W tym roku w Bałtowie rolnicy, sadownicy, działkowcy, pszczelarze i myśliwi obchodzili powiatowe Święto Plonów.
Gospodarzami uroczystości byli: starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska i wójt gminy Bałtów Hubert Żądło. Wśród gości byli: poseł Andrzej Kryj, przedstawiciele władz województwa – wicemarszałek Grzegorz Socha, radna sejmiku Jolanta Madioury, wicestarosta Łukasz Dybiec, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, członkowie zarządu: Robert Rogala i Piotr Maj, sekretarz powiatu, Łukasz Witkowski, radni Rady Powiatu – Magdalena Leśniak, Janusz Bugajski, Mirosław Rogoziński, Grzegorz Kazimierski, Dariusz Kaszuba, włodarze gmin powiatu ostrowieckiego: prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Artur Łakomiec, przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda – Dudek, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Joanna Pikus, burmistrz Kunowa Lech Łodej, burmistrz Ćmielowa Joanna Suska, wiceburmistrz Joanna Borkowska, wójt gminy Bodzechów Jerzy Murzyn, sekretarz gminy, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Małgorzata Sobieraj, wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski, sekretarz gminy Joana Zajączkowska, skarbnik gminy Bogumiła Bugaj, burmistrz Solca nad Wisłą, Małgorzata Szymańska, burmistrz Ożarowa Piotr Szlęzak, burmistrz Lipska Jacek Wielorański, przewodniczący Rady Gminy w Bodzechowie, Wiesław Cisek, przewodniczący Rady Miejskiej w Kunowie, Piotr Rakoczy, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie Ewelina Cieślikowska, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie, Henryk Cichocki, komendant PPSP st. bryg. Robert Grudzień, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec, Przemysław Jakubiński, komendant Posterunku Policji w Ćmielowie, Krystian Nowak, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Ostrowcu Św. Mirosław Gemzała oraz prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach Mirosław Fucia, zastępca dyrektora AM iRR, Tomasz Bilski, 103. Batalion WOT z kpt. Mariuszem Krzemińskim, a także radni, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy jednostek powiatu i gmin powiatu ostrowieckiego, Koła Gospodyń Wiejskich, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, zespoły śpiewacze z gmin powiatu ostrowieckiego, jak również poczty sztandarowe: Powiatu Ostrowieckiego, PSL, PSP w Bałtowie, Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek”, KŁ „Jarząbek”, KŁ „Muflon”, KŁ „Szarak”, KŁ „Rosomak”, KŁ „Góra Chełmowa”, Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej, OSP w Bałtowie, OSP Lemierze, OSP Nietulisko.
Święto Plonów rozpoczęła Msza św. Dziękczynna w intencji rolników i ich rodzin w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie, którą odprawił ks. kan. Grzegorz Stępień. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na Pałacowe Wzgórze, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kunowa pod batutą Jerzego Kłonicy. Piękny i barwny korowód dożynkowy otwierały poczty sztandarowe, tuż za nimi delegacje niosły wieńce, misternie uplecione z tegorocznych zbóż, kwiatów polnych i ziół, stanowiące niemalże dzieła sztuki. Bohaterami tegorocznej uroczystości byli starostowie dożynek – Aneta i Artur Zielińscy, którzy prowadzą 450 ha gospodarstwo w miejscowości Borcuchy w gminie Bałtów, kontynuując tradycje rolnicze swoich rodziców. Wzruszającym momentem ceremonii było przekazanie chleba przez starostów dożynek na ręce gospodarzy – starosty Agnieszki Rogalińskiej i wójta Huberta Żądło – bochenków chleba wypieczonych z tegorocznego zboża.
-To co nas łączy, to są dożynki, to jest chleb – to jedność, życzliwość i miłość. Wiem, jak ciężka jest praca rolników, bo z rolnikami rozmawiam i kupując produkty wytworzone z ziemi powiatu ostrowieckiego, wspieram rolników. Myślę, że ten jeden dzień jest po to, aby podziękować, za to co robicie. Dziękujemy, że pomimo tego, że do utrzymania tego kawałka ziemi musicie niekiedy musicie dokładać, a dajecie od siebie wszystko. Serdecznie za to w imieniu powiatu ostrowieckiego dziękuję. Właśnie ta jedność, życzliwość i miłość, to co nas dzisiaj tu zgromadziło – bycie razem i mówienie o tym, że właśnie ten trud, ten chleb, ta droga, ta tajemnica pracy ludzkiej. Życzę wszystkim, abyśmy nigdy o tym nie zapomnieli, że ten chleb jest wartością nadrzędną, najlepszą i najukochańszą, a rolnikom życzę, aby wasza praca była doceniana, żeby wasze oczekiwania i marzenia, co do pracy na roli, spełniły się. Wszystkiego dobrego – mówiła starosta Agnieszka Rogalińska.
- Dziś oddajemy hołd rolnikom, rolniczej pracy oraz podkreślamy naszą głęboką więź i tradycję z naturą. Świętujemy dzisiaj wszyscy. Jednak, aby mogło się to święto odbyć wiele osób było zaangażowanych w jego organizację. I tu chciałem wszystkim tym osobom podziękować – Państwu Anecie i Arturowi Zielińskim, pracownikom gminy oraz jednostek podległych. Dziękuję Pani Staroście Agnieszce Rogalińskiej za współfinansowanie tego wydarzenia i pracownikom Starostwa Powiatowego z Panem Łukaszem Dziekanem za współorganizowanie. Dziękuję wszystkim za to, że jesteście. Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie ten najważniejszy atrybut – bochen chleba z tegorocznych plonów. Jest on nie tylko symbolem pożywienia, ale także dostatku, gościnności i pomyślności. Dziękuję za okazałe wieńce, które ukazują jak urodzajna jest polska ziemia. Dożynki to Święto Dziękczynienia za urodzaj, za zdrowie, za współprace i za wsparcie, które okazujemy sobie nawzajem, ale to także moment refleksji przed wyzwaniami, przed którymi stoją nasi rolnicy - w dobie zmian klimatycznych, rosnących kosztów produkcji oraz globalnych kryzysów. Wasza praca staje się jeszcze bardziej wymagająca i zasługuje na jeszcze większy szacunek, godziwe i uczciwe wynagrodzenie, odpowiadające waszym nakładom pracy. Pragnę, w imieniu całej naszej społeczności gminy Bałtów podziękować wszystkim rolnikom za trud, jaki wkładacie w to, by nasze stoły były pełne. Dziękuje Wam za to, że jesteście niezłomnym fundamentem naszej lokalnej gospodarki, że trzymacie się tradycji i jednocześnie idziecie z duchem czasu i rozwijacie swoje gospodarstwa rolnicze. Życzę Wam odpoczynku, radości i dumy z dobrze wykonanej pracy – mówił wójt Hubert Żądło.
Dożynki były okazją do wręczenia ministerialnych odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa”. W tym zacnym gronie znaleźli się: Jerzy Dunal, Paweł Kulczak, Artur Majewski, Grażyna Misiura, Rajmund Lisowski z gminy Bałtów; Sławomir Kwapisz, Leszek Łapa z gminy Bodzechów; Bogumiła Knap, Marian Knap z gminy Ćmielów, Roman Bęben, Marcin Ziółkowski z gminy Kunów; Tomasz Forma, Krzysztof Gajewski, Zbigniew Szewd, Łukasz Tura z gminy Waśniów; Anna Leśniak pracownik Biura Powiatowego w Ostrowcu Św. i Krzysztof Stachulski pracownik z KRUS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Odznaczenia otrzymali również pszczelarze Rejonowego Koła Pszczelarzy w Ostrowcu Św. Łukasz Białowąs, Jan Bidziński, Janusz Bidziński, Dorota Chamera, Marek Majewski, Monika Ruszkiewicz oraz myśliwi: Eugeniusz Dreger HKŁ „Dudek”, Piotr Dziułka KŁ Góra Chełmowa, Witold Sienniak HKŁ „Dudek”, Jan Szczygieł KŁ „Dzik”, Edward Wilusz KŁ „Dzik”.
Tradycyjną odsłoną święta było ośpiewanie wieńców dożynkowych przez zespoły śpiewacze i Koła Gospodyń Wiejskich z gmin powiatu ostrowieckiego. Na uczestników dożynek, przy przygotowanych stoiskach czekały różne atrakcje. Panie z gminy Waśniów częstowały pysznym bigosem i ciastami. Na stoiskach Kół Łowieckich można było degustować dziczyznę . Każde stoisko zachęcało pysznościami, rękodziełem, czy zabawami. Muzycznymi atrakcjami wieczoru były koncerty zespołów „Future Folk”, „JORRGUS” oraz „Szybkie Chłopy”. Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna przy muzyce DJ Luka Band.
Zabawa21:01, 01.09.2024
0 0
Po prostu pięknie 21:01, 01.09.2024