W Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Chrzanowskiego w sąsiedztwie cmentarza denkowskiego funkcjonuje już pierwsza w granicach miasta farma fotowoltaiczna.
?php>Kolejna ma powstać na działkach przy ul. Antoniego Hedy ps. ?Szary?, właśnie trwa procedura administracyjna.
?php>
Zdaniem ekspertów ten trend będzie jeszcze bardziej widoczny w najbliższych latach. Właśnie, jak twierdzą znawcy tematu z redakcji Globenergia.pl, w czasach rosnącego zanieczyszczenia powietrza w miastach warto zwrócić uwagę na problem wysokiego zapotrzebowania takich obszarów na energię. Głównym źródłem zanieczyszczenia jest tzw. niska emisja z palenisk domowych oraz spaliny samochodowe. Niebagatelny pozostaje również wpływ wielkich, scentralizowanych źródeł emisji, takich jak elektrociepłownie węglowe, lokalizowanych zazwyczaj na obrzeżach aglomeracji. Jednym z rozwiązań pomagających walczyć ze smogiem jest zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, eliminując w ten sposób część energii produkowanej konwencjonalnymi metodami. Dywersyfikacja i decentralizacja wytwarzania energii dotyczyć powinna nie tylko małych miejscowości. Instalacje OZE mogą być z sukcesem wprowadzone również do przestrzeni miejskiej.
?php>
- Dotychczas zostały wydane dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy farm fotowoltaicznych, w oparciu o które zostały wydane stosowne decyzje o warunkach zabudowy- mówi Beata Bednarek, kierownik referatu ds. planowania przestrzennego Wydziału Planowania i Rozwoju Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. W chwili obecnej toczą się dwa postępowania administracyjne: jedno w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy instalacji fotowoltaicznej o mocy do 4 MWp, a drugie w sprawie wydania warunków zabudowy dla instalacji fotowoltaicznej.
?php>
Proces postępowań administracyjnych (tj. ich kolejność), prowadzących do wydania stosownych decyzji dla farm fotowoltaicznych w pierwszej kolejności uzależniony jest od warunków określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (t.j. Dz. U. z 2019r. poz. 1839). W przypadku przekroczenia progów dotyczących powierzchni zabudowy systemami fotowoltaicznymi określonych w ww. rozporządzeniu, wnioskodawca zobligowany jest do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przed uzyskaniem kolejnych decyzji tj. : ustalającej warunki zabudowy, w sytuacji braku obowiązującego planu miejscowego na danym terenie, na podstawie której można ubiegać się o pozwolenie na budowę, lub pozwolenie na budowę w sytuacji obowiązującego planu miejscowego na danym terenie.
?php>
Tereny istniejących farm fotowoltaicznych wskazane są w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, uchwalonym prze Radę Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w dniu 28 października 2020r., które jest udostępnione na stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
to nie fanaberie12:18, 21.06.2021
Obecna sytuacja energetyczna wymusza stosowanie fotowoltaiki jako uzupełniającej formy zaopatrzenia mieszkańców w energię . Nie trzeba poświęcać nowych powierzchni gruntów miasta , trzeba wykorzystywać w blokowiskach stropodachy jako miejsca pod panele słoneczne.Korzyść będzie podwójna - zyska się darmową energię na choćby oświetlenie klatek schodowych czy piwnic + co bardzo istotne,mieszkańcy ostatnich pięter bloków będą mieć chłodniej w upalne dni.
Póki jeszcze jesteśmy w UE wykorzystajmy unijne fundusze na realizację projektów tych potrzebnych inwestycji.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Łącznik i wiadukt – nowe połączenia wokół Opatowa
Siema ZATROSKANY. Co tam wiesz na temat NACHODŹCÓW z IV RZESZY? Będą spać w ŁYSICY? Będziecie mieć wesoło 😂😂👌👌Dalej sprzątaj po PISIE🤔🤔😁😁😁
PUSTY DZBAN
17:29, 2025-05-16
Łącznik i wiadukt – nowe połączenia wokół Opatowa
Super! Teraz czas posprzątać po PiS i wziąć się porządną DK9 od Radomia do Opatowa. Dwujezdniowa w całości, m.in. z dwoma węzłami, w Boksycce i np. Rżuchowie. Prezydencie, starosto, posłowie świętokrzyscy - do dzieła! Lobbować bez ustanku.
zatroskany
12:44, 2025-05-16
Łącznik i wiadukt – nowe połączenia wokół Opatowa
Pytanie do redakcji. Czy to prawda że była ŁYSICA zmieni się w centrum relokacji wiadomych osobników? I czy jest szansa że nasi BRACIA zza zachodniej granicy, po selekcji dadzą nam kilku kopaczy na poziomie II ligi do KSZO? Wiadomość z samej stolicy Europy. Będzie ie mieć wesoło w Ostrowcu teraz, obok park miejski, MC..... Tak czy nie????
PUSTY DZBAN
12:29, 2025-05-16
Maszt idzie do rozbiórki
Siema ZATROSKANY. PIES TRĄCAŁ KAWAŁEK ŻELAZA. Weź się lepiej gazety dopytaj czy to prawda, że w upadniętej Łysicy będą relokować tych NIECHCIANYCH od Merza z IV RZESZY??? Mam pewne info ze stolicy Europy. Liczę na ciebie. Ja wiem że ich dawno przesortowali na lepszych, ale dali by chociaż kilku kopaczy do KSZO, tak na poziom II ligi.✌️💪😂😂😂Będziecie mieli wesoło tam w Ostrowcu. Szkoda.....
PUSTY DZBAN
07:14, 2025-05-16