Kilka dni temu ujawniono drugi w powiecie ostrowieckim przypadek padniętego dzika. Jak informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii Grażyna Strojna, zgłoszenie otrzymała od łowczego KŁ „Krępianka”, a badania potwierdziły obecność wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń). Dzik został znaleziony w miejscowości Skarbka w gminie Bałtów.
ASF to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Dla ludzi nie stwarza zagrożenia. Hodowcy świń powinni zachować czujność i zachować także środki ostrożności. W przypadku znalezienia padłego dzika należy poinformować Powiatowy Inspektorat Weterynarii lub najbliższą lecznicę weterynaryjną.
Jak mówi lekarz weterynarii Grażyna Strojna, w gminie Bałtów funkcjonuje 7 gospodarstw z trzodą chlewną, w których już zostały przeprowadzone kontrole. U żadnego z osobników nie potwierdzono do tej pory obecności wirusa. Kontrole były także przeprowadzane w innych gospodarstwach hodujących świnie na terenie powiatu ostrowieckiego. Szczególną czujność i ostrożność muszą zachować hodowcy, ale także leśnicy, myśliwi oraz mieszkańcy w sąsiedztwie terenów, w których pojawiają się dziki.
Należy zwracać uwagę na zachowanie przypadkowo pojawiających się zwierząt. Wirus ASF charakteryzuje się wysoką gorączką, stąd też zachowanie zarażonych osobników jest nietypowe i wiąże się z osłabieniem, pojawieniem się piany z pyska, czy też krwawieniem, co można dostrzec.
W związku z ujawnieniem wirusa ASF należy przestrzegać kilku zasad: podczas spacerów w lesie z psami należy je trzymać na smyczy, należy także powstrzymać się przed wywoływania hałasów, które powodują płoszenie dzików, w lesie nie należy pozostawiać odpadków żywnościowych, osoby, mające kontakt z dzikami zobowiązane są do stosowania środków higieny, niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym dezynfekcji rąk i obuwia, ubrania. Osoba, która znalazła padłego dzika w przeciągu 72 godzin po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, gdzie utrzymywane są świnie i wykonywać czynności związanych z ich utrzymaniem. Każdy mieszkaniec, który natknie się na osłabionego, dziwnie zachowującego się dzika powinien ten fakt zgłosić służbom weterynaryjnym lub służbom mundurowym.
W przypadku podejrzenia ASF u świń lub dzików należy skontaktować się z nr tel. 41 247 51 57 lub 602 834 859. Należy także śledzić komunikaty na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
hehhehehehehhe12:47, 10.02.2025
niektórzy mówią i piszą o rzekomej pandemii
Dyrektor szpitala Dariusz Tumulec zrezygnował!
Pisze sie o zarobkach szczegolnie wysokich, jak na ostrowieckie realia. A jakies sa osiagniecia tegoz dyrektora i ten ogrom wlozonej pracy?
pacjent
14:55, 2025-07-09
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Funeralny? Tak, istnieje niby takie słowo w języku polskim, tylko pytanie nasuwa się samo, ile osób z niego korzysta? Pewnie znający łacinę i angielski... Nie lepiej użyć dobrego-naszego 'pogrzebowy'❓
Raphael
06:45, 2025-07-08
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03