Rusza projekt „Rodzina w Centrum”, którego realizatorem będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Kilka dni temu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska i wicestarosta Łukasz Dybiec podpisali umowę z wicemarszałkiem Grzegorzem Sochą na realizację działań dedykowanych wsparciu rodzicielstwa i pieczy zastępczej. Na ten cel powiat ostrowiecki pozyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 4,5 mln, wartość całego projektu to 4 837 783,20 złotych. Jak podkreśla starosta Agnieszka Rogalińska projekt zakłada szereg działań skierowanych do dzieci przebywających w pieczy zastępczej, osób opuszczających pieczę zastępczą, a także rodzin przeżywających trudności w pełnieniu funkcji opiekuńczo- wychowawczych, osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą oraz do osób chcących zostać rodziną zastępczą.
Jak przyznaje Joanna Pikus, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie to działania, których celem jest wspieranie istniejących rodzin zastępczych oraz zachęcanie do tworzenia rodzin zastępczych w powiecie ostrowieckim. Projekt będzie realizowany do końca lutego 2027 roku.
-Problem z brakiem miejsc w rodzinnej, a nawet i instytucjonalnej pieczy zastępczej dotyczy całego kraju. Mówi się już wprost o ogromnym kryzysie w pieczy zastępczej. Niezbędne są dalsze działania mające na celu promocję rodzicielstwa zastępczego, które zostały ujęte w Projekcie. Ponadto konieczne jest dalsze szkolenie kandydatów na rodziców zastępczych, tzw. szkolenie PRIDE. W ramach dofinansowania zaplanowano organizację dwóch takich szkoleń. Niezbędnym elementem Projektu jest wsparcie już istniejących rodzin zastępczych oraz dzieci umieszczonych w pieczy. Jak wskazują sami opiekunowie zastępczy ważnym elementem jest wsparcie specjalistyczne. W pieczy zastępczej umieszczane są dzieci po wielu traumach, borykające się z różnymi dysfunkcjami. Wymagają one systematycznego wsparcia psychologa, często psychiatry czy też psychoterapeuty. W „Rodzinie w Centrum” zaplanowano zatrudnienie powyższych specjalistów, rozszerzając ten zakres także o terapeutę uzależnień, specjalistę z zakresu postaw antydyskryminacyjnych oraz prawnika – mówi Joanna Pikus dyrektor PCPR.
Istotnymi działaniami projektowymi są także: budowanie kręgów wsparcia, czyli form wsparcia psychospołecznego, organizowanie wyjazdów kolonijnych ,utworzenie dwóch mieszkań treningowych oraz bezpłatne korepetycje. Rodziny w ramach projektu będą mogli liczyć na wsparcie specjalistów. Projektem zostanie objęte 60 rodzin z powiatu ostrowieckiego.
Agnieszka Rogalińska starosta ostrowiecki: Cieszymy się, że tak duże środki z Europejskiego Funduszu Społecznego trafiły do powiatu ostrowieckiego. Są to bardzo ważne działania dotyczące rodzin, które są dla nas priorytetem, co potwierdza tytuł projektu „Rodzina w Centrum”. Dziękuję pani dyrektor Joannie Pikus oraz pracownikom Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy podjęli się realizacji tych działań.
Joanna Pikus dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie: Dzieciom, które z różnych względów nie mogą już dłużej przebywać pod opieką swoich rodziców biologicznych potrzebny jest ktoś, kto zdecyduje się dzielić z nimi swoje życie. Ktoś kto będzie im towarzyszył, kiedy wstają i kładą się spać, troszczył się o ich zdrowie, pomagał w nauce, rozwijał zainteresowania, przytulał i ocierał łzy, bawił się oraz cieszył wspólnie spędzanym czasem. Ktoś kto będzie na dobre i złe. I dlatego Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie dokłada wszelkich starań, aby każde dziecko czuło się kochane i akceptowane.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz