Zamknij

2022 Rokiem Krzemionkowskim

10:30, 11.01.2022
Skomentuj

Radni Rady Powiatu Ostrowieckiego jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie: nadania statutu Muzeum Historyczno - Archeologicznemu w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz ustanowienia 2022 Rokiem Krzemionkowskim w powiecie ostrowieckim.

?php>

Jak mówiła starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, to ważne uchwały dla funkcjonowania tak unikatowego obiektu, jakim jest Rezerwat na Krzemionkach. Starosta przypomniała także korzyści wynikające z umowy podpisanej 20 grudnia 2021 roku z wicepremierem, Piotrem Glińskim, ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego o współprowadzeniu Muzeum.

?php>

?php>

-W świetle obowiązującej od 1 stycznia 2022 roku umowy, Muzeum ma bardzo dobrą sytuację finansową. Cieszę się, że nasze trzyletnie starania zakończyły się sukcesem, za co dziękuję panu wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu oraz dr Andrzejowi Przychodniemu, dyrektorowi Muzeum za starania i konsekwencję w działaniach. Wspólne prowadzenie Muzeum w wymiarze finansowym polegać będzie na zapewnieniu przez Ministra i Powiat środków potrzebnych do utrzymania i rozwoju Muzeum oraz zapewnieniu bezpieczeństwa zgromadzonym zbiorom. Obiekt będzie dotowany kwotą 1,5 mln z budżetu powiatu ostrowieckiego oraz taką samą kwotą ? 1,5 mln przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadal nadzór nad Muzeum będzie sprawował powiat ostrowiecki, wspólnie będzie ustalany plan rzeczowo ? finansowy oraz w składzie Rady Muzealnej będzie powołanych dwóch kandydatów, wskazanych przez Ministra. Współfinansowanie Muzeum pozwala na jego rozwój, prowadzenie działalności naukowej i wydawniczej oraz spełnienie szeregu warunków, jakie niesie za sobą wpis na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Umowa obowiązuje przez 10 lat, z możliwością jej przedłużenia i zmian dotacji. To ważne działania dla tak unikatowego zabytku Europy, służące zachowaniu go dla dziedzictwa kolejnych pokoleń. -mówiła starosta, Marzena Dębniak.

?php>

Zwieńczenie wszystkich działań wokół Muzeum nastąpiło w roku poprzedzającym 100 ? tną rocznicę odkrycia pola górniczego kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach, którego dokonał 19 lipca w 1922 roku, urodzony w Ostrowcu Świętokrzyskim wybitny geolog Jan Samsonowicz, profesor uniwersytetów we Lwowie i w Warszawie., członek Polskiej Akademii Nauk. Natomiast w lipcu 2019 roku Kopalnie w Krzemionkach zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zyskując rangę unikalnego, wyjątkowego świadectwa tradycji kulturowej i stanowiąc najważniejszy zabytek prahistoryczny Europy.

?php>

?php>

Przypomnijmy, że jesienią 2021 roku powiat ostrowiecki zakończył realizację projektu o wartości blisko 17 milionów złotych, z wkładem własnym powiatu blisko 9,5 mln, dotyczącego zwiększenia dostępności do obiektów, poprzez między innymi modernizację korytarzy kopalni i montaż urządzeń umożliwiających zwiedzanie trasy przez osoby z niepełnosprawnościami.

?php>

Rada Powiatu Ostrowieckiego uznała jednogłośnie, że 100. rocznica odkrycia pradziejowych kopalni w Krzemionkach to wyjątkowa okazja do docenienia i uczczenia wysiłków wielu osób, którym ten zabytek zawdzięcza odkrycie, rozpoznanie, zabezpieczenie oraz udostępnienie dla osób zwiedzających. Jak zapewnia starosta Marzena Dębniak, rok 2022 będzie obfitował w szereg wydarzeń promujących Krzemionki, w tym imprezy i sesje naukowe dedykowane środowiskom nauki i kultury, a także mieszkańcom i turystom.

?php>

Obecny podczas posiedzenia sesji poseł Andrzej Kryj gratulował zarządowi powiatu osiągnięć dotyczących Muzeum oraz przypomniał nazwiska osób, które od lat zabiegały o godne miejsce obiektu na liście prahistorycznych zabytków. Gratulacje zarządowi powiatu złożył także wiceprezydent Piotr Dasios. Starosta Marzena Dębniak zwróciła się do ostrowieckich parlamentarzystów oraz radnych o lobbowanie Muzeum do władz województwa świętokrzyskiego. Dotychczasowe starania bowiem nie przyniosły efektu, a Krzemionki jako unikatowe dziedzictwo Europy, starsze od większości egipskich piramid, wpisuje się w promocję regionu świętokrzyskiego. I choć wydawać by się mogło, że dyskusji przy tak wyjątkowym obiekcie powinien towarzyszyć dobry klimat, to jednak nie udało się ochronić debaty przed atakami politycznymi radnych opozycji, podejmującymi nieudane próby zamiany sukcesu w porażkę.

?php>

?php>

Tymczasem Rok Krzemionkowski ma zwrócić uwagę jak najszerszej strefie różnych środowisk na Kopalnie Krzemienia Pasiastego, jako światowego dziedzictwa. Łukasz Dybiec, członek zarządu powiatu, podziękował za inicjatywę Roku Krzemionkowskiego, radnej Agnieszce Rogalińskiej, a także wicestaroście Andrzejowi Jabłońskiemu, któremu dużym wysiłkiem wraz z zespołem innych osób udało się zakończyć realizację projektu dotyczącego dostępności do Muzeum, jaki możemy dostrzegać obecnym kształcie.

?php>

Nikt nie ma wątpliwości, że współprowadzenie Muzeum, obecnego wśród zabytków UNESCO, przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także wpisany w 2022 Rok Krzemionkowski nadają obiektowi ogromny prestiż. Jest to 68 unikalny zabytek w kraju, którego prowadzenie współfinansuje Minister obok zabytków Krakowa, czy Torunia. Jak mówiła podczas jednej z wizyt w Krzemionkach, Paulina Florjanowicz, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, unikatowa wartość tego miejsca, nieporównywalna z niczym innym na świecie, jest najlepszym komentarzem do Muzeum Krzemionki, co także w najbliższej przyszłości przełoży się na wymiar ekonomiczny, oddziałując na lokalną gospodarkę.

?php>

Rok Krzemionkowski upamiętniający 100. rocznicę odkrycia Krzemionek będzie wyjątkowym czasem obfitującym w wydarzenia godne obiektu najwyższej rangi. Poczta Polska będzie dystrybuować okolicznościowe kartki z wizerunkiem obiektu, zaś Bank Polski wypuści w obieg pamiątkową monetę, którą będzie można nabyć w celach kolekcjonerskich.

?php>

(Anna Mroczek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...

W.S.

07:45, 2025-07-03

Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu

Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.

Nowy wymiar...jednak

03:27, 2025-07-03

Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?

Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.

Hutnik

10:02, 2025-07-02

Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu

Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?

Nauczka

17:58, 2025-07-01

0%