GVM Carint ?Serce i Zdrowie? w Ostrowcu Świętokrzyskim, to placówka, w której wykonywany jest jeden z najnowocześniejszych zabiegów usuwania kamieni z nerek. To zabieg realizowany odpłatnie, ale pozwala ostrowczanom na leczenie na miejscu, bez konieczności wyjazdu do innych ośrodków medycznych. Urolog Przemysław Zugaj, który pracuje również w Centrum Urologii Zaawansowanej Szpitala św. Anny w Piasecznie, twierdzi, że stosowanie metody RIRS, to nowoczesne leczenie na światowym poziomie. Zabieg jest małoinwazyjny, niewymagający nacinania skóry i docierania do chorego narządu na drodze otwartej.
?php>
-W przypadku RIRS wykorzystujemy naturalne otwory ciała, w tym przypadku cewkę moczową ? mówi lek. Przemysław Zugaj. -Możemy więc powiedzieć, że jest to zabieg minimalnie inwazyjny. Rozwój technologii i miniaturyzacja urządzeń zrewolucjonizowały w ciągu ostatnich lat chirurgię kamicy. Dzięki temu, że nasz endoskop jest giętki i umiemy sterować jego końcówką, możemy dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce, o ile oczywiście warunki anatomiczne nam na to pozwolą. Kiedy uwidocznimy kamień, wprowadzone przez kanał endoskopu włókno lasera holmowego o średnicy ok. 0.4 mm, kruszy go. Naszym celem jest zamiana kamienia w piach, bądź fragmenty mniejsze niż 1-2 mm, po to, by w trakcie wydalania z organizmu nie dawały żadnych dolegliwości.
?php>
Urolodzy podkreślają, że zabieg RIRS jest inny, niż wszystkie do tej pory stosowane w leczeniu kamicy.
?php>
-Stosuje się go do kruszenia kamieni w nerce za pomocą lasera holmowego przy użyciu giętkiego ureteroskopu, czyli takiego cienkiego urządzenia, którym jesteśmy się w stanie dostać do nerki przez cewką moczową ? mówi lek. Przemysław Zugaj. -Do kruszenia kamieni używamy wysokoenergetycznego lasera holmowego. Kruszenie złogu jest w pełni kontrolowane przez operatora, który na dodatek podczas operacji może skruszyć kamienie z wielu kielichów nerkowych. Ta małoinwazyjna metoda posiada wysoką skuteczność oraz daje możliwość kruszenia kamieni w obu nerkach podczas jednej operacji. Co równie istotne, w naszym centrum zapewniamy pacjentom dostęp do szybkiej diagnostyki, która wraz ze stosowaniem małoinwazyjnych terapii skraca czas leczenia, a tym samym powrotu do zdrowia.
?php>
?php>
Zapewne czytelnicy chcieliby wiedzieć, kto i według jakich procedur może być skierowany na taki zabieg. Lek. Przemysław Zugaj kwalifikuje pacjenta do zabiegu na podstawie tomografii komputerowej, nawet bez kontrastu, a także badania posiewu moczu oraz dotychczasowej historii leczenia. Natomiast do samej operacji i znieczulenia wymagane jest wykonanie standardowych badań, takich jak: grupa krwi, morfologia, czas krzepnięcia, jonogram, EKG, RTG klatki piersiowej. Przed każdym zabiegiem pacjent powinien odbyć konsultację anestezjologiczną, podczas której musi przedstawić całą dostępną dokumentację medyczną, dotyczącą swojej osoby, a wszystko w celu przeprowadzenia jak najbardziej bezpiecznego zabiegu. Wydaje się, że dla pacjenta jest wręcz idealnym rozwiązaniem na schorzenia urologiczne, ale ostrowiecki urolog podkreśla, że nie ma czegoś takiego jak zabieg idealny.
?php>
-RIRS ma swoje ograniczenia, ale ma też z całą pewnością więcej zalet, niż wad - podkreśla lek. P.Zugaj. -Może być wykonywany u osób z otyłością, które często właśnie z powodu nadprogramowych kilogramów, nie mogą zostać poddane innym metodom leczenia, jak ESWL czy PCNL. Przeciwskazaniem RIRS jest na pewno ropomocz i czynna infekcja układu moczowego. Na liście przeciwwskazań są także wszystkie te schorzenia, które dyskwalifikują pacjenta ze znieczulenia ogólnego. Są to jednak przeciwwskazania dotyczące wszystkich zabiegów planowych. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, a pełna rekonwalescencja, to kwestia jednego lub dwóch dni.
?php>
Bywa i tak, że w przypadku większych kamieni nerkowych, sięgających powyżej 2,5-3 cm, metoda RIRS może okazać się niewystarczająca. Takich pacjentów leczy się nieco bardziej inwazyjnym zabiegiem, czyli miniPCNL.
?php>
?php>
-Polega on na kruszeniu kamieni poprzez bezpośrednie nakłucie nerki. Kilka lat temu będąc w Szwecji nauczyłem się wykonywać zabiegi miniPCNL w ułożeniu na plecach, co pozwala na dostęp do nerki z dwóch stron: od strony moczowodu i z boku ? wyjaśnia ostrowiecki urolog. -Jest to zabieg tzw. łączony, nazywany ECIRS (miniPCNL + RIRS). Skutkuje on bardzo wysokim poziomem oczyszczenia nerki. ECIRS jest świetny w przypadku kamicy odlewowej wielokielichowej. 95% moich pacjentów nawet po miniPCNL wychodzi do domu następnego dnia po zabiegu.
?php>
Ci z pacjentów, którzy mieli do czynienia z atakiem kolki nerkowej, wiedzą że związany z nią ból jest nie do zniesienia. Przy okazji występują nudności, wymioty, no i krwiomocz. Taki atak zwiastuje kłopoty. Gdy kamień utknie w moczowodzie wówczas zostaje zablokowany spływ moczu z nerki. Jeśli nie podejmiemy leczenia, po pewnym czasie może nawet dojść do utraty funkcji nerki.
?php>
O kamicy nerkowej, inaczej kamicy moczowej, mówimy wówczas, gdy w nerkach i/lub innych częściach dróg moczowych, wytrącają się związki chemiczne, tworząc złogi, które potocznie nazywamy kamieniami.
?php>
-Przyczyny rozwoju kamicy są różnorakie. Najczęściej jest to zbyt mała podaż płynów, ale np. u podłoża kamicy cystynowej leży wada wrodzona cewek nerkowych ? podkreśla lek. P.Zugaj. -Najczęstszym rodzajem kamieni moczowych jest szczawian wapnia, który wytrąca się podczas zbyt dużego wydalania wapnia z moczem. Może to mieć miejsce np. w przypadku nadmiernego wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego, nadmiernej podaży wapnia i witaminy D, nadmiernego wchłaniania wapnia z kości czy zaburzeń hormonalnych.
?php>
Jak się okazuje, mężczyźni są dotknięci kamicą trzy razy częściej, niż kobiety. Są to zwykle panowie w wieku 30-50 lat. Kobiety są częściej zagrożone kamicą w okresie ciąży, podczas której częściej dochodzi do zastoju moczu w nerkach. Przewlekłe infekcje dróg moczowych również sprzyjają powstawaniu kamieni. Bakterie alkalizują mocz, a w środowisku zasadowym szybciej wytrącają się sole wapnia, co sprzyja tworzeniu się kamieni.
?php>
Lek. Przemysław Zugaj z GVM Carint ?Serce i Zdrowie? radzi, by pamiętać o kilku zasadach żywienia, które niekorzystnie wpływają nie tylko na układ moczowy, ale i na cały organizm. -Powiem o kilku z nich. Dieta bogata w czerwone mięso sprzyja powstawaniu kamieni z kwasu moczowego. Dieta jarska jest lepsza, bo np. u wegetarian ryzyko wystąpienia kamicy jest nawet do 50 % mniejsze. Jeśli ktoś nie może żyć bez mięsnych dań, to zalecam przynajmniej ograniczenie ilości spożywanego mięsa i dbanie o właściwą ilość magnezu w diecie. Warto poskromić zbyt duży apetyt na słodycze, który rodzi wiele problemów zdrowotnych, a wśród nich także kamienie nerkowe. Duża ilość czekolady, kakao, czy orzeszków ziemnych sprzyja powstawianiu kwasu szczawiowego. Postawmy zatem na owoce i zdrowsze desery. Niekorzystnie na układ moczowy mogą też wpływać ostre przyprawy i związki w nich zawarte. Dlatego unikajmy również stosowania przypraw, w których składzie znajdziemy np.: glutaminian sodu. Kamica może powstawać także wtedy, gdy w naszej diecie jest za mało cytrusów. Mam na myśli cytrynian, który znajduje się w ich składzie, a który przeciwdziała odkładaniu się w układzie moczowym niebezpiecznych złogów. Powinniśmy również kontrolować ilości spożywanej soli, zwłaszcza w spożywanych potrawach, szczególnie w tych ?gotowych w 5 minut?. Muszę też wspomnieć o nadwadze, która przewija się przy wielu chorobach. Otóż, osoby zmagające się z otyłością o 35% bardziej narażone są na kamicę.
Maszt idzie do rozbiórki
Gazeto, przesypiasz ważne tematy. Nic o obwodnicy Ostrowca w ministerstwie. Przy okazji, przekażcie prezydentowi miasta, którego trudno zrozumieć o czym mówi, że ten bubel "procedowany" przez wojewodę, jest niezgodny z prawem. W decyzji środowiskowej jest obwodnica dwujezdniowa. Dwujezdniowa, więc wojewoda musi ten bubel GDDKiA odrzucić. A Ostrowiec niech walczy o dwujezdniową DK9 od Radomia do Opatowa, z węzłami przed i za Ostrowcem. Czy to takie trudne?
zatroskany
19:46, 2025-05-15
Ponad 11 mln zł. na rower miejski dla Ostrowca
Miasto musi na czymś zarabiać. Wolicie żeby podnosili podatki gruntowe, kombinowali z płatnymi parkingami, czy zatrudnilli dodatkowych elektorskich do ścigali żuli za trzymanie rąk w kieszeniach? Rower miejski to uczciwa praca i uczciwe pieniądze. Dostępny transport w czasie kiedy nie kursują autobusy, tam gdzie nie kursuja zbyt często, lub gdy nie chesz wąchać smrodu niedomytków. Znajda się tacy którzy nie chcą dymać na piechotke w nocy z Kunowa, Ćmielowa, Denkowa, lub innego upośledzonego komunikacyjnie miejsca. Dla tego ważne i decydujące o sukcesie przedsięwzięcia jest sensowne rozlokowanie punktów wypożyczeń. W czym macie problem. Za chwile Unia zabroni nam jeżdzić naszymi zabytkowymi bryniami i będziecie dymać pieszkom. Prawdą jest że zamiast tej kupy trzciny w rynku mogli by usprawnić przejazdy wózkom inwalidzkim, czy rowerom, tam gdzie ich jeszcze nie ma. Sami widzicie że parking gdzieś obok szpitala próboja zbudować od 40 lat i niema mądrego który by wiedział jak to zrobić. Ostatnio ich jakby oświeciło i coś tam kąbinują. Historyczną *%#)!& leśną próbują przerobić na parking. Na zachodzie to z powodzeniem działa od 20lat. Korzystaja z tego głównie turyści, u nas turystów nie ma, ale też ludzie wracający z pracy, którzy nie maja gdzie zaparkować bryni, lub obawiają sie że jadąc własnym rowerem po wyjściu z pracy znajda elegancko wciąż przypiętą samą rame. Nie chcą się bawić w Sądowe przepychanki z kimś najczęściej niewypłacalnym i wolą rower miejski. Miasto na taką okoliczność będzie miało szablonik z krótką ścieżka. I istnieje możliwość szybkiego leczenia wandali ze swoich naleciałości. Tryb wypożyczania jest prosty pokaż pysk do kamery, zarejstruj sie, uiść opłate i jedź. A gdy porzucisz rower na wale, w rowie, czy gdzieś gdzie ktoś go może zniszczyć to bekasz za szkody. Szanowni mitomani, wiaduktu, czy mostu, za jedenaście baniek się nie wybuduje, naprawa osuwiska kosztowała 30. Takie zwykłe zalepienie dziury w ziemi. Zamiast na Owsiaka zróbcie skarbonke na most. A rower miejski to najlepszy uczciwy pomysł władz miasta do ktorego namawiam od 20 lat.
Nie chcesz,nie jedź
10:39, 2025-05-15
Ponad 11 mln zł. na rower miejski dla Ostrowca
*%#)!& nie mają na co kasy wydawać już
ostrowczanin
19:05, 2025-05-14
Rusza Eurowizja 2025. Kiedy wystąpi Polska?
A raczej deko, deczko artu. Cienizna. Choć w sumie, parcie na kiszki po tym jest dobre. Mocno wysilone. Troch nadymka jak na tak utytuowana artystke. Justyna koniecznie musisz zapuścić brode, lub przynajmniej przykleić wąsy. Bez tego szkoda kasy na bilet.
Art deko
15:02, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz