Zamknij

Sensacyjne wieści z Barcelony: wiemy co z hutą w Ostrowcu!

07:16, 27.11.2024 Paweł Słowiński, Dariusz Kisiel Aktualizacja: 07:22, 27.11.2024
Skomentuj fot. Tomasz Barski fot. Tomasz Barski

W minionym tygodniu Celsa Steel wydała obszerny komunikat dotyczący dotycząca porozumienia z Sev.en Global Investments z siedzibą w Czechach w sprawie sprzedaży 100% swoich spółek zależnych w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich (treść jego publikujemy poniżej). Natychmiast zwróciliśmy się do Celsa Steel w Barcelonie w kwestii dotyczącej, jak owa transakcja ma wpływ na sprzedaż Celsa „Huta Ostrowiec”. Odpowiedź jest jednoznaczna.

- Na chwilę obecną zdecydowano się nie kontynuować procesu sprzedaży huty z Polski- informuje nas Nuria Jiménez Cot, Associate Director z firmy Kreab, która odpowiada za obsługę medialną Celsa Steel.

W swojej odpowiedzi wyjaśnia też, że zbycie spółek w Wielkiej Brytanii i Skandynawii „to znacząca dezinwestycja, z wpływami przeznaczonymi na redukcję zadłużenia, uzupełnia niedawne podwyższenie kapitału i uruchomienie ambitnego planu efektywności, znacznie wzmacniając przyszłe perspektywy firmy”.

Przypomnijmy, że przed kilkoma tygodniami, że jej Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło podwyższenie kapitału o 166 mln euro w celu sfinansowania kompleksowej inicjatywy na rzecz wydajności i wzrostu.

Podwyższenie kapitału zostanie przeprowadzone w dwóch etapach. Pierwsza faza, w wysokości 81 milionów euro, zostanie skierowana na inwestycje i ulepszenia w Hiszpanii za pośrednictwem Barna Steel, S.A. Pozostałe 85 milionów euro zostanie przeznaczone w kolejnej fazie na usprawnienie działalności spółek zależnych Grupy w Polsce, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Nowe informacje zdecydowanie wydają się ucinać spekulacje gdzie w proces sprzedaży huty miały być zaangażowane spółki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskim – EMSTEEL, Hiszpanii, czy Włoch, a ostatnio Metinvest z Ukrainy. Po tym, jak Huta Częstochowa została przejęta przez Węglokoks na łamach wnp.pl pojawił się obszerny wywiad Robertem Kropiwnickim, wiceministrem aktywów państwowych, który zapowiadał iż rząd analizuje także inne przejęcia, ale każdy przypadek rozpatruje osobno.

Tam pytany o Celsę „Huta Ostrowiec” mówił, że „ów projekt jest analizowany”, ale, jak czytamy na www.wnp.pl, sytuacja firmy jest zupełnie inna i w grę wchodzą znacznie wyższe kwoty, sięgające nawet 800 mln euro”.

A co o najnowszych doniesieniach twierdzą związkowi reprezentanci załogi Celsa „Huta Ostrowiec”

- W mojej ocenie myślę, że dla załogi jest to dobra informacja- mówi Krystian Kacuga, przewodniczący MZZ Celsa “Huta Ostrowiec”. Od momentu ukazania się informacji o sprzedaży aktywów w Anglii oraz Norwegii oraz informacji, że Polska nie będzie jak na razie sprzedawana miałem okazję rozmawiać z wieloma pracownikami Celsy. Większość pracowników uważa, że to dla przyszłości zakładu dobrze. Że obecni właściciele Grupy Celsa myślą o nas poważnie. Tym bardziej, że jakiś czas temu ogłoszono, że przeznaczają dość dużą sumę pieniędzy na doinwestowanie zakładów które posiadają. Jesteśmy nowoczesnym zakładem, który w grupie Celsa zawsze miał świetne wyniki. Może też dla tego nas zatrzymano. Bynajmniej na ten moment. Owszem zawsze istnieje ryzyko sprzedaży oraz zmian właścicielskich, ale dla nas jako załogi najważniejsze jest to aby w Celsa "Huta Ostrowiec" były zachowane wszystkie miejsca pracy, a nawet były tworzone nowe tak jak to też się dzieje w przypadku naszego nowego wydziału czyli Zbrojarni. Myślę, że wszyscy jak na razie odetchnęliśmy z ulgą. Staramy się patrzeć z optymizmem w przyszłość. Owszem w tym wszystkim niezmiernie ważne jest aby Europa zaczęła dbać o swoje interesy, czyli w naszym wypadku o hutnictwo. Aby stworzyła normalniejsze warunki do funkcjonowania takich zakładów jak nasz. Chodzi mi tu oczywiście o ceny energii oraz ceny uprawnień emisji CO2. Jeśli Europa o to zadba to takie zakłady jak nasz sobie oczywiście poradzą i będą się rozwijać.

Celsa sprzedaje brytyjskie i nordyckie filie stalowe czeskiemu inwestorowi

W miniony czwartek spółki Celsa oraz Sev.en Global Investments poinformowały o tym, że hiszpański producent stali długiej sprzedał swoje oddziały w Wielkiej Brytanii i krajach nordyckich czeskiej grupie inwestycyjnej.

Celsa Steel UK jest największym producentem stali w technologii EAF w Wielkiej Brytanii, z wydajnością produkcyjną 1,2 mln ton/rok stali surowej w zakładzie w Walii. Z kolei Celsa Nordic prowadzi działalność w Norwegii, Finlandii, Szwecji i Danii i produkuje za pośrednictwem zakładu w technologii EAF w Mo i Rana w Norwegii, z produkcją 683 000 ton prętów zbrojeniowych i walcówki w 2023 r.

Celsa w komunikacie oświadczyła, że ​​„przeznaczy wszystkie środki otrzymane po sprzedaży na redukcję zadłużenia Grupo Celsa zgodnie z prawnie przyjętymi zobowiązaniami”. Nie podano ceny transakcji, choć hiszpańskie gazety, powołujące się na źródła branżowe, podały, że wyniosła ona 600 milionów euro (632 miliony dolarów).

Celsa informuje za to, że dzięki tej ważnej wyprzedaży, która łączy się z niedawnym zwiększeniem kapitału zakładowego i uruchomieniem ambitnego planu efektywności, kontynuuje realizację planu reorganizacji swojej sytuacji przemysłowej i finansowej, koncentrując się na swoich operacjach w Hiszpanii i na zmniejszeniu dźwigni finansowej.

Przypomnijmy, że na początku tego roku Celsa poinformowała, że ​​rozważa sprzedaż swoich międzynarodowych operacji w Norwegii, Polsce i Wielkiej Brytanii, aby spłacić swoje długi, natomiast w październiku spółka macierzysta Celsa Steel zatwierdziła podwyższenie kapitału o 166 mln euro w celu sfinansowania kompleksowej inicjatywy na rzecz efektywności i wzrostu.

Jak podkreślają analitycy rynku stalowego to pierwsze wejście firmy Sev.en na rynek stalowy. Firma ta ma ugruntowaną pozycję w branży poszukiwania okazji do restrukturyzacji i przejęć, szczególnie w sektorze wytwarzania energii i wydobycia różnych zasobów naturalnych. Firma oświadcza, że integracja zakładów stalowych Celsa wzbogaci zróżnicowane portfolio Sev.en Global Investments o łączną zdolność produkcyjną 2 mln ton wyrobów stalowych rocznie. Produkty te, stosowane głównie w zastosowaniach budowlanych, takich jak pręty, kształtowniki, siatki i druty, podkreślają niezachwiane zaangażowanie grupy w zrównoważone praktyki przemysłowe.

Sev.en Global Investments jest częścią Grupy Sev.en, której beneficjentem jest czeski przedsiębiorca i inwestor Pavel Tyka.

Przypomnijmy także, że we wrześniu 2023 r. sąd w Barcelonie zatwierdził wielomiliardowy plan restrukturyzacji Celsy, przewidujący przeniesienie kontroli na grupę wierzycieli, w tym Deutsche Bank, Attestor, Anchorage, GoldenTree i SVP. Sprzedaż aktywów w Wielkiej Brytanii i Skandynawii była ważnym krokiem w realizacji tego planu. Umowa nie obejmuje polskiej jednostki Celsy, czyli Huty Ostrowiec, która pozostaje największym zagranicznym aktywem firmy. To pokazuje, że Celsa zamierza skupić się na swoich strategicznie ważnych biznesach.

(Paweł Słowiński, Dariusz Kisiel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ramzesramzes

0 1

Nie rozumiem tego artykułu cyt.: "...w sprawie sprzedaż 100% swoich spółek w Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich..." jak sprzedają w UK i Skandynawii celse to po co je dofinansowywać 84 mln euro przecież to się nie trzyma QPY. 08:47, 27.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%