Jak poinformowali nas członkowie Zarządu Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK przy Oddziale Świętokrzyskim PTTK im. Stanisława Jeżewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim tegoroczna VII edycja Rajdu Krzemionkowskiego, który miał do tej pory charakter wycieczek krajoznawczych, w związku z jubileuszem 100- lecia odkrycia Krzemionek będzie miał tym razem charakter sesji naukowej, podczas której 29 lipca o godz. 11 w Ostrowieckim Browarze Kultury naukowcy z UMCS w Lublinie oraz Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach w szerszym zakresie przybliżą dokonania Jana Samsonowicza, wybitnego naukowca, ostrowczanina. Natomiast autor monografii ,,Krzemionki Opatowskie" - monument prahistorii Europy, ostrowczanin Jerzy Tomasz Bąbel, przybliży aspekty życia ludzi w neolicie. W drugi dzień Rajdu, 30 lipca o godz. 8 z parkingu ZDK ruszy wycieczka krajoznawcza na trasie Ostrowiec Świętokrzyski - Ożarów - Annopol - Świeciechów- Zawichost- Janików - Chałupki - Krzemionki - Ostrowiec Świętokrzyski. Jej uczestnicy odwiedzą miejsca związane z pracami geologicznymi, które prowadził Jan Samsonowicz.
?php>Data 19 lipca 1922 roku jest niezwykła dla Krzemionek, bo to od niej rozpoczyna się droga do uzyskania statusu dziedzictwa UNESCO. Tego dnia, podczas prac terenowych, które prowadził Jan Samsonowicz w celu opracowania i wykonania mapy geologicznej powiatu opatowskiego na polach wsi Magoń - obecnie Magonie, zobaczył pas ziemi "usłany gęsto dołkami". Po zapoznaniu się z charakterem podziemnych chodników i wyrobisk oraz po rozmowach z miejscową ludnością, która trudniła się wypalaniem wapna w wapiennikach, był pewien, że są to prehistoryczne kopalnie krzemienia.
?php>?php>
Krzemionki, fragment prehistorycznego pola górniczego. Ze zbiorów PMA?php>
?php>
Jan Samsonowicz był pierwszym naukowcem, który docenił wartość odkrycia i zaapelował o roztoczenie opieki nad unikatowym zabytkiem. O swoim okryciu Jan Samsonowicz powiadomił przyjaciela, archeologa Stefana Krukowskiego, który w 1923 roku wspólnie ze swoim uczniem Zygmuntem Szmitem dotarli do Krzemionek. W czasie kilkudniowego pobytu i penetracji terenu obaj archeolodzy zebrali kilka skrzyń artefaktów.
?php>Jak się okazało, odkrycie prehistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach żywo zainteresowało ostrowieckich krajoznawców skupionych w Oddziale Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, który powstał 13 września 1913 roku i po zawierusze I wojny światowej, jesienią 1924 wznowił swoją działalność. We wrześniu 1925 z inicjatywy Mieczysława Radwana przy wsparciu finansowym Oddziału PTK zorganizowano wyprawę naukową do neolitycznych kopalni krzemienia. Badaniami kierował Józef Żurowski - Państwowy Konserwator Zabytków Prehistorycznych Okręgu Zachodnio - Małopolskiego. W tej wyprawie uczestniczył również Jan Samsonowicz. Podczas prac odgruzowano 7 szybów i zapoznano się z obszarem pola górniczego, gdzie naliczono ponad 500 szybów. Zgromadzone podczas wyprawy eksponaty dały początek zbiorom tworzącego się muzeum przy Oddziale PTK. Niestety, odgruzowane podczas tej ekspedycji naukowej podziemia zostały przez miejscowych wapiennikarzy zniszczone.
?php>?php>
Krzemionki, fragment wyrobiska odsłoniętego przez J. Żurowskiego. Fot. Tadeusz Rekwirowicz 1926?php>
?php>
Jasnym się stało, że najpilniejszy problem to stworzenie rezerwatu archeologicznego i jego ochrona wobec postępujących zniszczeń. Już w 1926 roku Mieczysław Radwan był propagatorem idei utworzenia w Krzemionkach rezerwatu archeologicznego. Ostrowiecki Oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego opracował plan przyszłego rezerwatu. W artykule "O Krzemionkach Opatowskich", który ukazał się w 1926 roku na łamach organu PTK, miesięcznika "Ziemia", Mieczysław Radwan tak pisał o Krzemionkach:
?php>"Pierwszy odruch to zabezpieczyć od zagłady ten zabytek, odbudować go, udostępnić dla zwiedzających. Żywa fantazja rysowała przed nami obraz wielotysięcznych rzesz turystów z całego świata, którzy przyjadą zwiedzać pracownie przedhistoryczne i podziwiać inteligencję ówczesnego górnika".
?php>W 1926 Ostrowiecki Oddział PTK opracował plan przyszłego rezerwatu. Ważnym wydarzeniem wpisującym się w działania ostrowieckich działaczy PTK było Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z 6 maja 1928 roku o opiece nad zabytkami. Pozwalało to na podejmowanie badań i ochronę zabytków, które znajdowały się na terenach prywatnych. W 1929 utworzono na Krzemionkach rezerwat archeologiczny. Teren częściowo został wykupiony z rąk prywatnych, ogrodzony i zatrudniono stałego strażnika rezerwatu. Wysiedlenie na inne tereny mieszkańców wsi Krzemionki z obszaru kopalni i terenów przyległych rozpoczęte w 1929 zakończono dopiero w latach 60-tych XX wieku. Jest to do dziś jedyny przypadek w Polsce, kiedy dla dobra stanowiska archeologicznego przesiedlono całą wieś.
Znaczącą rolę w poznanie i ochronę neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach odegrali ostrowieccy krajoznawcy po II wojnie światowej. W 1960 roku opiekę i użytkowanie rezerwatu przejął Ostrowiecki Oddział PTTK. Dokładnie 1 czerwca 1969 Oddział PTTK w Ostrowcu Św. przejął obsługę ruchu turystycznego po neolitycznych kopalniach krzemienia pasiastego. Zwiedzającym udostępniono 2 szyby oraz zbiory muzealne zgromadzone w niewielkim pawilonie. Dla bezpieczeństwa zwiedzających zapewniono: hełmy, kombinezony, lampki górnicze. W 1971 zorganizowano kurs przewodników na teren miasta i okolice oraz Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach. Od 1979 roku administratorem terenu Krzemionek jest Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Św. 11 czerwca 1985 nastąpiło otwarcie pierwszej podziemnej trasy turystycznej. 6 lipca 2019 Krzemionkowski Region Prehistorycznego Wydobycia Krzemienia Pasiastego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
?php>Pomysł organizacji Rajdu Krzemionkowskiego zrodził w czasie przygotowań do "Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia" w 2016 roku.
?php>Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu
Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?
Nauczka
17:58, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz