Gmina Ostrowiec Świętokrzyski po tym, jak skutecznie pozyskała środki norweskie teraz chce sięgnąć po dofinansowanie w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Mowa w tym przypadku o ponad 80 mln. złotych, które zostałyby przeznaczone na cztery filary rozwoju miasta ujęte w projekcie „Generator Rozwoju dla Ostrowca Świętokrzyskiego”.
– Dzięki zaproponowanym przez nas czterem obszarom działań możemy realnie wpłynąć na rozwój miasta w obszarach, które są kluczowe dla mieszkańców: dostęp do pracy, przestrzeń dla inicjatyw społecznych, wsparcie lokalnych firm i ochrona środowiska. Naszym celem jest uczynić Ostrowiec Świętokrzyski miejscem jeszcze bardziej przyjaznym do życia, pracy i rozwoju – mówi prezydent Artur Łakomiec.
Cztery główne działania projektu „Generator Rozwoju dla Ostrowca Świętokrzyskiego” to:
- Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ) – miejsce pracy dla osób z niepełnosprawnościami, które poza zatrudnieniem zapewni także wsparcie rehabilitacyjne i integracyjne, (działanie obejmuje m.in. modernizację istniejącego budynku (dawnej „dyrektorówki” przy ul. Świętokrzyskiej 30) i dostosowanie go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, stworzenie specjalistycznych pracowni, np. kulinarnej, artystycznej lub technicznej)
- Ostrowiecki Inkubator Przedsiębiorczości – przestrzeń wspierająca rozwój małych i średnich firm oraz startupów, gdzie młodzi przedsiębiorcy otrzymają dostęp do infrastruktury, szkoleń i grantów na rozwój biznesu ( działanie zakłada m.in. powstanie nowoczesnej hali przy ul. J. Samsonowicza z przestrzeniami produkcyjnymi i biurowymi, wyposażonej w zaplecze techniczne umożliwiające rozwój różnorodnych działalności gospodarczych, jak również uruchomienie programu wsparcia przedsiębiorczości obejmujący mentoring, szkolenia i warsztaty z zakresu zarządzania biznesem, pozyskiwania środków finansowych, marketingu oraz wdrażania innowacji,
- Centrum Aktywności Obywatelskiej (CAO) – ośrodek aktywizacji społecznej, mający na celu zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie społeczne miasta poprzez organizację warsztatów, wydarzeń kulturalnych i działań edukacyjnych, ( działanie uwzględnia m.in. kompleksową przebudowę i wyposażenie budynku w przestrzenie wielofunkcyjne dostosowane do różnych form aktywności obywatelskiej, stworzenie przestrzeni coworkingowej dla NGO, grup nieformalnych i mieszkańców pragnących realizować projekty społeczne, powołanie Gminnej Rady Seniorów).
- Nowoczesny system gospodarki odpadami i promocja ekokultury – instalacja 225 podziemnych punktów zbiórki odpadów na osiedlach oraz prowadzenie kampanii edukacyjnych na temat ochrony środowiska i odpowiedzialnej konsumpcji.
- Będziemy aplikować o kwotę 80, 7 mln złotych, zaś całkowita wartość działań to ponad 104, 5 mln zł.- mówi prezydent Artur Łakomiec. Warto w tym miejscu zaakcentować, że obszary i działania są następstwem przeprowadzonych konsultacji społecznych, w których udział wzięło blisko 500 ostrowczan. Przygotowane propozycje to efekt wielomiesięcznej pracy zespołu i grup roboczych za co serdecznie wszystkim dziękuję.
- Wniosek złożymy do 16 stycznia br. później będziemy czekać na ocenę projektów- mówi Dominik Smoliński, naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju Urzędu Miasta. Do realizacji projektów z całej Polski wybranych zostanie od 17 do 22 projektów o maksymalnej wartości ponad 80 mln zł. dofinansowania. Później projekty będą musiały być przygotowane szczegółowo, zaś na przełomie kwietnia i maja 2026 roku będzie ostateczna decyzja grantodawców.
Artur Łakomiec, prezydent miasta
Projekt „Generator Rozwoju dla Ostrowca Świętokrzyskiego” ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców poprzez działania obejmujące aktywizację zawodową, rozwój społeczny, wspieranie przedsiębiorczości oraz ochronę środowiska. Dzięki wsparciu z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast Ostrowiec Świętokrzyski może stać się liderem innowacyjnych rozwiązań na mapie Polski.
tak zwyczajnie12:54, 15.01.2025
0 0
Dość już tego wodolejstwa w podobnych artykułach GO - używanie wyłącznie oficjalnych i kancelaryjnych zdań i zwrotów może i jest poprawne ale bezduszne i wystarczy spytać przeciętnych czytelników CO ZROZUMIELI PO PRZECZYTANIU TAKOWEGO ARTYKUŁU , zapewniam że może z 10 % zrozumiało a przecież można tak po ludzku prostymi słowami napisać o co właściwie miasto będzie ubiegać się,jakie konkretne z nazwy obiekty czy instytucje mają powstać i co Ostrowczanie będą z tego mieli. I jak najmniej angielszczyzny w informacjach bo jeszcze mamy bogaty zasób słów w języku polskim.