Sala w Ostrowieckim Browarze Kultury zgromadziła wiele osób, które odpowiedziały na zaproszenie Powiatowego Urzędu Pracy w ramach konferencji pt. „Doświadczenie na wagę złota. Potencjał pracowników 50 + na współczesnym rynku pracy”. Spotkanie otworzyła Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-Nasza konferencja skierowana jest do osób powyżej 50 roku życia. Według statystyk Urzędu Pracy jest tych osób sporo – ponad 700 zarejestrowanych na koniec października br., więc widać wyraźnie , że potrzeba wsparcia jest duża. Dlatego też mam na uwadze takie kompleksowe wsparcie dla tych osób. Są to działania motywacyjne, psychologiczne, będą to też działania w kierunku kompetencji, które są niezbędne na rynku pracy, jeżeli chodzi o osoby po 50 roku życia i oczywiście szeroko pojęta edukacja, bo przecież uczymy się całe życie i wiek nie może stanowić tu problemu. Przedstawiamy także oferty Urzędu Pracy w kontekście wsparcia dla przedsiębiorcy i pracodawcy, żeby było łatwiej taką osobę przyjąć. Zdajemy sobie sprawę, że są to osoby mocno zaangażowane, mające doświadczenie, ale pracodawcy chcieliby mieć środki na przyuczenie takich osób. I taka forma subsydiowanego zatrudnienia z pewnością pomaga w ich zatrudnieniu. Cały rok staramy się dzielić środki dzięki Radzie Rynku Pracy, na przykład na same dofinansowania dla osób powyżej 50 roku życia. Przez okres 12 miesięcy takie dofinansowanie otrzymują. W tym roku z takiego dofinansowania skorzystało 15 osób, czyli jest sporo. I widać, że taka forma wsparcia jest dobrze przez pracodawców postrzegana – mówiła dyrektor Małgorzata Stafijowska.
Osobom powyżej 50 roku życia jest nieco trudniej zaistnieć na rynku pracy chociażby dlatego, że pracodawcy bardziej są zainteresowani młodymi osobami, które szybciej się uczą, posiadają umiejętności komputerowe i często minimalne wynagrodzenie spełnia ich oczekiwania. Tymczasem osoby powyżej 50 roku życia, posiadające pewne umiejętności i doświadczenie chciałyby zarabiać więcej.
W konferencji uczestniczyli także starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, prezydent miasta Artur Łakomiec, przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda –Dudek, wiceprzewodnicząca Joanna Pikus, radna Elżbieta Helicka, starszy Cechu Marcin Jabłoński.
-Warto umieć się odnaleźć na rynku pracy, ale też warto szukać pomocy oraz o tę pomoc zabiegać. Cieszę się, że Urząd Pracy wychodzi z różnymi formami wsparcia do mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Tego typu spotkania są niezwykle ważne, gdyż przełamują pewnego rodzaju bariery i stereotypy. Wiek nie powinien być barierą w zaistnieniu i odnalezieniu się na rynku pracy, bo to jest rzeczywistość i do tej rzeczywistości musimy się dostosować przez dostępne narzędzia i instytucje – mówiła starosta Agnieszka Rogalińska.
Podczas konferencji o psychologicznych aspektach pracy po 50 roku życia oraz o tym, jak radzić sobie z wyzwaniami i budować zawodową satysfakcję mówiła Anna Siudak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. O osobach 50 + na rynku szkolnictwa wyższego na przykładzie Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego mówił dr Paweł Gotowiecki, rektor ANS. O nowych kompetencjach na nowe czasy pracowników 50 + mówił Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. O zdrowiu pracowników 50 +, jako kluczu do efektywności zawodowej oraz dbałości o formę mówiła dr Monika Borek ANS. Oferty wsparcia dla osób powyżej 50 roku życia w kontekście pracodawców i przedsiębiorców zaprezentowała dyrektor Małgorzata Stafijowska. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość indywidualnego zadawania pytań oraz pozyskania potrzebnych informacji.
Helenka16:47, 25.11.2024
0 0
Nie pytam panią o lata
I Pana nie pytam też
Zresztą jakie to ma znaczenie
Każdy będzie miał nowy wiek
Najlepsze dopiero przed nami
Świat dobry jak dobry sen
Więc śpieszmy się z toastami
Ten toast odmłodzi Cię
16:47, 25.11.2024