Zamknij

Hutnicza Brać z poparciem radnych powiatu (fotorelacja)

Anna MroczekAnna Mroczek 12:31, 24.06.2024 Aktualizacja: 13:27, 24.06.2024
Skomentuj

 

Hutnicy biją na alarm. Liczna delegacja pracowników Huty Celsa Ostrowiec z Wojciechem Krasuskim, przewodniczącym Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność”, uczestniczyła w obradach sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego. Obecność hutników była pokłosiem złożonego wcześniej wniosku oraz projektu uchwały, którą przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak, z jednogłośnym poparciem radnych, wprowadził do porządku obrad, w sprawie zajęcia stanowiska wyrażającego poparcie wniosku dotyczącego podjęcia działań, mających na celu ochronę pracowników zatrudnionych w Celsa Huta Ostrowiec, w związku ze zmianą właścicielską przedsiębiorstwa.

Przed podjęciem uchwały przewodniczący NSZZ „Solidarność” Celsa Huta Ostrowiec, Wojciech Krasuski wyjaśniał celowość podejmowanych działań,  podczas  procesu zmiany właścicielskiej przedsiębiorstwa. Hiszpańska Grupa Celsa nabyła od syndyka masy upadłościowej majątek byłej Huty Ostrowiec S.A. w październiku 2003 roku. Dziś, po 20 latach nad ostrowiecką hutą wiszą groźba destabilizacji, obawy o miejsca pracy i dotychczasowe funkcjonowanie.

-Przez dwadzieścia lat prowadzenia przedsiębiorstwa dokonano wielu istotnych inwestycji. Przedsiębiorstwo  dobrze funkcjonuje, nie ma opóźnień w wynagrodzeniach.  Niestety, we wrześniu 2023 roku sąd gospodarczy w Barcelonie postanowieniem pozbawił dotychczasowych właścicieli praw do wszystkich zakładów Grupy Celsa, włącznie z hutą w Ostrowcu. Od tego momentu zostało dokonane szereg zmian. Na przestrzeni roku została dokonana zmiana całego zarządu, trwa restrukturyzacja zakładu. Z zagranicznych mediów dowiadujemy się o tym, że ostrowiecka  huta będzie wystawiona na sprzedaż w ramach rekapitalizacji zadłużenia, które zaciągnęli dotychczasowi właściciele huty, a które szacowane jest na 3 mld euro. Rozpoczęliśmy więc szereg działań mających na celu monitorowanie tego systemu sprzedażowego, choć na chwilę obecną tak naprawdę znikąd nie mamy potwierdzenia, że nasz zakład będzie sprzedany. Nie mniej jednak, uczestnicząc w różnych spotkaniach w ministerstwie przemysłu i z przedstawicielami rządu, te informacje się potwierdzają. Dowiadujemy się też tego z ust obecnej dyrekcji, że zakład ma być sprzedany. Jednak na dzień dzisiejszy tak naprawdę nie wiemy nic. Nie wiemy kiedy, nie wiemy  na ile został wyceniony zakład, nie wiemy też  czy są potencjalni oferenci. A kierując  te pytania na spotkaniu online, które odbyło się w kinie Etiuda, gdzie zapytaliśmy o to wprost i zapytaliśmy także czy obecny zarząd w Barcelonie zamierza konsultować to ze stroną społeczną - nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Pytania, które zadaliśmy zostały pominięte. Brak informacji i to, co obecnie dzieje się wokół ostrowieckiej huty powoduje niesamowity niepokój całej załogi. Intencją tej uchwały jest to, aby powiadomić wszelkie możliwe instytucje państwowe po to, aby monitorowały ewentualny proces sprzedażowy naszego zakładu. Aby nie okazało się za chwilę , że zakład o takim potencjale , także o potencjale zbrojeniowym, gdzie serie próbne do luf już są produkowane, dostał się w niepowołane ręce. Aby za rok, za dwa nie okazało się, że produkujemy uzbrojenie  na przykład na rzecz Rosji. Nie możemy też zapominać o elemencie społecznym, bo chyba nie trzeba nikomu przypominać jak ważna dla funkcjonowania miasta i powiatu ostrowieckiego jest huta – mówił na sesji przewodniczący NZSS Solidarność Celsa Huta Ostrowiec, Wojciech Krasuski.

Ostrowiecka huta została wskazana  jako jeden z najcenniejszych aktywów Celsa Group, którą szacunkowo wycenia się na 800 mln euro. Huta składa się z dwóch zakładów:  wyrobów walcowanych i wyrobów kutych. Produkty huty są cenione, a niektóre z nich są unikatowe nawet na rynku światowym, jak chociażby wały korbowe do silników okrętowych, stal gatunkowa stosowana w przemyśle zbrojeniowym. Aktualnie huta zatrudnia około 1250 pracowników, plus kilkaset osób zatrudnionych w firmach współpracujących z hutą. Są to istotne okoliczności nie tylko ze względu na oczywisty interes społeczny, ale też z punktu widzenia interesu gospodarczego i bezpieczeństwa państwowego. W rozpoczętych przygotowaniach do zbycia udziałów ostrowieckiej huty ważne jest zabezpieczenie integralności przedsiębiorstwa, jako całości i zbycia ich podmiotowi gwarantującemu kontynuację działalności w dotychczasowej branży.

Przewodniczący hutniczej Solidarności, Wojciech Krasuski wskazywał nie tylko obawy, co do stabilnej przyszłości hutników i ich rodzin, ale też realnych zagrożeń bezpieczeństwa państwa w kontekście produkcji elementów wykorzystywanych w przemyśle zbrojeniowym w obliczu trwającej wojny za wschodnią granicą. Stąd też głównym celem alarmu ostrowieckich hutników jest przekazanie sprawy poprzez samorządy do jak największej rzeszy ludzi mających wpływ na politykę państwa, by monitorowały ewentualny proces sprzedaży największego zakładu w powiecie ostrowieckim.

Wojciech Krasuski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Celsa Huta Ostrowiec : Naszą intencją jest dotarcie do wszelkich, możliwych instytucji państwowych po to, by monitorowały ewentualny proces sprzedażowy ostrowieckiej huty, by jak najwięcej ludzi dowiedziało się o tym: kim jesteśmy i co robimy. Nie dopuszczamy innej myśli, niż takiej, że możemy trafić w ręce wiarygodnego i dobrego inwestora. Nie ma mowy o żadnych zwolnieniach. Będziemy się bić o każdą pracownicę i każdego pracownika na ile nam starczy sił, ale  ewentualności dotyczących jakikolwiek zwolnień, nie rozpatrujemy.

Starosta ostrowiecki, Agnieszka Rogalińska, w imieniu zarządu powiatu wyraziła  poparcie dla hutników i podkreśliła znaczenie funkcjonowania  przedsiębiorstwa dla powiatu ostrowieckiego.

 -Huta jest największym zakładem na terenie powiatu ostrowickiego, to wraz ze spółkami hutniczymi około 2 tysiące pracowników. I myślę, że  nie muszę nikomu wyjaśniać co to znaczyłoby dla miasta Ostrowca Świętokrzyskiego,  dla powiatu ostrowieckiego, gdyby huta dostała się w  niepowołane  ręce bądź zniknęłaby z mapy naszego powiatu. Huta to nasza historia, nasza tożsamość, to nasze korzenie, ale też przyszłość. I o to musimy dbać. Nie chciałabym jako prawnuczka hutnika, wnuczka hutnika, córka hutnika i matka metalurga, abyśmy stracili taki zakład. Dziękuję pracownikom huty, że dzisiaj tu jesteście i jako samorząd powiatowy, dołożymy wszelkich starań, aby wam pomóc i deklarujemy, że jesteśmy  całym sercem, ale też zdrowym rozsądkiem za tym, aby was wspierać. Deklarujemy otwartość i myślę, że jest to sprawa  ponad podziałami – mówiła starosta Agnieszka Rogalińska.

Radni Rady Powiatu jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie monitorowania i szczególnej osłony przez organy państwa sytuacji pracowników zatrudnionych w Celsa Huta Ostrowiec.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%