W regionie świętokrzyskim trwa kompleksowa akcja mająca na celu stworzenie aktualnego wykazu budowli ochronnych. Działania te są bezpośrednią konsekwencją wejścia w życie nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
- Samorządy z województwa świętokrzyskiego – gminy i powiaty – zgłosiły w ostatnim czasie do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego 546 budowli ochronnych. Z tego 33 budowle znajdują się na terenie powiatu ostrowieckiego. Najwięcej na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego (17) oraz gmin Bałtów (6) i Waśniów (5)- mówi Angelina Kosiek Rzecznik Prasowy Wojewody Świętokrzyskiego. Kolejnym krokiem będzie sprawdzanie tych obiektów przez Państwową Straż Pożarną oraz Inspektoraty Nadzoru Budowlanego. Każda z instytucji w ramach Ustawy ma określone zadania i kryteria, którymi kieruje się przy ocenie tychże obiektów.
- Ta ustawa ma na celu ochronę ludności przed zagrożeniami militarnymi i pozamilitarnymi, jak i również zagrożeniami współczesnego świata, czyli pędzącej cywilizacji. Skupia ona przepisy dotyczące wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszych mieszkańców - mówił podczas specjalnej konferencji Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski.
W kolejnych latach planowane jest dostosowanie istniejących budowli ochronnych, które pozytywnie przejdą weryfikację pod kątem obowiązujących wymogów i standardów, a także budowa nowych obiektów, gdyż obecna liczba jest niewystarczająca.
- Naszym celem jest osiągnięcie stanu docelowego, czyli zapewnienia schronienia mieszkańcom w miastach na poziomie 50% wszystkich mieszkańców danego miasta. Natomiast w obszarach pozamiejskich dla 20% populacji mieszkańców - wyjaśniał podczas konferencji prasowej Robert Sabat, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz