Zamknij

Wyższe bezrobocie, mniej mieszkań, niskie ceny na skupach zbóż. Jaką mamy sytuację społeczno-gospodarczą?

06:33, 05.12.2023 Dariusz Kisiel
Skomentuj

Jak zwykle Urząd Statystyczny w Kielcach jest niezawodny w swych badaniach, które uzmysławiają nam w jakiej sytuacji społecznej i gospodarczej znajduje się obecnie nasze województwo.

W listopadzie br. w większości obszarów gospodarki objętych badaniem formułowane przez przedsiębiorców oceny koniunktury są negatywne, choć lepsze niż przed miesiącem. Pogorszenie zaobserwowano jedynie w opiniach wyrażanych przez podmioty prowadzące działalność w transporcie i gospodarce magazynowej (spadek wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury w skali miesiąca o 14,8). Mimo utrzymanych niekorzystnych ocen, największą poprawę opinii zanotowano wśród podmiotów w sekcji zakwaterowanie i gastronomia - wzrost wartości tego wskaźnika w skali miesiąca o 9,1. Negatywnie, choć lepiej niż w poprzednim miesiącu, oceniają koniunkturę także podmioty zajmujące się budownictwem oraz handlem hurtowym i detalicznym. Tylko w sekcji informacja i komunikacja opinie przedsiębiorców są pozytywne, choć zbliżone do tych z ubiegłego miesiąca.

Otóż, w świetle najnowszych badań, w październiku br. utrzymał się spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w skali roku. Przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się o 1,5% (wobec spadku o 0,8% w analogicznym miesiącu poprzedniego roku). Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie sprzed roku (7,5%).

Stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom 7,5%, kształtując się na poziomie ubiegłorocznym. W kraju stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,0% wobec 5,1% przed rokiem. Województwo świętokrzyskie należy do grupy województw o wysokiej stopie bezrobocia. Na koniec miesiąca sprawozdawczego najniższą wartość wskaźnika odnotowano w województwie wielkopolskim (3,0%), natomiast w jeszcze trudniejszej sytuacji niż województwo świętokrzyskie pozostawały województwa podkarpackie (8,3%) oraz warmińsko-mazurskie (7,9%).

Do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia należały: skarżyski (14,3% wobec 14,7% przed rokiem), opatowski (13,9% wobec 14,8%), konecki (10,3% wobec 10,5%), a o najniższej - buski (3,9% wobec 4,0%) i m. Kielce (4,6% wobec 4,1%). W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. stopa bezrobocia zmniejszyła się w dziewięciu powiatach województwa świętokrzyskiego, przy czym najbardziej w powiatach kieleckim (o 1,1 p.proc.) i opatowskim (o 0,9 p.proc.), a najmniej - w buskim i włoszczowskim (po 0,1 p.proc.). Wzrost stopy bezrobocia odnotowano w pięciu powiatach, tj. w: ostrowieckim (o 0,7 p.proc.), staszowskim (o 0,6 p.proc.), sandomierskim (o 0,4 p.proc.) i starachowickim (o 0,3 p.proc.) oraz m. Kielce (o 0,5 p.proc.).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2023 r. było wyższe o 11,3% od zanotowanego rok wcześniej i 2,7% wyższe w porównaniu z wrześniem br. Na przestrzeni dziesięciu miesięcy 2023 r. przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło w mniejszym stopniu niż przed rokiem (o 11,8%, wobec 12,7%).

Na rynku rolnym w październiku 2023 r. przeciętne ceny większości omawianych produktów rolnych (z wyjątkiem cen ziemniaków na obu rynkach i żywca wieprzowego w skupie) ukształtowały się poniżej poziomu sprzed roku. W ujęciu miesięcznym ceny skupu ziemniaków, żywca wołowego i mleka oraz targowiskowe ceny zbóż były wyższe, mniej natomiast płacono za zboża, żywiec wieprzowy i drobiowy w skupie oraz za ziemniaki na targowiskach. Pogorszyła się opłacalność tuczu trzody chlewnej.

W październiku 2023 r. utrzymał się też wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w skali roku. W porównaniu z październikiem 2022 r. sprzedaż zwiększyła się o 7,0% (rok wcześniej odnotowano wzrost o 3,3%).

Po wzroście w poprzednim miesiącu odnotowano spadek produkcji budowlano-montażowej w ujęciu rocznym. W relacji do października 2022 r. produkcja zmniejszyła się o 36,0% (wobec wzrostu rok wcześniej o 74,0%). Według wstępnych danych w październiku 2023 r. przekazano do użytkowania o 13,3% mniej mieszkań niż w analogicznym miesiącu ub. roku. Zmniejszyła się również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 23,3%). Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dla których dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym była taka sama jak przed rokiem.

W październiku br. sprzedaż detaliczna zmniejszyła się w skali roku o 1,8% (przed rokiem odnotowano wzrost o 14,5%), a sprzedaż hurtowa zmalała o 1,1%, wobec ubiegłorocznego spadku na poziomie 4,7%.

Wyniki finansowe badanych przedsiębiorstw uzyskane w okresie styczeń-wrzesień 2023 r. były lepsze od uzyskanych w analogicznym okresie 2022 r. Przedsiębiorstwa wypracowały wyższy niż przed rokiem wynik finansowy netto oraz odnotowały poprawę podstawowych wskaźników ekonomicznych, tj. wzrost rentowności oraz płynności i spadek poziomu kosztów.

W okresie styczeń-wrzesień 2023 r. odnotowano wzrost nakładów inwestycyjnych poniesionych przez przedsiębiorstwa mające siedzibę na terenie województwa świętokrzyskiego. Ich wartość była o 27,7% większa niż przed rokiem.

Na koniec października br. liczba podmiotów gospodarki narodowej wpisanych do rejestru REGON zwiększyła się w skali roku o 1,7%, a w porównaniu z miesiącem poprzednim wzrosła o 0,1%. Zwiększyła się również, w relacji do września br., liczba jednostek nowo zarejestrowanych (o 2,5%) oraz podmiotów wykreślonych z rejestru REGON (o 31,5%).

(Dariusz Kisiel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%