca Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził dwie taryfy: jedną dla Miejskiej Energetyki Cieplnej Sp. o.o., a drugą dla nowo powstałej spółki Ciepłownia Ostrowiecka Sp..z o.o. –czytamy w odpowiedzi. Wydzielenie ze Spółki MEC Ciepłowni Ostrowieckiej jest efektem ponad dwuletniej pracy Zarządu i Wspólników. Nadrzędnym celem podziału było obniżenie kosztów produkcji ciepła dostarczanego do odbiorców. Dzięki tym działaniom możliwe było obniżenie kosztów obowiązkowego umorzenia uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla całego systemu ciepłowniczego miasta blisko o połowę.
W skali roku to oszczędność kilkunastu milionów złotych. W ten sposób podział Spółki MEC przyniósł wymierne korzyści dla Odbiorców ciepła w postaci tańszej energii cieplnej. Istotna dla zmniejszenia kosztów wytwarzania ciepła jest także współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, tj. Celsa Huta Ostrowiec S.A. oraz Walcownie Ostrowieckie S.A., z którymi Spółka MEC ma zawarte umowy na zakup tzw. ciepła odpadowego po korzystnych cenach, które również nie jest objęte obowiązkiem emisyjnym, przez co cena jego zakupu jest niższa, niż produkcja we własnych jednostkach kotłowych.
Efektem powyższych działań jest zatwierdzenie dwóch nowych taryf dla ciepła. Dla odbiorców obowiązują stawki, które są wynikiem uśrednienia taryfy MEC i taryfy Ciepłowni Ostrowieckiej.
Często spotykamy się z opiniami naszych odbiorców o skomplikowanym charakterze prowadzonych naliczeń opłat za ciepło. Od kiedy obowiązują przepisy nakładające obowiązek tworzenia taryf cen ciepła, na fakturze występuje pięć pozycji, które dopiero w sumie dają pełną wartość dostarczonego ciepła. Są to:
- opłata stała miesięczna za zamówioną moc cieplną, którą stanowi iloczyn wielkości mocy cieplnej zamówionej przez odbiorcę, określonej w umowie sprzedaży ciepła oraz ceny jednostkowej za zamówioną moc cieplną, płatna w 12 miesięcznych ratach, co wynika z potrzeby równomiernego w ciągu roku obciążenia odbiorcy kosztami
- opłata przesyłowa stała miesięczna, którą stanowi iloczyn wielkości mocy cieplnej zamówionej przez odbiorcę, określonej w umowie sprzedaży ciepła, i jednostkowej miesięcznej stawki opłaty stałej za usługi przesyłowe, płatna w 12 miesięcznych stałych ratach
- opłata za ciepło, czyli opłata zmienna za rzeczywiste zużycie ciepła w miesięcznym okresie rozliczeniowym, którą stanowi iloczyn wielkości zużycia ciepła według wskazań urządzeń pomiarowych oraz ceny jednostkowej ciepła wyrażonej w zł/GJ;
- opłata przesyłowa zmienna - opłata zmienna za usługi przesyłowe w miesięcznym okresie rozliczeniowym, którą stanowi iloczyn wielkości zużycia ciepła określonej wg wskazań urządzeń pomiarowych oraz jednostkowej stawki opłat zmiennych za usługi przesyłowe wyrażonej w zł/GJ,
- opłata za nośnik ciepła, czyli opłata za wodę dostarczoną do napełniania i uzupełniania jej ubytków w instalacjach odbiorczych, którą stanowi iloczyn ilości nośnika zużytego przez odbiorcę oraz ceny jednostkowej nośnika wyrażonej odpowiednio w złotych za metr sześcienny
Zmiany w cenach, wprowadzone z dniem 1 kwietnia 2024 roku, dotyczą każdego z elementów występujących na fakturze. Spośród wszystkich pięciu składników ceny jedynie opłaty za zamówioną moc cieplną wzrosły.
Wzrost ten jest dwukrotny. Pozostałe składniki cen taryfowych znacznie spadły. Mowa tutaj o spadku faktycznej ceny zużytego ciepła, stawki opłaty stałej za usługi przesyłowe oraz stawki opłaty zmiennej za usługi przesyłowe. Wprowadzenie nowej taryfy skutkuje spadkiem rocznych kosztów ogrzewania dla odbiorców ciepła. Dla odbiorców objętych ustawą „o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw” – zwanych potocznie odbiorcami uprawnionymi do otrzymania rekompensat, roczne koszty ciepła spadły o ok. 8 proc. w skali 12 miesięcy, natomiast dla pozostałych odbiorców, których ustawa nie obejmuje (przedsiębiorcy, działalność gospodarcza, handel itp.) roczne koszty ogrzewania zmniejszą się o ok. 33%. Ogólnie rzecz biorąc, średnie, roczne koszty ogrzewania dla naszych klientów zmniejszyły się, w zależności od faktu bycia klientem uprawnionym do rządowej rekompensaty lub też nie, od 8 proc. do 33 proc. To oznacza, że przy zużyciu w przyszłym sezonie grzewczym takiej samej ilości ciepła, koszty będą niższe niż dotychczas.
W naszym lokalnym społeczeństwie powstało szereg pytań wynikających z wprowadzenia nowej taryfy dla ciepła.
Część mieszkańców wyraża obawy, że wyższe opłaty stałe mogą negatywnie wpłynąć na ich domowe budżety. Szczególnie osoby starsze i rodziny o niskich dochodach obawiają się, że mogą mieć trudności z pokryciem wyższych stałych opłat. Niepokój ten spowodowany jest otrzymaniem rachunku za miesiąc kwiecień, gdzie przy bardzo małym zużyciu ciepła lub jego braku, kwota faktury wzrosła w stosunku do opłat wcześniejszych. Uspakajamy wszystkich Państwa korzystających regularnie z usług dostawy ciepła od MEC, iż roczny koszt ogrzewania spadnie, tak jak informowaliśmy Państwa wcześniej.
Ważnym jest, aby odbiorcy ciepła przy analizie nowej taryfy brali pod uwagę roczne koszty ogrzewania, tak jak w przypadku rozliczeń energii elektrycznej i gazu.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do sprawdzenia poziomu wykorzystania zamówionej mocy cieplnej i ewentualnej jej korekty do wielkości faktycznego zapotrzebowania w siedzibie Spółki MEC".
Czy wyjaśnienia prezesa uspokoiły opinię publiczną? Pozostawiamy to do oceny naszych czytelników.
boger17:49, 05.06.2024
Dlaczego trzymają taki nieudolny bezmyślny zarząd z beznadziejną radą nadzorczą .Łupią nasze pieniądze aż dym idzie. Dopóki tych nieudaczników nie przegoni się na cztery wiatry dalej ceny ciepła w Ostrowcu będą najwyższe w Polsce. W Kielcach, Starachowicach ceny ciepła są zdecydowanie niższe nawet o 50%. Co na radni schowali się po wyborach, pięć lat darmowej kasy i mówienie że się nić nie da. Taki jest samorząd i władze miasta.
17:49, 05.06.2024
Aga10:46, 08.06.2024
Miało być taniej !?
Trzeba się zastanowić nad inną opcją ogrzewania. 10:46, 08.06.2024
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Oho09:38, 06.06.2024
1 0
Pies im mordę lizał 09:38, 06.06.2024