Zamknij

Dwór w Śmiłowie odzyska dawny blask

10:10, 19.08.2019 Aktualizacja: 10:11, 19.08.2019
Skomentuj

W Zespole Dworsko-Pałacowym w Smiłowie trwają szeroko zakrojone prace renowacyjne, które pozwolą zachować dla przyszłych pokoleń unikatowy XVIII-wieczny zabytek.
?php>

Remont wsparła Unia Europejska. Dzięki środkom przyznanym przez Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 -2020, w wysokości ponad 1,8 mln zł, obiekt będzie można jeszcze szerzej udostępniać turystom.
?php>

Projekt pn. ?Renowacja zabytkowej oficyny dworskiej wraz z innymi elementami zagospodarowania terenu wokół Zespołu Dworsko -Parkowego? realizuje Towarzystwo Upowszechniania Kultury Staropolskiej ?Śmiłowski Dwór?.

?php>

?php>

Tak wygląda pałac od środka?php>

?php>


?php>

Jego głównym celem jest zwiększenie dostępności do zasobów kultury poprzez wykonanie prac remontowo ?konserwatorskich oraz zagospodarowanie otoczenia przy obiektach będących elementami zabytkowego zespołu dworsko -parkowego w Śmiłowie.
?php>

Kapitalny remont przejdzie zabytkowa oficyna dworska, w której powstanie dom pracy twórczej dla malarzy i pisarzy oraz pomieszczenia ekspozycyjne. Ekspozycje będą prezentowały wnętrza i ich wyposażenie (meble, rzemiosło artystyczne). Na tej samej działce znajduje się budynek lodowni z powozownią i XVIII-wieczna piwnica, zwana małą lodownią. Projekt obejmuje też prace remontowo -konserwatorskie elementów składowych zabytkowego zespołu: odczyszczenie kamienia, zaimpregnowanie, wykonanie drzwi dębowych i schodów z cegły (tak jak pierwotnie), wymurowanie ucha wejściowego do piwnicy, zaizolowanie od góry, uzupełnienie ubytków w murach i wykonanie instalacji elektrycznej.

?php>

?php>

Główny wjazd na teren zespołu pałacowo-parkowego w Śmiłowie?php>

?php>


?php>

W ogrodzie otaczającym dwór (park), również wpisanym do rejestru zabytków, planowane są prace remontowo -konserwatorskie schodów biegnących wzdłuż osi dwór ? staw, przecinającej pod kątem prostym XVII-wieczne tarasy ziemne, polegające na obłożeniu stopni i podstopni kamiennymi płytami z piaskowca, wykonaniu toczonych, kamiennych tralek i kamiennych poręczy.
?php>

- Wykonaliśmy już ok. 40% prac - mówi prezes Towarzystwa Upowszechniania Kultury Staropolskiej ?Śmiłowski dwór?, Andrzej Szczerbowski. - Zostały naprawione mury i stropy oraz wymieniona więźba dachowa oficyny dworskiej. W lipcu 2019 r. rozpoczęliśmy prace przy osuszaniu i izolacji fundamentów oraz murów oficyny. Spodziewamy się zakończenia wszystkich prac budowlano -konserwatorskich do końca 2021 roku.
?php>

Największą wartością Śmiłowskiego Zespołu Dworsko -Parkowego jest jego kompletność. Oprócz samego dworu, zostały bowiem zachowane także oficyna, zabudowania gospodarcze, park oraz jego naturalne otoczenie.

?php>

?php>

Oficyna w remoncie?php>

?php>


?php>

- Dwór był już wcześniej poddawany pracom remontowo -konserwacyjnym i został doprowadzony do stanu bardzo dobrego, natomiast oficyna była w stanie daleko posuniętej destrukcji, czy wręcz w stanie ruiny. Gdyby nie dofinansowanie z RPOWŚ 2014 -2020, które uzyskaliśmy, to nie byłoby żadnych szans na uratowanie całości obiektu wpisanego do rejestru zabytków ? podkreśla Andrzej Szczerbowski.
?php>

Dwór w Śmiłowie został wybudowany w II połowie XVIII wieku w stylu barokowym przez Józefa Wiercińskiego herbu Ślepowron, na miejscu XVII-wiecznej wieży mieszkalnej Czyżowskich. W latach 20. XIX wieku Cyprian Baczyński herbu Sas z żoną Katarzyną z Wiercińskich przebudowali śmiłowski dwór w stylu klasycystycznym, dodając czterokolumnowy portyk w elewacji frontowej i sześciokolumnowy, wgłębny portyk, w elewacji ogrodowej. W 1945 r. zespół ten został zagrabiony przez państwo wraz z majątkiem ziemskim, a przypadkowo użytkowany, popadł w ruinę. Stan taki trwał do 1986 r., kiedy to rodzina Szczerbowskich kupiła kompletnie zrujnowany dwór wraz z otaczającym parkiem od Skarbu Państwa, przywracając do stanu świetności i wyposażając zgodnie z duchem minionych epok. Piękne wnętrza dworu wraz z parkiem udostępnione są zwiedzającym.
?php>

- Aspekty kulturowe obecne są w wielu obszarach polityki Unii Europejskiej, która wiele środków przeznacza na zachowanie wspólnego dziedzictwa. Dzięki temu możemy wspierać takie obiekty, jak ten w Śmiłowie, by nadal tętniły życiem, przyciągały turystów, służyły ludziom nauki i kultury ? mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

?php>
(Wiesław Rogala)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Radosław SobikRadosław Sobik

0 0

I to jest bardzo dobra informacja, chce takich więcej. Miałem przyjemność fotografować Pałac w Wiechlicach oraz Pałac Mierzęcin - oba były w ruinie, dziś to bardzo ładne hotele z pięknymi parkami.

14:42, 02.02.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%