Podczas towarzyszącej obchodom Dnia Hutnika Celsa „Huta Ostrowiec” konferencji „Technologie Przyszłości” z wykładem pn. „Aktualna sytuacja hutnictwa w Polce oraz uwarunkowania jego funkcjonowania w kontekście europejskim i globalnym” wystąpił prezes Hutniczej Izby Przemysłowo- Handlowej, Mirosław Motyka.
- Jak wygląda sytuacja krajowego hutnictwa?
- Polskie hutnictwo za rok 2023 odnotowało najniższy wynik w produkcji od półwiecza - mówi nam prezes HIPH, Mirosław Motyka. Budzi to poważne obawy. Może 2024 rok się trochę poprawi, ale i tak będzie to nieznacznie. Na tle innych krajów Europy wydaje się, że jesteśmy jednym z najbardziej dotkniętych kryzysem przemysłów energochłonnych. Wywołana przez wojnę w Ukrainie sytuacja na rynku energetycznym spowodowała wzrost cen nośników energii. Wiele polskich przedsiębiorstw miniony rok zamyka ujemnymi wartościami. Dlatego też występujemy z wieloma postulatami do polskiego rządu, aby pomógł nam przetrwać ten najtrudniejszy okres. Realne odbicie jest przez nas spodziewane dopiero w dalszej perspektywie, kiedy to zamówienia ze strony branż konsumujących stal, na skutek dopływu środków z KPO, będą mogły nasz przemysł wesprzeć.
- A jak na mapie hutniczej Polski prezentuje się Celsa „Huta Ostrowiec”?
- Celsa „Huta Ostrowiec” jest niewątpliwie jednym z kilku klejnotów polskiego hutnictwa. Zalicza się do tzw. hut elektrycznych, czyli takich, które do produkcji stali wykorzystują złom będący kwintesencją gospodarki o obiegu zamkniętym (recyklingowalny w nieskończoność), ale również materiałem już zdekarbonizowanym. Jeśli dziś ostrowiecka huta miałaby dostęp do zielonej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii typu wiatraki czy fotowoltaika mogłaby dostarczać w 100% „zieloną stal”, którą to branże takie jak samochodowa, czy AGD najbardziej potrzebują. Niezwykle cenny jest także tutaj, budowany przez pokolenia, kapitał ludzki, wyrastający z prastarych tradycji hutniczych.
- A co mówi się o przyszłości ostrowieckiej huty w branży?
- My jako Izba z oczywistych względów nie komentujemy indywidualnych zmian właścicielskich i podejmowanych w tym zakresie działań. Naszą rolą jest natomiast nieprzerwane zwracanie do rządu polskiego, aby tak prowadził politykę gospodarczą, aby ostrowiecka huta mogła się dynamicznie rozwijać niezależnie od struktury właścicielskiej. Stal jest tworzywem przyszłości niezbędnym dla dalszego dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki. To dlatego wschodzące tygrysy gospodarcze pierwsze działania inwestycyjne kierują w stronę zbudowania silnego sektora stalowego. Tak było z Japonią, Koreą Południową, Chinami, tak teraz jest z Indiami, krajami Zatoki Perskiej, itd. Dlatego, długofalowo, wobec dobrych perspektyw dla Polski, będzie także solidny popyt na polską stal – musimy tylko przetrwać w jak najlepszej kondycji obecne plagi, których mamy nadmiar przez ostatnie lata.
- Dziękuję za rozmowę.
- Ja również dziękuję i życzę hutniczej braci z Ostrowca Świętokrzyskiego wszystkiego co najlepsze z okazji Dnia Hutnika.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz