Zamknij

XXV Wystawa Sił Zbrojnych RP na 32. MSPO

00:59, 02.09.2024 Aktualizacja: 01:32, 02.09.2024
Skomentuj

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) to impreza cykliczna wpisana na stale w kalendarz imprez poświęconych obronności i od ponad trzech dekad jest jedną z najważniejszych wystaw branży obronnej na świecie i z całą pewnością największą w Polsce traktowana jako najważniejsza impreza roku w tej dziedzinie. Od 32 lat stanowi obowiązkowy punkt spotkań branży zbrojeniowej i jest miejscem światowych premier rynkowych. Po Paryżu i Londynie to największe targi Obronne w Europie Środkowo-Wschodniej. Powierzchnia tegorocznej edycji jest rekordowa. Całościowo wyniesie ponad 34,962 tys. m2. Na liście 769 wystawców, współwystawców, firm reprezentowanych (w tym z kraju 416, z zagranicy 353). Ilość krajów biorących udział w MSPO – 34.
Tradycyjnie od 25 lat Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego towarzyszy Wystawa Sił Zbrojnych RP, gdzie swój potencjał pokazuje Wojsko Polskie. Jej organizatorem kolejny rok z rzędu jest Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zaś za realizację całości przedsięwzięcia, koordynację działań związanych z udziałem jednostek wojskowych SZ RP uczestniczących w Wystawie SZ RP oraz jej przygotowanie i przebieg odpowiada Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Podczas jubileuszowej XXV Wystawy SZ w 2024 r. zostanie zaprezentowany najnowocześniejszy SpW, wyposażenie wprowadzone do SZ RP oraz wybrane elementy zabezpieczenia logistycznego wojsk w warunkach polowych, laboratoryjnych i dydaktycznych. Tradycyjnie podczas Wystawy zaprezentują się wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także wojska cyberprzestrzeni, Żandarmeria Wojskowa oraz wojskowe instytucje m. in. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Generalne RSZ, Inspektorat Wsparcia SZ, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.
Zaprezentują się również muzea, instytuty oraz wojskowa służba zdrowia. Dużą część wystawy zajmują także uczelnie: Lotnicza Akademia Wojskowa, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Wojsk Lądowych oraz Akademia Sztuki Wojennej. Po raz drugi wystawi swe stoisko wystawiennicze także Centralna Biblioteka. Będzie można porozmawiać z żołnierzami jednostek operacyjnych i kadetami, a także spotkać żołnierzy WOT, Żandarmerii Wojskowych, specjalsów, a nawet zgłosić się do armii.
Przestrzenie wystawiennicze wypełnione będą ciekawym, różnorodnym sprzętem i wyposażeniem wojskowym, ale także prezentowane będą także rozwiązania, które dopiero mają zostać wprowadzone do Sił Zbrojnych, a obecnie odbywają się prace badawczo-rozwojowe w tym zakresie. Tegoroczna myśl przewodnia towarzysząca Wystawie nawiązuje do 25. Rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W 2024 roku ekspozycja Wystawy Sił Zbrojnych RP odbywać się będzie pod hasłem „25 lat Polski w NATO – 25 lat bezpieczeństwa”.
Powierzchnia wystawiennicza dla Wystawy SZ RP obejmie w tym roku powierzchnię ponad 11 tys m2. Wojsko zajmuje halę wystawienniczą „A”, a także w ramach ekspozycji zewnętrznej plac wystawowy wzdłuż hali A i B o powierzchni ok. 8000 m2, na którym stanie sprzęt ciężki.
W ramach XXXII Międzynarodowego Salonu Obronnego w Kielcach podczas jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych około 700 żołnierzy i zaprezentuje ponad 300 różnego rodzaju jednostek sprzętowych. Na wystawie zewnętrznej wojsko zamierza pokazać jak najwięcej nowo wprowadzonego do Sił Zbrojnych RP sprzętu wojskowego. Nie zabraknie również gotowych do wdrożenia technologii oraz konkurujących o nagrodę Defender. Wśród nich ciekawe technologie opracowane przez naukowców zaprezentuje WAT m. in. urządzenia wykorzystujące zjawiska kwantowe do zabezpieczenia danych, system wspomagający ewakuację medyczną
żołnierza z pola walki, czy nawigujący bezzałogowe statki powietrzne. Na Wydziale Elektroniki WAT powstało też Mobilne Stanowisko Laboratoryjne Walki Radioelektronicznej – MSL WRE. W kategorii konkursu o nagrodę Defender należy ono do grupy sprzętu wspomagającego proces szkolenia. System służy jako narzędzie walki radiolokacyjnej. Ekspozycja składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest pojazd, stanowiący platformę nośną Mobilnego Stanowiska Laboratoryjnego z układem antenowym. Drugim – bezzałogowy statek powietrzny, czyli dron będący nośnikiem układów nadawczo-odbiorczych. Sygnały w paśmie L są nadawane i odbierane w układzie zamkniętym, bez emisji na zewnątrz. Wyniki zostają zobrazowane na czterech monitorach znajdujących się wewnątrz pojazdu bazowego.
Swoim stanowiskiem wystawienniczym z pewnością może również poszczycić się CSWOT, który po raz pierwszy wystawi zestaw ppk JAVELIN (CLU), Makietę gabarytowo-masową i trenażer. Oprócz tego na fanów militariów będzie czekał żołnierz, który opowie o granatniku M72 EC MK1, a także sprzęcie medycznym (fantomy do RKO, Intubacji, AED szkolny, IPMEDy, opaski i inny sprzęt do med taktycznej).
W pokazie statycznym na zewnątrz hal wystawienniczych planowane jest zaprezentowanie około 42 jednostek sprzętu wojskowego jak niżej:
–Lekki opancerzony transporter rozpoznawczy LOTR (KLESZCZ)
–155 mm sh KRAB
–122 mm wyrzutni rakietowej LANGUSTA
–Wóz dowodzenia sztabowy Regina (WDSz)
–Warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki (WRUiE)
–Wóz amunicyjny Regina (WA)
–122 mm moździerz samobieżny RAK na KTO
–Artyleryjski Wóz Dowodzenia (AWD)
–Artyleryjski Wóz Amunicyjny (AWA)
–Artyleryjski Wóz Remontu Uzbrojenia (AWRU)
–RZRA (Radiolokacyjny Zestaw Rozpoznania Artyleryjskiego) LIWIEC
–Wyrzutnia rakietowa M142 HOMAR A/HIMARS
–155 mm sh K9A1
–BSP – U GLADIUS
–Wyrzutnia rakietowa K 239 HOMAR – K/K-MRLS
–Wóz amunicyjny na Jelcz 882.57 do HOMAR
–Czołg M1A1 ABRAMS
–Czołg K2GF
–Czołg LEOPARD 2PL
–ZSSW z PPK SPIKE zintegrowany z KTO ROSOMAK
–KTO ROSOMAK z HOTFIST
–MRAP COUGAR
–KTO ROSOMAK M3
–Wóz rozpoznania radiowego SIGINT na KTO ROSOMAK
–BWR – 1 zmodyfikowany
–Samochód sanitarny jednonoszowy
–Samochód sanitarny wielonoszowy
–WEM na podwoziu KTO ROSOMAK
–Wóz Dowodzenia WD kr. KROTON
–Węzeł Teleinformatyczny WTi (Kontenerowy)
–Mobilny Moduł Stanowiska Dowodzenia MMSD O/P
–Pojazd Minowania Narzutowego BAOBAB
–Maszyna inżynieryjno-drogowa (MID)
–Zestaw narzędzi do mechanizacji prac przy budowie wiaduktów i mostów ZNMP (KOSODRZEWINA)
–Zestaw mat wzmacniających grunt SCOBAMAT
–Radar przenośny PSR-A PILICA
–Jednostka ogniowa PSR-A PILICA
–Aparatownia obliczeniowo – analityczna skażeń na samochodzie JELCZ
–Wóz kierowania środkami walki (CCV – Combat Command Vehicle)
–Wyrzutnia pocisków rakietowych (MLV – Missile Launch Vehicle).
–Kontenerowa Pralnia Polowa KKP-600
–Kontenerowa Łaźnia Polowa KPŁ-60

Dzień Otwarty

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego rozpocznie się 3 września i potrwa do 6 września. 7 września br. od godz. 10.00 do godz. 17.00 przewidziano Dzień Otwarty podczas którego mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i nie tylko mogą zapoznać się z potencjałem Wojska Polskiego, zwiedzić Wystawę Sił Zbrojnych, porozmawiać z żołnierzami oraz bezpłatnie uczestniczyć w licznie zaplanowanych atrakcjach. Tego dnia wstęp jest wolny bez ograniczeń wiekowych, a parkingi bezpłatne. Zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi!
W programie Dnia Otwartego przewidziane są m. in.:
–zwiedzanie Sprzętu Wojskowego na wystawie zewnętrznej ;
–występy artystyczne:
•pokaz Musztry Paradnej Kompanii Reprezentacyjnej – uczniów Zespołu Szkół ZDZ w Kielcach
•pokaz Sztuk Walki Org. Klub Karate Kyokushin „Chikara”
•występ solistów i zespołów z klubu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich
•pokaz Aikido i Kenjutsu. Org. Kielecki Klub Aikido Jaf
Wojska Obrony Terytorialnej zaprezentują:
•Ścieżkę edukacyjną dla dzieci – „Młody Terytorials na medal”
•Pokaz dynamiczny CLS (COMBAT LIFESAVER)
–Konkursy
•wewnątrz hal na stoiskach oraz na zewnątrz wzdłuż hali A i B. Org. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
•strefa zabaw i konkursów dla dzieci i dorosłych (namiot przed sceną). Org. COBI.
Zgrupowanie Zadaniowe Prace koncepcyjne nad Wystawą Sił Zbrojnych rozpoczęły się wiosną, a przygotowania przestrzeni wystawienniczej ruszyły od 22 sierpnia br.
Za przygotowanie Wystawy odpowiada Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Chociaż Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego i towarzysząca mu Wystawa ruszy dopiero 3 września br. to zgodnie z maksymą Logistyka wyrusza pierwsza i powraca ostatnia na miejscu działają już logistycy. Żołnierze z podległej Inspektoratowi 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy utworzyli zgrupowanie sił i środków i kolejny rok z rzędu zabezpieczają Wystawę.
Zgrupowanie zadaniowe tworzy około 172 żołnierzy i pracowników wojska oraz 36 jednostek sprzętowych. Przed nimi sporo pracy dlatego już od 22 sierpnia br., od świtu do wieczora łącznie z niedzielą, wykonują szereg przedsięwzięć przygotowujących zaplecze logistyczne do przyjęcia żołnierzy i jednostek sprzętowych z całej Polski. Na miejscu trwają już więc prace przygotowawcze. Do logistyków należy unormowanie wszelkich spraw organizacyjnych, zakontraktowanie odpowiednich umów, a następnie zabezpieczenie dla wystawców transportu, przyjęcie ich na ewidencję, zorganizowanie zakwaterowania i wyżywienia. Żołnierze 1BLog utworzyli sztab zgrupowania, stworzyli miejsce do wydawania i spożywania posiłków, w pełni działa już system przepustowy. Logistycy zabezpieczają też regulację ruchu i organizują miejsca parkingowe dla wystawców, a od jutra na miejsce docierać będzie sprzęt ciężki. Rozpoczęły się też prace wewnątrz hal wystawienniczych.
Tak jak w każdej jednostce wojskowej żołnierze działają wg określonego na potrzeby zgrupowania zadaniowego porządku dnia i układu zajęć codziennych na czas przygotowania do wystawy i w trakcie jej trwania.
Przy takim przedsięwzięciu bezpieczeństwo wystawców i zwiedzających to nieodzowny element Wystawy dlatego działanie logistyków Pomorskiej Jedynki z Bydgoszczy wspiera m. in. Wojskowa Straż Pożarna z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oraz Grupa Zabezpieczenia Medycznego z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%