Zamknij

Rozbudowa DW754 zniszczyła lokalny biznes

18:13, 13.06.2024 Aktualizacja: 18:27, 13.06.2024
Skomentuj

Rozbudowa DW 754 w granicach Ostrowca Świętokrzyskiego coraz dotkliwiej daje się we znaki lokalnemu biznesowi. Jak rozpoczęły się prace, pisaliśmy o bolączkach przedsiębiorców przy ulicy Radwana, którzy z dnia na dzień tracili klientów, a później dochody po tym, jak nie było można dojechać do ich biznesów. Teraz od dłuższego już czasu tragicznie wręcz wygląda sytuacja w centrum miasta, gdzie w związku z pracami drogowymi dojazd do wielu zakątków, ale i głównych połaci jest praktycznie niemożliwy.

Choć perspektywa zakończenia inwestycji wydaje się być coraz bliższa coraz więcej osób wątpi, czy np. na Aleję 3 Maja, która ma zyskać deptakowy charakter, znów wróci życie, a świecące lokalne znów znajdą swych najemców, a ci klientów.

- Idąc od Etiudy, schodkami, Wąską Uliczką, Rynkiem, górną połacią i wracając Siennieńską, wchodząc w Okólną naliczyłem jakiś czas temu 21 lokali do wynajęcia - mówi mężczyzna prowadzący swój sklep w centrum miasta od ponad 30 lat. Wielu najemców likwiduje sklepy przez ciągnący się remont. Wysprzedają się, mówią, że nie było sensu prowadzenia dalej sklepów, bo koszty związane z działalnością były wyższe niż dochody. Kiedyś w soboty pracowałem ja, żona i syn, taki był ruch. Teraz sobota wygląda zupełnie inaczej. A jeszcze teraz przy tym jak ciężko do nas się dostać. Ludzie chcą podjechać pod sam sklep. Dla wielu znajomych, którzy prowadzą działalność brak parkingu w pobliżu jest dużym minusem. Nie pamiętam, aby w centrum tyle lokali było do wynajęcia. Pamiętam jak przechodziłem z mniejszego lokalu do większego obok. To ten lokal, który zwolniłem stał pusty tylko dwie godziny. Tutaj obok lokal stał ponad rok pusty. Na przeciwko, aż pięciu najemców się zmieniało po kolei, gdy odszedł ostatni, właściciel stwierdził, że nie ma co się ogłaszać, bo nawet chętnego nie ma na lokal. Obok pani miała pierwszego, drugiego, trzeciego najemcę i znowu lokal stoi pusty. Remont mocno dokuczył nam. Jest mnóstwo objazdów. Ludzie nie chcą tutaj wjeżdżać. Rezygnują jak mają jechać naokoło. Wolą siąść przed Internetem i zamówić rzecz, którą do domu mu przywiezie kurier.

-W okolicy rynku działalność prowadzę 33 lata- mówi kolejny przedsiębiorca, prowadzący obecnie wyprzedaż towaru. Nauczeni jesteśmy niemal wjechać do sklepu. A kompleksowość tego remontu, czyli od ul. Radwana, cała Aleja, potem ul. Mickiewicza szalenie utrudnia komunikację. Rozumiem, że pojawiły się środki, ale o rondzie przy targowicy i moście słyszałem od lat, trzeba było się na to jakoś przygotować Urzędnik powie, żeby było lepiej, musi być gorzej. Tylko jakby nie dostał pół roku pensji to troszeczkę by inaczej powiedział. Są dwie strony medalu. Jak słyszę, no przecież co wy chcecie? No chcemy, pomocy. Tymczasem z miasta nie mamy żadnej pomocy. Wystąpiliśmy chociaż o ulgi od podatku od nieruchomości, rządzący jakiś tam ruch zrobili, ale nic z tego nie wyszło. Była odpowiedź, odbyliśmy dwa spotkania. Nie spełniliśmy pewnych warunków. Każdy mógł indywidualnie się ubiegać o pomoc. Z tego co mi wiadomo u wykonawcy robót nie ubiegaliśmy się o nic. My nie jesteśmy górnikami, nie spalimy opon.

-Nikt się nami nie interesuje- słyszymy od prowadzącej swój biznes na schodkach. Jesteśmy odcięci niemal zupełnie. W Aleje już nikt nie wjeżdża, i mało kto tu zagląda. A jak się ktoś dostanie to narzeka, że nie ma nawet jak do nas dojechać. Dochody przez remont spadły diametralnie. Mamy za to tumany kurzu w sklepach, hałas i drgania. Martwimy się czy w ogóle handel w centrum i na Alei się odbuduje.

-Gdyby nie działalność, którą prowadzimy w innym miejscu i przez Internet, już by nas tutaj nie było- dorzuca kolejny rozmówca. Zdarza się, że przez cały dzień zajrzą dwie osoby do nas.

- Na szczęście prowadzimy inną działalność niż sprzedaż odzieży, klientów mamy, ale widzimy dużą różnicę co ruchu w naszym punkcie- zaznacza pracownik jednego z biznesów przy schodkach. Dolna część miasta, za Kamienną jest zupełnie od nas odcięta. Mieszkańcy nie chcą pokonywać kilka kilometrów więcej. A i tak nie mają, gdzie zaparkować.

-Mimo, że przy naszej ulicy bezpośrednio nie ma remontu- mówi prowadząca działalność w Sienieńskiej - to i tak odczuliśmy cały remont. Mieszkańcy unikają miejsc, gdzie nie ma dojazdu, nie ma gdzie zaparkować. Ruch i znaki są często zmieniane. Ulice jednokierunkowe stają się dwukierunkowe, dwukierunkowe stają się jedno kierunkowe. Boją się tych remontów. Autobusy do nas niemal nie docierają.   

Naturalnym adresatem gorzkich słów przedstawicieli lokalnego biznesu wydaje się być inwestor całego zadania, czyli Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzki, a przez to Urząd Marszałkowski.   

- Realizowana inwestycja przebiega przez obszar silnie zurbanizowany- przyznaje Andrzej Welik kierownik projektu ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Prowadzi to do pewnych utrudnień w zakresie dostępności. Inwestor i Wykonawca na etapie budowy stara się zminimalizować utrudnienia poprzez etapowanie robót i utrzymanie możliwości dojazdu do każdego podmiotu gospodarczego. Niestety specyfika robót nie zawsze pozwala na dojazd bezproblemowy, jednak każda rozsądna sugestia i uwagi mieszkańców  są rozpatrywane i ewentualne zmiany np. w tymczasowej organizacji ruchu, w miarę możliwości wprowadzane.

Prezydent Artur Łakomiec potwierdził, ze spotkał się z przedstawicielami przedsiębiorców z Rynku i podtrzymuje, że osoby mające swe lokalne mogą ubiegać się o zwolnienie lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości.

- Trzeba będzie przejść całą procedurę- mówi prezydent Artur Łakomiec. Dlatego też zapraszamy do Urzędu Miasta te osoby, które są właścicielami budynków, a uważają iż spadły im obroty w wyniku realizowanych prac drogowych, wypełniły odpowiednie wnioski i starały się o umorzenie lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości.

Za kilka miesięcy będzie nas cieszyć nowy most, czy nowy wystrój ulic w centrum miasta, tylko za głosami lokalnych przedsiębiorców można mieć obawy, czy będziemy mieć po co tu przychodzić. Czy hotel „Accademia” świecący pustkami nie stanie się żywym symbolem tej umierającej części Ostrowca Świętokrzyskiego.   

(.Joanna Boleń, Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

zatroskany zatroskany

3 0

Jeszcze tylko 4 miesiące remontu, trzeba wytrzymać. Miasto powinno puścić autobusy Siennieńską, z Okólnej. W czym problem? 19:12, 13.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OmbreOmbre

0 0

Problem jest w tym ze oni nie potrafią zarządzać miastem. Starą 9 robią etapami już rok a główne ulice pozamykali na 2 lata.
Już nie wchodząc w szczegóły tego remontu i jakoś i wykonania bo tutaj kwiatki wyjdą po ukończeniu całości.
I tutaj wychodzi na wierzch praca ostrowieckich polityków którzy maja w nosie ludzi, prawdziwych ostrowieckich przedsiębiorców a z drugiej strony ich niemoc, gdyż oni nic nie mogą.
Wszystko się dzieje jakby bez naszej ingerencji w remont, a dzieje się tak bo ostrowiec jest miastem skorumpowanym i albo cieszymy się z tego co nam dają albo siedzimy cicho na D.
Dziękujemy Panie Jaroslawie ze zes nam ten ostrowiec rozsławił, a przez lata będziemy te twoje „dychy” pokutować.
08:43, 14.06.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zatroskanyzatroskany

2 0

Mylisz się, masz jakieś dowody na "skorumpowane miasto"? Jakoś cicho w sprawie b. prezia? Może to było sfingowane? Remont DW754, to robota województwa, wtedy i teraz zarządzanego przez PiS. Pretensje do PiS. Ten sam PiS nie chciał, podkreślam - świadomie odmawiał m. Ostrowiec, a zwłaszcza powiatowi wielu dofinansowań. Bo... ten sam PiS wolał inwestować w Starachowice. Ten sam PiS nie chciał też 2-jezdniowej obwodnicy Ostrowca ale Wąchock i de facto Starachowice zaraz będą miały 2-jezdniowe. Niestety, PiS nadal rządzi województem, a Ostrowiec radzi sobie sam. 15:18, 14.06.2024


MariuszekMariuszek

0 0

To nie przez remont, firmy upadają (są zamykane lokale itp). Tylko przez nieudaczników u władzy, dla których są ważne tylko posady i stołki. Miasto upada... 11:36, 14.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CentrumCentrum

2 0

Zaptajcie Jake czynsze as wysokie????? A kamienice wygladaja tak obskurnie 12:53, 14.06.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%