Tego pewnie nie spodziewała się sama Eliza Orzeszkowa, która tworzyła w 1888 roku powieść "Nad Niemnem", będącą motywem przewodnim tegorocznej edycji "Narodowego Czytania" - po 135 latach od opisania dziejów mieszkańców majątku w Korczynie i losów rodziny Bohatyrowiczów, Koło Gospodyń Wiejskich "Kalina" z Nietuliska Dużego wraz z KGW w Nietulisku Małym, KGW w Janiku i KGW w Jędrzejowie, podjęło ogromne wyzwanie, by zaprezentować treść powieści na Litwie, tuż nad brzegiem rzeki Niemen, stanowiącej tło literackich wydarzeń.
?php>E. Orzeszkowa niemalże całe życie spędziła nad Niemnem, będącym główną rzeką Księstwa Litewskiego, płynącą przez Białoruś, Litwę i Rosję. Nazwa nawiązuje do meandrującej rzeki, co odzwierciedla losy bohaterów powieści.
?php>Uczestnicy wycieczki dotarli do litewskiego Alytus nad Niemnem wczesnym rankiem. Niegdyś, tak jak i teraz brzegi rzeki porasta bujna roślinność wraz ze starym drzewostanem. Stąd też, w tej pięknej zielonej scenerii, w promieniach budzącego się słońca i szumie płynącej rzeki, poprzez użycie rekwizytów i strojów z epoki powieści, wsłuchując się w jej treść czytaną przez uczestników wyprawy, nie trudno było oczami wyobraźni, wtopić się w codzienne życie mieszkańców powieściowego Korczyna. Narodowe Czytanie zaintonowała Teresa Wykrota, przewodnicząca KGW Kalina, a w postać Elizy Orzeszkowej znakomicie wcieliła się Renata Jabłońska. Całość dopełniły pieśni, również w wykonaniu pań z Kół Gospodyń Wiejskich, w tym pięknego utworu ludowego, znanego także z ekranizacji "Ty pójdziesz górą, a ja doliną". Atrakcją tego wyjątkowego miejsca był Most Białej Róży, najwyższy na Litwie, o wysokości ponad 38 metrów, z którego można podziwiać piękno rzeki Niemen.
?php>Wczesnym popołudniem uczestnicy wycieczki dotarli do Wilna, gdzie w Domu Kultury Polskiej, przy Muzeum Adama Mickiewicza odbyła się druga odsłona Narodowego Czytania "Nad Niemnem". Tym razem z udziałem kustosza .Muzeum oraz aktorami Amatorskiego Teatru i przedstawicielami Klubu Literackiego. Spotkanie dostarczyło wszystkim niezwykłych przeżyć i wzruszeń. A ich zwieńczeniem była obecność uczestników wycieczki na wileńskim cmentarzu na Rossie, gdzie obok matki, spoczywa serce Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz znajdują się mogiły polskich żołnierzy.
?php>Wśród atrakcji wycieczki był także zamek w Trokach, niezwykle barwnym mieście, stworzonym z mieszanki kultur i religii mieszkańców różnych nacji, będący królewską siedzibą Wielkiego Księstwa Litewskiego. Uczestnicy poprzez ciekawe opowieści przewodniczki Jolanty Misiulyte odkrywali tajemnice wileńskiej starówki oraz piękno Ostrej Bramy z cudownym obrazem Matki Bożej.
?php>W drodze powrotnej wycieczka zatrzymała się w Białymstoku, odwiedzając Pałac Branickich z pięknymi ogrodami, bazylikę oraz planty i rynek z ratuszem. Punktem zwieńczającym program była Jasna Dolina w Sobolewie, z elementami "kunowskiej plebanii" u państwa Żmijewskich. Ta niezwykła wyprawa pozostawiła w uczestnikach wiele wspomnień i refleksji.
?php>Organizatorzy dziękują wszystkim osobom, które wsparły tę niezwykłą wyprawę, w tym staroście ostrowieckiemu Marzenie Dębniak, która objęła honorowy patronat nad wydarzeniem oraz członkowi zarządu powiatu, Agnieszce Rogalińskiej za ufundowanie biało -czerwonych apaszek dzięki, którym grupa była z daleka rozpoznawalna i serdecznie pozdrawiana na litewskich ulicach. Szczególne uznanie należy się organizatorom wycieczki za podjęcie tak wielkiego wyzwania oraz uczestnikom za hart ducha.
?php>Dziękuję, że mogłam z wami dzielić te chwile.
Fotogaleria poniżej.
?php>
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz