Zamknij

Narodowe Czytanie z KGW "Kalina" nad litewskim Niemnem

07:55, 19.09.2023 Anna Mroczek
Skomentuj

Tego pewnie nie spodziewała się sama Eliza Orzeszkowa, która tworzyła w 1888 roku powieść "Nad Niemnem", będącą motywem przewodnim tegorocznej edycji "Narodowego Czytania" - po 135 latach od opisania dziejów mieszkańców majątku w Korczynie i losów rodziny Bohatyrowiczów, Koło Gospodyń Wiejskich "Kalina" z Nietuliska Dużego wraz z KGW w Nietulisku Małym, KGW w Janiku i KGW w Jędrzejowie, podjęło ogromne wyzwanie, by zaprezentować treść powieści na Litwie, tuż nad brzegiem rzeki Niemen, stanowiącej tło literackich wydarzeń.

E. Orzeszkowa niemalże całe życie spędziła nad Niemnem, będącym główną rzeką Księstwa Litewskiego, płynącą przez Białoruś, Litwę i Rosję. Nazwa nawiązuje do meandrującej rzeki, co odzwierciedla losy bohaterów powieści.

Uczestnicy wycieczki dotarli do litewskiego Alytus nad Niemnem wczesnym rankiem. Niegdyś, tak jak i teraz brzegi rzeki porasta bujna roślinność wraz ze starym drzewostanem. Stąd też, w tej pięknej zielonej scenerii, w promieniach budzącego się słońca i szumie płynącej rzeki, poprzez użycie rekwizytów i strojów z epoki powieści, wsłuchując się w jej treść czytaną przez uczestników wyprawy, nie trudno było oczami wyobraźni, wtopić się w codzienne życie mieszkańców powieściowego Korczyna. Narodowe Czytanie zaintonowała Teresa Wykrota, przewodnicząca KGW Kalina, a w postać Elizy Orzeszkowej znakomicie wcieliła się Renata Jabłońska. Całość dopełniły pieśni, również w wykonaniu pań z Kół Gospodyń Wiejskich, w tym pięknego utworu ludowego, znanego także z ekranizacji "Ty pójdziesz górą, a ja doliną". Atrakcją tego wyjątkowego miejsca był Most Białej Róży, najwyższy na Litwie, o wysokości ponad 38 metrów, z którego można podziwiać piękno rzeki Niemen.

Wczesnym popołudniem uczestnicy wycieczki dotarli do Wilna, gdzie w Domu Kultury Polskiej, przy Muzeum Adama Mickiewicza odbyła się druga odsłona Narodowego Czytania "Nad Niemnem". Tym razem z udziałem kustosza .Muzeum oraz aktorami Amatorskiego Teatru i przedstawicielami Klubu Literackiego. Spotkanie dostarczyło wszystkim niezwykłych przeżyć i wzruszeń. A ich zwieńczeniem była obecność uczestników wycieczki na wileńskim cmentarzu na Rossie, gdzie obok matki, spoczywa serce Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz znajdują się mogiły polskich żołnierzy.

Wśród atrakcji wycieczki był także zamek w Trokach, niezwykle barwnym mieście, stworzonym z mieszanki kultur i religii mieszkańców różnych nacji, będący królewską siedzibą Wielkiego Księstwa Litewskiego. Uczestnicy poprzez ciekawe opowieści przewodniczki Jolanty Misiulyte odkrywali tajemnice wileńskiej starówki oraz piękno Ostrej Bramy z cudownym obrazem Matki Bożej.

W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się w Białymstoku, odwiedzając Pałac Branickich z pięknymi ogrodami, bazylikę oraz planty i rynek z ratuszem. Punktem zwieńczającym program była Jasna Dolina w Sobolewie, z elementami "kunowskiej plebanii" u państwa Żmijewskich. Ta niezwykła wyprawa pozostawiła w uczestnikach wiele wspomnień i refleksji.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, które wsparły tę niezwykłą wyprawę, w tym staroście ostrowieckiemu Marzenie Dębniak, która objęła honorowy patronat nad wydarzeniem oraz członkowi zarządu powiatu, Agnieszce Rogalińskiej za ufundowanie biało -czerwonych apaszek dzięki, którym grupa była z daleka rozpoznawalna i serdecznie pozdrawiana na litewskich ulicach. Szczególne uznanie należy się organizatorom wycieczki za podjęcie tak wielkiego wyzwania oraz uczestnikom za hart ducha.

Dziękuję, że mogłam z wami dzielić te chwile.

Fotogaleria poniżej.

(Anna Mroczek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%