Zamknij

TAK! Dla Promocji Powiatu Ostrowieckiego

11:18, 19.08.2024 . Aktualizacja: 11:28, 19.08.2024
Skomentuj

Na wakacyjnej trasie ekipy Regionalnej TVP 3 nie mogło zabraknąć Powiatu Ostrowieckiego. Niepowtarzalnym tłem do odkrywania piękna, tożsamości i tradycji naszego powiatu był Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej, który w miniony weekend odbył się w Rezerwacie Krzemionki, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tam też, pośród starć legionistów z barbarzyńcami, pokazów garncarstwa i wytopu żelaza, wspaniała  ekipa TVP 3 z redaktor Elżbietą Dziewięcką – Mąkosa,  zorganizowali  letnie studio telewizyjne. Podczas odbywającej się relacji „na żywo” widzowie mogli poznać najpiękniejsze miejsca powiatu ostrowieckiego. Na planie telewizyjnym pojawili się: starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, wicestarosta Łukasz Dybiec, przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych Mariusz Łata, dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Andrzej Przychodni, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego Anna Trojanowska, artyści ceramicy z Polskich Fabryk Porcelany w Ćmielowie – Marek Cecuła i Edyta Cieloch, garncarz Andrzej Boberek, którzy mówili nie tylko o tradycjach wpisanych w naszą ziemię, ale także o aktualnych działaniach rozwijających powiat ostrowiecki i budujących dobry klimat wokół powiatu ostrowieckiego.

Wydarzenie przyciągnęło mnóstwo turystów i gości. W Festiwalu wzięło udział ponad 200 rekonstruktorów. Uczestnicy, wśród których byli również członek zarządu powiatu Robert Rogala i radna powiatowa Magdalena Leśniak, poprzez liczne pokazy, mogli przenieść się  w czasie do II, III wieku naszej ery, poznać zwyczaje Celtów, Wandalów, czy Gotów, którzy niegdyś żyli na naszych ziemiach. W prehistorycznej osadzie można było uczestniczyć w procesie wypalania garnków, czy wytopu żelaza. Były także antyczne igrzyska sportowe, w tym bitwa na długich mostach i pokaz antycznych „szalikowców”. Prehistoryczne pokazy płynnie przeplatały się ze współczesnością, z tym co dzisiejszy  powiat ostrowiecki ma do zaoferowania. Jak mówiła starosta Agnieszka Rogalińska, powiat ostrowiecki to najlepsze miejsce, nie tylko w naszym regionie.

-To jest nasze miejsce, mówimy o tym dobrze. Chcemy podkreślać to, że nasz powiat jest piękny i jest to dobre miejsce, nie tylko do weekendowego zwiedzania, ale też miejsce do życia, do osiedlania się,  do czego zachęcamy – mówiła starosta Agnieszka Rogalińska.

O tym, że każda gmina powiatu ostrowieckiego kryje w sobie niezwykłość, mówił przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak.

-Powiat ostrowiecki to sześć gmin –  hutnicza gmina Ostrowiec Świętokrzyski, słynąca w świecie z porcelany gmina Ćmielów,  gmina Bodzechów, gmina Kunów, gmina Waśniów i gmina Bałtów, położonych w dolinie rzeki Kamiennej. W każdej gminie można pokazać ciekawe miejsca i obiekty, związane z naszą tożsamością i tradycjami, które warto zobaczyć. To chociażby kompleks turystyczny w Bałtowie, Ćmielów stolica polskiej porcelany, czy turystyka kajakowa, które teraz rozwija się dosyć prężnie na terenie powiatu ostrowieckiego, gdzie można bezpiecznie pokonywać trasy rzeczne, chociażby jedna z nich to  z Ostrowca Świętokrzyskiego, z mostu denkowskiego  do Ćmielowa i w ten sposób podziwiać piękno przyrody, która nas tu otacza. To także zabytkowe dworki w gminie Waśniów oraz zabytkowy kościół z romańską rotundą w Grzegorzowicach,  Góra Witosławska z kaplicą z XVIII wieku, czy Pasmo Jeleniowskie, ruiny fabryki w Nietulisku Dużym, w gminie Kunów i wiele innych, ciekawych miejsc, do których odwiedzania bardzo zachęcam – mówił przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak.

Gdy w Rezerwacie  rozgrywały się antyczne igrzyska, w letnim studio TVP 3 nie mogło zabraknąć rozmów o sporcie i obecnych inwestycjach powiatowych w infrastrukturę sportową, o czym mówili wicestarosta Łukasz Dybiec i Anna Trojanowska, dyrektor ZSOMS.

-Za miesiąc oddamy nowoczesny Powiatowy Stadion Lekkoatletyczny. To największa i długo oczekiwana  inwestycja powiatu ostrowieckiego, o wartości ponad 18 milionów złotych. Oprócz dwóch dyscyplin rzutowych – rzutu oszczepem i rzutu młotem, będzie można trenować wszystkie dyscypliny olimpijskie. Jest to stadion certyfikowany przez Polski Związek Lekkoatletyki, będzie można na nim rozgrywać turnieje i zawody. Chcemy, aby tu nasza młodzież rozwijała swoje sportowe pasje, aby dyscypliny olimpijskie, lekkoatletyka, mogły stanowić dodatkowy wachlarz wsparcia w tych dyscyplinach. Cieszymy się, że ten stadion będzie oddany dla wszystkich i każdy mieszkaniec powiatu ostrowieckiego będzie mógł korzystać z dobrodziejstw tego obiektu – mówił wicestarosta Łukasz Dybiec.

Jako że, „w zdrowym ciele, zdrowy duch” – o działaniach profilaktyki zdrowotnej powiatu ostrowieckiego, dedykowanych mieszkańcom mówił naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych, Mariusz Łata, w tym o Programie „Akademia Pełna Zdrowia”, który wpisał się na stałe w profilaktykę powiatu ostrowieckiego.

- Akademia Pełna Zdrowia, to program profilaktyczny dedykowany różnym grupom wiekowym mieszkańców powiatu ostrowieckiego, którego autorką jest starosta Agnieszka Rogalińska. W ramach tego cyklu proponujemy mieszkańcom szereg działań – badania profilaktyczne i konsultacje lekarskie, warsztaty edukacyjne, zajęcia aktywności fizycznej oraz koncerty relaksacyjne. Program ten cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i  z każdym rokiem   zarząd powiatu przeznacza z budżetu coraz większe środki na ten cel, zwiększając ofertę proponowanych aktywności. Z  Akademią Pełną Zdrowia ruszamy już we wrześniu – mówił naczelnik Mariusz Łata.

W letnim studio „Wakacje z TVP 3” na Krzemionkach, ze względu na czas antenowy,  nie udało się odkryć wszystkich walorów powiatu ostrowieckiego, jak też opowiedzieć o wszystkich realizowanych działaniach. Niewątpliwie kopalnie krzemienia pasiastego oraz inne, zabytkowe i urokliwe miejsca powiatu ostrowieckiego, z własną historią i tradycjami w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą,  stanowią mocny fundament rozwoju turystyki, ale też codziennego życia mieszkańców. 

Agnieszka Rogalińska  starosta ostrowiecki:  Powiat Ostrowiecki to najlepsze miejsce, nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale w całym kraju. To jest nasze miejsce, mówimy o tym dobrze. Chcemy podkreślać to, że jest to piękny powiat, że to nie tylko miejsce na weekendowe zwiedzanie, ale miejsce do życia. To sześć niezwykłych gmin, które są warte nie tylko odwiedzenia, ale też dostrzeżenia przez mieszkańców i osiedlania się, do czego oczywiście zachęcamy.     

                       

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%