Zamknij

Flisacy zacumowali w Ostrowcu Świętokrzyskim (zdjęcia)

07:03, 12.03.2019
Skomentuj

Za sprawą najnowszej wystawy i albumu fotograficznego Andrzeja Łady do Ostrowca Świętokrzyskiego w miniony weekend ?dopłynęli? flisacy z Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary z Ulanowa. To była jedyna i niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z tym ginącym zawodem, który przetrwał dzięki grupie pasjonatów, kultywujących tradycje swoich dziadów i pradziadów, a także z klimatem jaki panował podczas flisów.
?php>

Na ostrowieckiej wystawie pojawili się prócz wicestarosty powiatu niżańskiego Adama Macha, m.in. cechmistrz bractwa Kamil Chmielowski, retmani Zdzisław Nikolas, Franciszek Kopyto oraz Stanisław Zwolak, Roman Chmielowski oraz Roman Pokora.

?php>?php>


?php>

- Prezentowana dzisiaj wystawa pt. ?Flisacy? jest pokłosiem mojego flisu na trasie Ulanów- Gdańsk- mówi Andrzej Łada, kustosz Galerii Fotografii MCK. To było wydarzenie związane z obchodami Roku Wisły, do którego czynnie włączyli się flisacy z Ulanowa z Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary. To była dla mnie wielka przygoda, za którą chciałem podziękować dzisiaj wszystkim.
?php>

Ekspozycja fotograficzna oraz towarzyszący jej album to kolejnym etapem przybliżającym wpisanie ulanowskiego bractwa na światową listę dziedzictwa UNESCO.
?php>

- Ta wystawa autorstwa Andrzeja Łady, świetnie promuje Gminę Ulano, jako stolicę polskiego flisactwa- mówi Kamil Chmielowski, cechmistrz Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary. Zapraszam wszystkich do nas bo oprócz spływami tratwami dla turystów mamy przygotowane przeprawy łodziami płaskodennymi, galarami.
?php>

Czasy, kiedy Ulanów był jeszcze portem wspominał retman Zdzisław Nikolas. Mówił on o transporcie drzewa jeszcze za czasów zaborów, czy o tym, że nie kto inni tylko ulanowscy flisacy spławiali budulec na powstanie Amsterdamu.
?php>

- Retmani w tych czasach mieli dobry zarobek, świetnie się ubierali i pysznili się swoją profesją- wspomina. Spoczywała na nich duża odpowiedzialność, gdyż odpowiadali oni za transport o olbrzymiej wartości- wspominał Zdzisław Nikolas.
?php>

Przypomniał on, że bractwo upadło kiedy spływ wyparł transport kolejowy. Ostatni flis ulanowscy flisacy wykonali 1939 roku, kiedy to cztery tratwy dotarły do Gdańska. W roku 1991 nastąpiła jego reaktywacja.
?php>

Jedną z wielu atrakcji sobotniego wernisażu była kapela flisacka, która przygrywała zebranym. Nie zabrakło także zagranego i odśpiewanego przez wszystkich ?Sto lat?, będącego podziękowaniem dla władz naszego miasta za możliwość ?zacumowania w bezpiecznej przystani nad Kamienną?. Nie zabrakło też wielu ciepłych słów i upominków dla włodarzy.
?php>

- Znałam Andrzeja Ładę jako artystę- fotografika, myśliwego, ale o tym, że jest on też flisakiem to nie wiedziałam ? przyznaje przewodnicząca Irena Renduda- Dudek, reprezentująca prezydenta podczas wernisażu wystawy. Gratuluję Ci, tego, że jesteś człowiekiem wszechstronnym i dzięki twojej nowej pasji, dzisiaj możemy podziwiać te zdjęcia i flisacką codzienność, która była nam dotychczas nieznana.
?php>

Wystawę, która możemy oglądać w Ostrowcu Świętokrzyskim wcześniej wystawiono w Sejmie RP, Serocku, zaś już 23 marca br. trafi ona do Rzeszowa.

(Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%