Przyroda, historia i przygoda w jednym, tak przebiegał zorganizowany w dniu 17 września br. III Rajd Pieszy po ścieżce geoedukacyjnej ,,Dolina Świśliny" w Dołach Biskupich.
Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie WITULIN NAD ŚWIŚLINĄ w Dołach Biskupich, Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy Oddział Świętokrzyski im. Jana Czarnockiego w Kielcach oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Dołach Biskupich.
Gmina Kunów obfituje w wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest niewątpliwie dolina rzeki Świśliny, gdzie, na stosunkowo niewielkim obszarze, znajdują się unikatowe na skalę światową odkrywki geologiczne, datowane nawet na 400 milionów lat. W III Rajdzie wzięli udział uczniowie czterech szkół podstawowych z terenu gminy Kunów: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy "Szarego" w Kunowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Wymysłowie, Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Janiku, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym łącznie 60 osób.
Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia Paweł Gawron, jest to niezwykłe wydarzenie promujące historię i bogactwo przyrodnicze naszego regionu wśród młodego pokolenia.
Pierwszym punktem rajdu było lapidarium znajdujące się przy zaporze zbiornika wodnego Wióry, które zachwyciło uczestników unikalnymi okazami piaskowców. Następnym punktem na trasie rajdu był malowniczy kamieniołom, ułożonych warstwowo pod dużym kontem dolomitów w Dołach Opacich. Rajd obejmował również zwiedzanie Witulina. Tutaj uczestnicy mieli okazję poznać historię kamieniarstwa. Uczestnicy rajdu mieli także okazję zobaczyć ekspozycję zgromadzoną w Izbie Regionalnej im. Witolda Gombrowicza Stowarzyszenia Witulin nad Świśliną.
Rajd zakończył się na placu przy OSP w Dołach Biskupich, gdzie burmistrz Kunowa Lech Łodej wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia „WITULIN NAD ŚWIŚLINĄ” wręczyli pamiątkowe puchary. Zwieńczeniem rajdu było ognisko integracyjne.
Burmistrz Kunowa Lech Łodej, radna Maria Pająk oraz prezes Stowarzyszenia WITULIN NAD ŚWIŚLINĄ Paweł Gawron, sołtys Elżbieta Miernikiewicz oraz Andrzej Mazur wyrazili uznanie i podziękowali za prezentację ścieżki geoedukacyjnej pracownikom PIG - PIB Oddziału Świętokrzyskiego im. Jana Czarnockiego w Kielcach - dr hab. Annie Mader oraz mgr Ewelinie Bąk.
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Funeralny? Tak, istnieje niby takie słowo w języku polskim, tylko pytanie nasuwa się samo, ile osób z niego korzysta? Pewnie znający łacinę i angielski... Nie lepiej użyć dobrego-naszego 'pogrzebowy'❓
Raphael
06:45, 2025-07-08
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz