Od dawna dworek w Chocimowie skupia uwagę nie tylko okolicznych mieszkańców. To niezwykłe miejsce, łączące ducha przeszłości z teraźniejszością.
?php>Obiekt pochodzi z I połowy XIX wieku. Tu lata dzieciństwa spędzał poeta Marian Ośniałowski. Miejsce to ogromnym sentymentem darzy także Ksawery Jasieński, znany lektor, spokrewniony z rodziną Ośniałowskich, dawnych właścicieli majątku. Dla mieszkańców obecnie to jedyny, miejscowy ośrodek kultury, przywołujący wspomnienia szkoły, która też niegdyś tu funkcjonowała. Od kilkunastu lat w dworku różne inicjatywy prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Chocimów, z prezesem i radną miejską Barbarą Domagałą oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Stowarzyszenie realizowało i nadal realizuje mnóstwo projektów aktywizujących mieszkańców. Jednak, jeszcze do niedawna, z uwagi na zabezpieczenie własnego wkładu finansowego, nie było szansy na pozyskanie dużych środków, które uratowałyby zabytek gminy Kunów. Kiedy 10 lat temu wydawało się, że czasy świetności dworu w Chocimowie już minęły, a obiekt miał iść pod przysłowiowy młotek, mieszkańcy i radni nie wyrazili na to zgody. Dworek pozostał, a Stowarzyszenie cały czas szukało możliwości pozyskania tak potrzebnych funduszy. Pierwszym krokiem było pozyskanie 1 miliona złotych z Fundacji Instytutu Wolności, dzięki czemu udało się wyremontować cztery pomieszczenia i utworzyć Uniwersytet Ludowy oraz zamontować w podworskim parku lipowym urządzenia siłowni zewnętrznej i plac zabaw dla najmłodszych. Jak się jednak okazuje to nie koniec inwestycji w obiekt. Gmina Kunów w ramach rządowego programu odnowy zabytków pozyskała kolejny milion złotych na renowację chocimowskiego dworku.
?php>W miniony piątek we wnętrzach dworku odbyło się spotkanie, którego gospodarzami byli - burmistrz Lech Łodej oraz Stowarzyszenie, z udziałem Janusza Krupy dyrektora Banku Gospodarstwa Krajowego regionu świętokrzyskiego, Roberta Książki z BGK oraz Wojciecha Dzięgiela z Fundacji Most the Most, w ramach ogłoszonego konkursu "Nasz zabytek", w którym to właśnie dwór w Chocimowie otrzymał kolejny milion złotych na renowację. Komisja konkursowa wyłoniła obiekt spośród pięciu zgłoszonych zabytków. W ramach tego konkursu mieszkańcy mogą drogą internetową lub telefoniczną, do 28 sierpnia br., zgłaszać swoje pomysły na aktywności i wydarzenia, które staną się cykliczne, by w pełni realizować funkcje społeczna obiektu. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, z przewodniczącym Rady Sołeckiej, Ireneuszem Krześniakiem, członkowie Stowarzyszenia i KGW, przedstawiciele działającej w dworze Polskiej Brygady Drużyn Strzeleckich z Jerzym Brożyną oraz kierownik ds inwestycji Miejskiego Urzędu w Kunowie Małgorzata Mazur i przedstawiciel młodego pokolenia Kacper Major.
?php>Jak mówiła radna Barbara Domagała, przychylność burmistrza Kunowa Lecha Łodeja, aktywność Stowarzyszenia i mieszkańców oraz wiara w marzenia przyniosły oczekiwany efekt. Burmistrz Lech Łodej również nie krył zadowolenia z pozyskania kolejnych środków.
?php>-To jest już trzeci milion na renowację tego obiektu, który jest spuścizną lokalnej tożsamości. Jestem wdzięczny Fundacji Most the Most za taką inicjatywę. Dziękuję także posłowi Andrzejowi Kryjowi, bez którego wsparcia nie udałoby nam się pozyskać wcześniejszych funduszy na ten dworek. Marzenia się spełniają i myślę, że nie tylko mieszkańców w Chocimowie, ale też w innych miejscowościach gminy Kunów. Dzięki dobrze przygotowanym projektom udaje nam się pozyskać środki, by spełniać oczekiwania mieszkańców. Tylko na przestrzeni ostatniego miesiąca pozyskaliśmy w sumie 9 milionów złotych. Za chwilę będziemy w Chocimowie wykonywać kolejny odcinek drogi w kierunku Baby Jagny. W gminie Kunów dużo się dzieje i jestem przekonany, że mieszkańcy to widzą - mówił burmistrz Lech Łodej.
Chocimowski dworek cały czas tętni życiem, a członkom Stowarzyszenia nie brakuje pomysłów na inicjatywy i aktywności, które realizowane są w jego wnętrzach. Dzięki pozyskanym środkom uda się temu miejscu przywrócić blask. W to mocno wierzą mieszkańcy.
?php>Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz