Zamknij

„Tu jest nasze miejsce” - chocimowski dworek w pełnym blasku (fotorelacja)

Anna MroczekAnna Mroczek 10:55, 16.12.2024 Aktualizacja: 00:04, 17.12.2024
Skomentuj fot. Anna Mroczek fot. Anna Mroczek

Na tę chwilę z niecierpliwością czekali mieszkańcy nie tylko Chocimowa, lecz całej gminy Kunów i okolic. W grudniowe, czwartkowe południe uroczyście oddano mieszkańcom niezwykły dworek po kompleksowej termomodernizacji.

Murowany dworek powstał w 1868 roku, pośród lipowego parku, datowanego na I połowę XIX wieku. Posiadłość, jak i wieś, należała do rodu Popielów. W 1906 roku trafiła do rodziny Ośniałowskich. Tutaj swoje dzieciństwo spędzali poeta Marian Ośniałowski oraz Ksawery Jasieński, znany lektor telewizyjny i radiowy. W czasie II wojny światowej, w 1940 roku Niemcy odebrali dwór Ośniałowskim i utworzyli w nim posterunek żandarmerii. Po wyzwoleniu, w 1946 roku odbyła się parcelacja majątku rodziny. Ziemię podzielono pomiędzy mieszkańców Chocimowa i okolic. Sam dworek przejęły władze samorządowe. Wkrótce po tym urządzono tu szkołę. Szkoła podstawowa w dworku funkcjonowała do 2008 roku.

Zabytkowy obiekt niszczał i wymagał kompleksowego remontu. Jednak ówczesne władze samorządowe nie znalazły środków na jego renowację. Pojawiła się propozycja sprzedaży tego niezwykłego miejsca. Swoją siedzibę miało tu Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów, z prezes Barbarą Domagałą i to mocna determinacja Stowarzyszenia i mieszkańców spowodowała, że dworek nie poszedł pod przysłowiowy młotek. Stowarzyszenie podjęło starania o pozyskanie środków na renowację obiektu. Pierwszy milion udało się pozyskać z Fundacji Wolności, z czego zostały przeprowadzone prace wewnątrz budynku. To wyjątkowe miejsce oczarowało również burmistrza Lecha Łodeja i samorząd gminy pozyskał kolejne 980 tysięcy w ramach rządowego funduszu odbudowy zabytków. Gmina z budżetu dołożyła 40 tysięcy. Kolejną szansę pozyskania środków w ramach konkursu stworzyła Fundacja „Most the Most” i dzięki zaangażowaniu mieszkańców i samorządu gminy Kunów udało się zdobyć kolejny milion.

-Remont dworku trwał 2 lata. Wykonano w nim prace zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz. Odnowiliśmy elewację, piaskowcem zostały wyłożone tarasy. Wymieniliśmy dach i wykonaliśmy nową drogę dojazdową. Dołożyliśmy tralki, które dodają urokowi temu niezwykłemu miejscu – mówił burmistrz Lech Łodej.

A bez wątpienia miejsce to jest niezwykłe, gdyż dzięki mieszkańcom łączy ducha przeszłości ze współczesnością. To subtelne połączenie roznosi się w klimacie i zapachu starych pomieszczeń, do których powróciło życie, wnoszone przez lokalną społeczność. Obecnie kuratelę nad dworkiem sprawuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Chocimów, które nadal ma tu swoją siedzibę. Znajduje się tu także Izba Pamięci poety Mariana Ośniałowskiego oraz Dom Środowisk Twórczych. Na piętrze, gdzie prowadzą drewniane schody, mieści się świetlica środowiskowa oraz Uniwersytet Ludowy. Z okien doskonale wyłania się widok na podworski park, który nawet w grudniu ma swój urok. W dworku swoją siedzibę mają także Koło Gospodyń Wiejskich z przewodniczącą Moniką Major oraz Brygada Polskich Drużyn Strzeleckich z dowódcą Jerzym Brożyną. Dworek w Chocimowie stał się miejscem łączącym ludzi, którzy żyją z pasją i potrafią nią się dzielić z innymi. To powoduje, że mimo upływu lat, to miejsce wciąż tętni życiem i jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą w nim uczestniczyć.

Gospodarzem czwartkowych uroczystości był burmistrz Kunowa Lech Łodej, a w symbolicznym przecięciu wstęgi uczestniczyli również – senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Rakoczy, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej Małgorzata Mazur, sołtys Chocimowa Przemysław Kończak, ks. dr Robert Utnik, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Paweł Gawron, prezes Fundacji „Most the Most” Katarzyna Mrówka oraz przedstawiciel firmy wykonawczej Krzysztof Suligowski. Spotkaniu towarzyszyło również odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Z repertuarem muzycznym wystąpiły panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, śpiewając z radością między innymi utwór „To jest nasze miejsce”, nawiązując do murów zabytkowego dworku. Puentą tego niezwykłego miejsca są wciąż cytowane przez członków Stowarzyszenia słowa św. Jana Pawła II „Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy pozostanie – jak u dobrego gospodarza -miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków” i one w pełni nadają sens realizowanym inicjatywom w chocimowskim dworku, nieustannie dodając mu blasku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%