Zamknij

Podziękowania dla Wiesława Kwiatkowskiego - ikony ostrowieckiej "Solidarności" (zdjęcia)

07:58, 20.12.2022
Skomentuj

86-letni Wiesław Kwiatkowski przestał pełnić funkcję przewodniczącego Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" Celsa Huta Ostrowiec. W podziękowaniu za jego wieloletnią pracę otrzymał okolicznościowy grawerton, kwiaty i tort, choć tak naprawdę, to nikt nie przewiduje, by pan Wiesław wciąż nie miał wpływu na pracę związku. Członkowie związku nadal bowiem liczą na jego dobrą radę, wsparcie i doświadczenie.

?php>

Wiesław Kwiatkowski tworzył ostrowiecką i hutniczą "Solidarność" i jest w niej od samego początku tworzenia struktur związkowych. Jak podkreśla szef hutniczej "Solidarności" Wojciech Krasuski, to prawdziwa ikona związku, ciesząca się niezwykłą estymą i powszechnym szacunkiem za walkę o demokrację. Wiesław Kwiatkowski był współzałożycielem Tymczasowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" w Hucie im. Marcelego Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim, wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej. Po wprowadzeniu stanu wojennego w nocy z 12/13 grudnia 1981 r. wspólnie z grupą działaczy ostrowieckiej "Solidarności", którzy uniknęli internowania, przedostał się na teren huty do tzw. starego zakładu. W dniach od 13 do 15grudnia 1981 roku zorganizował i uczestniczył w strajku w Hucie im. M. Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Stanął na czele Komitetu Strajkowego. Pan Wiesław uhonorowany został medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" oraz najwyższym związkowym odznaczeniem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność". Mówił wtedy: -Ja byłem tylko jednym z wielu, którzy tam na hucie byli przez dwa dni i dwie noce. Wyróżnili mnie, ale ja to przekazuję wszystkim, bo wszyscy na to zasłużyli.

?php>

?php>

Wiesław Kwiatkowski opiekował się sztandarem hutniczej "Solidarności", który powstał dzięki zbiórce pieniędzy wśród członków związku. Projekt wykonali sami hutnicy a jego wykonanie zawdzięczali siostrze Irenie z zakonu w Sandomierzu. Szybkie wykonanie sztandaru pozwoliło połączyć święto Konstytucji 3 Maja w 1981 roku z jego poświęceniem. Sztandar poświęcono w czasie mszy na ostrowieckim stadionie KSZO, w której udział wzięło około 40 tys. mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic. Uroczystości przewodniczył biskup, Stanisław Sygnet. Kiedy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono stan wojenny, zagrożeniem dla komunistycznej władzy byli nie tylko ludzie, ale i wszystko to, co kojarzyło się z "Solidarnością". Istnienie sztandaru zostało zagrożone.  W nocy z 12 na 13 grudnia nastąpiły pierwsze aresztowania, m.in. Wiesława Standzikowskiego. Jeszcze tej samej nocy w obu zakładach Huty wybuchł strajk. 14 grudnia Wiesław Kwiatkowski podjął decyzję o ukryciu sztandaru i o pierwszej w nocy udał się na plebanię Kościoła Najświętszego Serca Jezusowego i tam powierzył opiekę nad sztandarem proboszczowi ks. L. Skrokowi. Późną wiosną 1982 r. Wiesław Standzikowski został zwolniony z obozu internowania i dowiedziawszy się od ks. Skroka o zamiarze rewizji Kościoła przez SB podjął decyzję o zmianie miejsca ukrycia sztandaru. Ks. Skrok zaproponował Klasztor Bernardynów w Opatowie i tam też sztandar, w największej konspiracji, bo powiadomiony został właśnie tylko Wiesław Kwiatkowski, został przewieziony. Sztandar odebrał i zobowiązał się przechować Ojciec Gwardian, Stanisław Cichocki. W 1985 roku W. Standzikowski i W. Kwiatkowski dostarczyli do Ojca Cichockiego listę osób upoważnionych do odbioru sztandaru. Dopiero w 1989 roku W.Standzikowski i W.Kwiatkowski odebrali sztandar z rąk Ojca Justyniana Rosy i już w następnym tygodniu zaprezentowali go podczas pierwszej patriotycznej mszy świętej po stanie wojennym, w podziemiach nowobudowanego Kościoła na Ogrodach. Przez następne lata sztandar brał udział w wielu uroczystościach patriotycznych i związkowych. Z okazji 25-lecia NSZZ "Solidarność" Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" Celsa Huta Ostrowiec podjęła decyzję o wykonaniu kopii sztandaru, który wykonała siostra Bernarda z zakonu Bernardynek w Klasztorze w Świętej Katarzynie. Poświęcenia sztandaru dokonał biskup Edward Frankowski w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Os. Ogrody. Oryginalny sztandar jest umieszczony na honorowym miejscu w sali tradycji związku i nadal bierze udział w uroczystościach o szczególnym charakterze.

?php>

-Przynależność do związku zawodowego, to rodzaj polisy w trakcie zatrudnienia -mówi nowo wybrany Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ "S" Celsa Huta Ostrowiec, Andrzej Grabowski. -Po przejściu na emeryturę bycie członkiem związku zawodowego to z kolei polisa na uniknięcie wykluczenia społecznego, a czasami zwykłej, ludzkiej samotności. Związek zawodowy, to także miejsce, w którym możemy rozwijać swoje umiejętności, zdobywać kompetencje w pracy z ludźmi i dla ludzi. Nadchodzi jednak czas, że zdrowie zaczyna odmawiać posłuszeństwa i ogranicza  możliwości działania. Chciałbym, aby pan Wiesław, podsumowując swoją służbę dla nas, wziął pod uwagę nie tylko samą pracę, czy jubileusze, wyróżnienia, chwile radosne i smutne, ale również wdzięczność wszystkich tych, którym pomagał przez prawie trzy dekady. Przeżył z naszym związkiem wiele wzniosłych momentów i zawirowań. Zmieniły się strategie, koncepcje i cele, ale zawsze u pana Wiesława liczyła się przede wszystkim uczciwość w stosunku do związku i jego członków. Potrafił ich słuchać i swoim spokojem charakteru czynił wszystko, by społeczność związkowa była scalona i gotowa do współpracy. Dziękuję panu Wiesławowi w imieniu wszystkich członków naszej sekcji za piękne lata, poświęcenie, lojalność oraz trud włożony w pracę związkowca. Wyrażam także wielką nadzieję, że nie zapomni o nas, bo my będziemy go zawsze wspominać. Liczymy, że tak, jak dotychczas pan Wiesław będzie zaszczycał nas swoją obecnością i tak, jak dotychczas jak gospodarz sekcji służył radą oraz pomocą.

?php>

Emeryci wystąpili z wnioskiem o nadanie Wiesławowi Kwiatkowskiemu tytuł Honorowego Przewodniczącego Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" Celsa Huta Ostrowiec.

?php>

Komisja Emerytów i Rencistów NSZZ "Solidarność" Celsa Huta Ostrowiec w swej siedzibie przy alei Jana Pawła II, organizuje dla swych członków pomoc prawną, wycieczki, wieczorki oraz zabawy i bale taneczne. Byli hutnicy biorą udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych, a sztandar związku w ciągu ostatnich pięciu lat obecny był aż 151 razy na obchodach święta 3 Maja, Dnia Hutnika, podpisania porozumień sierpniowych, czy wprowadzenia stanu wojennego. Emeryci biorą udział w pracach Komisji Zakładowej NSZZ "S" Celsa Huta Ostrowiec, a także Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ "S" Regionu Świętokrzyskiego.

?php>

 Przez najbliższe lata pracą komisji emerytów kierował będzie Andrzej Grabowski, który uzyskał stuprocentowe poparcie członków. Przedstawicielami komisji na Walne Zebranie NSZZ "S" Celsa Huta Ostrowiec zostali wybrani: Barbara Bednarska, Halina Dąbrowska, Mieczysław Dudek, Andrzej Grabowski, Tadeusz Pisula, Wiesław Mroczkowski, Zbigniew Sitkowski. Z kolei delegatami komisji na Walne Zebranie Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "S" Celsa Huta Ostrowiec będą: Eugeniusz Bednarski, Mieczysław Dudek, Andrzej Grabowski, Jan Kaptur, Czesław Marzec, Tadeusz Pisula, Stanisław Ścibisz, natomiast delegatami komisji na Walne Zebranie Komisji Emerytów i Rencistów NSZZ "S" Regionu Świętokrzyskiego: Andrzej Grabowski, Jan Kaptur, Czesław Marzec, Andrzej Rdzanek, Zbigniew Sitkowski, Stanisław Ścibisz i Longin Teresiński.

?php>

 

(Dariusz Kisiel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%