Uroczystą Mszą św. Dziękczynną w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie rozpoczęły się tradycyjne dożynki.
?php>Po nabożeństwie barwny korowód, ze starostami dożynek - Wiolettą i Grzegorzem Zielińskimi, pięknymi wieńcami, przygotowanymi przez: sołectwo Bałtów, sołectwo Rudka Bałtowska, sołectwo Skarbka, Sołectwo Wycinka -Ulów, Lemierze, KGW Okolanki, KGW Wólczanki w Wólce Bałtowskiej, KGW "Swojskie Babki, Klub Senior + i ŚDS w Wólce Bałtowskiej oraz sztandarami: OSP Lemierze, OSP Bałtów, PSP w Okole, PSP w Bałtowie, KŁ "Rosomak w Radomiu", KŁ "Szarak" w Radomiu, KŁ "Muflon" w Ostrowcu Św., przy akompaniamencie Orkiestry Dętej w Siennie z kapelmistrzem Kamilem Węgrzyniakiem, przeszedł na Wzgórze Pałacowe. Tam też gospodarz gminy - wójt Hubert Żądło, uroczyście odebrał od starostów chleb i otworzył tradycyjne święto plonów, witając rolników, mieszkańców i wszystkich gości.
?php>-Dożynki to uroczyste podsumowanie żniw, okresu zbiorów z pol, efektów wielomiesięcznego trudu rolniczego. To też radość i odpoczynek rolników po ciężkiej pracy, ale także z naszej strony to wyrazy podziękowania i uhonorowania ich ciężkiej pracy. Ten wspaniały bochen chleba, który otrzymałem od starostów dożynek, wypieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na tej naszej bałtowskiej ziemi. Trzymając w ręku ten bochen chleba, czuję radość i wdzięczność. Praca rolnika jest ciężka i trudna ziemia, która jest warsztatem rolnika, pielęgnowana rodzi i karmi społeczność, niepielęgnowana zaś nie daje plonów, to podkreśla, jak ważny jest to zawód. Rzadko zdarza się taki rok, w którym wszystko sprzyjałoby rolnikom, a przeszkody bywają różne - aura , zawirowania cenowe na rynku, a więc jest to zawód wymagający, i niejednokrotnie nieprzewidujący. Dziękuję za ten wypieczony chleb, który jest symbolem plonów, dostatku, naszej gościnności i pomyślności. Dziękuję również za przygotowanie wieńców dożynkowych, z darów pól, które są prawdziwymi dziełami sztuki, oddające trud rolniczej pracy i jednocześnie piękno naszej polskiej i bałtowskiej ziemi, z której dobrodziejstw wszyscy korzystamy. W imieniu samorządu i mieszkańców, chylę czoła za trud włożony w wytworzenie płodów rolnych i składam rolnikom podziękowania za tegoroczne plony. Życzę, by codzienna praca przynosiła pomyślność, satysfakcję, obfitowała w plony i dostatek. Niech wasz trud będzie zawsze doceniany i należycie wynagradzany - mówił do rolników wójt Hubert Żądło.
?php>Do życzeń dla rolników przyłączyli się również parlamentarzyści: Jarosław Rusiecki i Andrzej Kryj, przewodniczący sejmiku województwa Arkadiusz Bąk, w imieniu starosty Małgorzata Sobieraj, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, z radnymi - Dariuszem Czupryńskim, Mirosławem Rogozińskim, Januszem Gołdynem, burmistrz Ćmielowa Joanna Suska oraz przewodniczący Rady Gminy Henryk Cichocki z radnymi i sołtysami.
?php>Dożynki były okazją do wręczenia odznaczeń i medali. Zloty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał druh Leszek Smoliński. Srebrne medale - dh Łukasz Gala i dh Marian Stojek. Brązowe medale: dh Dominik Chuchała i dh Krzysztof Misiura. Odznaki "wzorowy strażak" otrzymali: dh Robert Zdonek, dh Paweł Zawadzki i dh Jerzy Dunal. Wieńce dożynkowe zostały ośpiewane przez zespoły "Biesiada" i "Bałtowianie". Obchodom towarzyszyły liczne stoiska z pysznościami i innymi atrakcjami, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, Koła Łowieckie "Rosomak, Szarak, Muflon, Krępianka i Ponowa Karczma Miłkowska, Nadleśnictwo Ostrowiec Św., ŚDS w Wólce Bałtowskiej. W taneczne rytmy uczestników wprowadził zespół "Zbóje".
?php>Gwiazdą wieczoru był Zenek Martyniuk z zespołem "Akcent". Zabawa integracyjna z zespołem "Szarotka" trwała do późnych godzin wieczornych.
?php>Fotogaleria poniżej.
?php>
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz