Na wakacyjnej trasie ekipy Regionalnej TVP 3 nie mogło zabraknąć Powiatu Ostrowieckiego. Niepowtarzalnym tłem do odkrywania piękna, tożsamości i tradycji naszego powiatu był Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej, który w miniony weekend odbył się w Rezerwacie Krzemionki, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tam też, pośród starć legionistów z barbarzyńcami, pokazów garncarstwa i wytopu żelaza, wspaniała ekipa TVP 3 z redaktor Elżbietą Dziewięcką – Mąkosa, zorganizowali letnie studio telewizyjne. Podczas odbywającej się relacji „na żywo” widzowie mogli poznać najpiękniejsze miejsca powiatu ostrowieckiego. Na planie telewizyjnym pojawili się: starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, wicestarosta Łukasz Dybiec, przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych Mariusz Łata, dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Andrzej Przychodni, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Anna Trojanowska, artyści ceramicy z Polskich Fabryk Porcelany w Ćmielowie – Marek Cecuła i Edyta Cieloch, garncarz Andrzej Boberek, którzy mówili nie tylko o tradycjach wpisanych w naszą ziemię, ale także o aktualnych działaniach rozwijających powiat ostrowiecki i budujących dobry klimat wokół powiatu ostrowieckiego.
Wydarzenie przyciągnęło mnóstwo turystów i gości. W Festiwalu wzięło udział ponad 200 rekonstruktorów. Uczestnicy, wśród których byli również członek zarządu powiatu Robert Rogala i radna powiatowa Magdalena Leśniak, poprzez liczne pokazy, mogli przenieść się w czasie do II, III wieku naszej ery, poznać zwyczaje Celtów, Wandalów, czy Gotów, którzy niegdyś żyli na naszych ziemiach. W prehistorycznej osadzie można było uczestniczyć w procesie wypalania garnków, czy wytopu żelaza. Były także antyczne igrzyska sportowe, w tym bitwa na długich mostach i pokaz antycznych „szalikowców”. Prehistoryczne pokazy płynnie przeplatały się ze współczesnością, z tym co dzisiejszy powiat ostrowiecki ma do zaoferowania. Jak mówiła starosta Agnieszka Rogalińska, powiat ostrowiecki to najlepsze miejsce, nie tylko w naszym regionie.
-To jest nasze miejsce, mówimy o tym dobrze. Chcemy podkreślać to, że nasz powiat jest piękny i jest to dobre miejsce, nie tylko do weekendowego zwiedzania, ale też miejsce do życia, do osiedlania się, do czego zachęcamy – mówiła starosta Agnieszka Rogalińska.
O tym, że każda gmina powiatu ostrowieckiego kryje w sobie niezwykłość, mówił przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak.
-Powiat ostrowiecki to sześć gmin – hutnicza gmina Ostrowiec Świętokrzyski, słynąca w świecie z porcelany gmina Ćmielów, gmina Bodzechów, gmina Kunów, gmina Waśniów i gmina Bałtów, położonych w dolinie rzeki Kamiennej. W każdej gminie można pokazać ciekawe miejsca i obiekty, związane z naszą tożsamością i tradycjami, które warto zobaczyć. To chociażby kompleks turystyczny w Bałtowie, Ćmielów stolica polskiej porcelany, czy turystyka kajakowa, które teraz rozwija się dosyć prężnie na terenie powiatu ostrowieckiego, gdzie można bezpiecznie pokonywać trasy rzeczne, chociażby jedna z nich to z Ostrowca Świętokrzyskiego, z mostu denkowskiego do Ćmielowa i w ten sposób podziwiać piękno przyrody, która nas tu otacza. To także zabytkowe dworki w gminie Waśniów oraz zabytkowy kościół z romańską rotundą w Grzegorzowicach, Góra Witosławska z kaplicą z XVIII wieku, czy Pasmo Jeleniowskie, ruiny fabryki w Nietulisku Dużym, w gminie Kunów i wiele innych, ciekawych miejsc, do których odwiedzania bardzo zachęcam – mówił przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak.
Gdy w Rezerwacie rozgrywały się antyczne igrzyska, w letnim studio TVP 3 nie mogło zabraknąć rozmów o sporcie i obecnych inwestycjach powiatowych w infrastrukturę sportową, o czym mówili wicestarosta Łukasz Dybiec i Anna Trojanowska, dyrektor ZSOMS.
-Za miesiąc oddamy nowoczesny Powiatowy Stadion Lekkoatletyczny. To największa i długo oczekiwana inwestycja powiatu ostrowieckiego, o wartości ponad 18 milionów złotych. Oprócz dwóch dyscyplin rzutowych – rzutu oszczepem i rzutu młotem, będzie można trenować wszystkie dyscypliny olimpijskie. Jest to stadion certyfikowany przez Polski Związek Lekkoatletyki, będzie można na nim rozgrywać turnieje i zawody. Chcemy, aby tu nasza młodzież rozwijała swoje sportowe pasje, aby dyscypliny olimpijskie, lekkoatletyka, mogły stanowić dodatkowy wachlarz wsparcia w tych dyscyplinach. Cieszymy się, że ten stadion będzie oddany dla wszystkich i każdy mieszkaniec powiatu ostrowieckiego będzie mógł korzystać z dobrodziejstw tego obiektu – mówił wicestarosta Łukasz Dybiec.
Jako że, „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – o działaniach profilaktyki zdrowotnej powiatu ostrowieckiego, dedykowanych mieszkańcom mówił naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych, Mariusz Łata, w tym o Programie „Akademia Pełna Zdrowia”, który wpisał się na stałe w profilaktykę powiatu ostrowieckiego.
- Akademia Pełna Zdrowia, to program profilaktyczny dedykowany różnym grupom wiekowym mieszkańców powiatu ostrowieckiego, którego autorką jest starosta Agnieszka Rogalińska. W ramach tego cyklu proponujemy mieszkańcom szereg działań – badania profilaktyczne i konsultacje lekarskie, warsztaty edukacyjne, zajęcia aktywności fizycznej oraz koncerty relaksacyjne. Program ten cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i z każdym rokiem zarząd powiatu przeznacza z budżetu coraz większe środki na ten cel, zwiększając ofertę proponowanych aktywności. Z Akademią Pełną Zdrowia ruszamy już we wrześniu – mówił naczelnik Mariusz Łata.
W letnim studio „Wakacje z TVP 3” na Krzemionkach, ze względu na czas antenowy, nie udało się odkryć wszystkich walorów powiatu ostrowieckiego, jak też opowiedzieć o wszystkich realizowanych działaniach. Niewątpliwie kopalnie krzemienia pasiastego oraz inne, zabytkowe i urokliwe miejsca powiatu ostrowieckiego, z własną historią i tradycjami w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą, stanowią mocny fundament rozwoju turystyki, ale też codziennego życia mieszkańców.
Agnieszka Rogalińska starosta ostrowiecki: Powiat Ostrowiecki to najlepsze miejsce, nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale w całym kraju. To jest nasze miejsce, mówimy o tym dobrze. Chcemy podkreślać to, że jest to piękny powiat, że to nie tylko miejsce na weekendowe zwiedzanie, ale miejsce do życia. To sześć niezwykłych gmin, które są warte nie tylko odwiedzenia, ale też dostrzeżenia przez mieszkańców i osiedlania się, do czego oczywiście zachęcamy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu
Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?
Nauczka
17:58, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz