Niepubliczne Technikum im. Tadeusza Kościuszki zrealizowało projekt mobilności zagranicznej pn. „Mobilni Europejczycy z Polski” (nr 2023-1-PL01-KA122-VET-000141049), który trwał od grudnia 2023 roku. Inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+ w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027 (FERS).
Cel i zakres projektu
Głównym celem projektu była organizacja zagranicznych staży zawodowych dla uczniów technikum, umożliwiających zdobycie praktycznych umiejętności w rzeczywistym środowisku pracy. Łącznie trzy grupy uczniów wzięli udział w dwutygodniowych mobilnościach zawodowych do:
W stażach uczestniczyli uczniowie kształcący się w zawodach:
Uczniowie zgodnie podkreślają, że wyjazd był nie tylko cenną lekcją zawodową, ale i życiową. Pozwolił im otworzyć się na świat, kulturę i języki obce.
„Podczas praktyk we Włoszech miałam kontakt z nowoczesnym sprzętem i poznałam pracę w realnym salonie fryzjerskim” – mówi Zuzanna, uczennica kierunku technik usług fryzjerskich.
„Dla mnie największym przeżyciem było to, że mogłem używać języka angielskiego
w codziennej pracy. W logistyce to bardzo ważna umiejętność, a kontakt z klientami i dokumentacją zagraniczną dał mi dużą pewność siebie” – dodaje Bartosz – uczeń klasy II, technik logistyk.
„Naszym celem było, aby młodzież mogła zobaczyć, jak wygląda praca w swoim zawodzie za granicą – i ten cel został osiągnięty. Uczniowie wrócili bardziej świadomi, zmotywowani i otwarci na nowe wyzwania. To doświadczenie zmieniło ich podejście do nauki i przyszłości” – dodaje koordynator projektu Barbara Figura.
Współpraca międzynarodowa i doświadczenie zawodowe
Zagraniczne praktyki odbywały się w renomowanych europejskich przedsiębiorstwach, co pozwoliło uczestnikom nie tylko na rozwój kompetencji zawodowych, ale także na doskonalenie umiejętności językowych i międzykulturowych. Program obejmował również poznawanie lokalnych realiów rynku pracy, systemów edukacyjnych oraz kultury krajów goszczących.
Wartość projektu
Całkowita kwota dofinansowania przeznaczona na organizację mobilności wyniosła 354 831,97 zł, co pokryło m.in. koszty podróży, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia oraz przygotowania językowego i kulturowego uczniów.
„Jesteśmy dumni, że nasza szkoła może brać udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych. Takie inicjatywy nie tylko zwiększają atrakcyjność kształcenia zawodowego, ale przede wszystkim pokazują młodzieży, że warto marzyć i sięgać dalej – poza granice” – podsumowuje dyrektor Niepublicznego Technikum im. T. Kościuszki Pani Izabela Pustuła.
Efekty i znaczenie projektu
Projekt „Mobilni Europejczycy z Polski” nie tylko zwiększył atrakcyjność kształcenia zawodowego w szkole, ale również otworzył uczniom drzwi do międzynarodowej kariery. Doświadczenie zdobyte za granicą z pewnością zaprocentuje w ich dalszym rozwoju zawodowym i osobistym.
Takie inicjatywy pokazują, jak duże znaczenie ma praktyczny wymiar edukacji i jak istotne są kompetencje zdobywane poza granicami kraju – w środowisku realnej pracy i w kontekście międzykulturowym.
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz