Zamknij

Już można składać wnioski na zakup węgla za pośrednictwem samorządów

08:29, 08.11.2022 Aktualizacja: 08:31, 08.11.2022
Skomentuj

Wszystkie gminy z powiatu ostrowieckiego przystąpiły do systemu sprzedaży węgla dla mieszkańców  przez samorządy. Pierwsze informacje na stronach internetowych dotyczące szczegółów zakupu znalazły się już w czwartek na stronach internetowych. Tam też trzeba obecnie szukać szczegółów.
?php>

I tak np. w Gminie Bodzechów nabór ruszy już od dziś. Wnioski należy składać w siedzibie Urzędu Gminy Bodzechów, ul. M. Reja 10 w godz. od 7.00 do 15.00. Ponadto wnioski można przekazać do urzędu elektronicznie za pomocą skrzynki e-PUAP. Wcześniej będzie je można pobrać u sołtysów, w siedzibie Urzędu Gminy Bodzechów, na stronie internetowej urzędu - www.ugb.pl

?php>

W przypadku Gminy Ćmielów druki wniosków są dostępne  do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miasta (https://www.cmielow.pl/asp/pliki/pobierz/wniosek_o_tani_wegiel_cmielow.docx), w Urzędzie Miasta i Gminy Ćmielów,  Ośrodku Pomocy Społecznej, Samorządowym Zakładzie Wodociągów i Gospodarki Komunalnej oraz u Sołtysów, Radnych i Przewodniczących Rad Osiedli. Wypełnione wnioski będą przyjmowane w  siedzibie Samorządowego Zakładu Wodociągów i Gospodarki Komunalnej od dnia 04 listopada 2022r. w dni robocze w godzinach od 7.30 do 15.00.

?php>

W gminie Kunów do 9 listopada można składać zapotrzebowanie na węgiel za pomocą specjalnej deklaracji, której wzór można ściągnąć ze strony internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie. Po określeniu wielkości zapotrzebowania samorząd nawiąże współpracę ze składem węgla w Kunowie, z którego mieszkańcy po uiszczeniu opłaty będą mogli odebrać węgiel. Więcej szczegółów pod numerem (41) 261 31 74 wew. 68.

?php>

Z kolei w gminie Bałtów możliwość określania zapotrzebowania mieszkańcy mają już od kilkunastu dni. Mogą to uczynić osobiście w sekretariacie Urzędu Gminy, telefonicznie pod numerami telefonów (41) 2641008, 506 054 116 lub mailowo [email protected]

?php>

Gmina Waśniów też na swojej stronie poinformowała, że przystępuje do zakupu paliwa stałego z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych.

?php>

- Już od dziś mieszkańcy mogą pobierać ankiety i składać wnioski dostępne  w Urzędzie Gminy, a także na urzędowej stronie internetowej- mówi wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski. Przygotowujemy się do dystrybucji. Mamy wstępne porozumienie z dwoma podmiotami niepublicznymi, jeśli chodzi o dystrybucję węgla, gdyż jako samorząd,  nie dysponujemy żadną bazą, ani składem, które mogłyby temu służyć. W umowie wskazaliśmy dwie frakcje - orzech i groszek, gdyż z takiego opalu w większości korzystają mieszkańcy. Zgodnie ze wstępnymi deklaracjami szacujemy, że do końca tego roku potrzebujemy około 3 tysięcy ton węgla.  Zobaczymy, jak  będzie wyglądać dystrybucja.  Od dziś mieszkańcy też będą mogli pobierać ankiety z urzędu, ze strony internetowej, będą je także roznosić sołtysi. W Urzędzie zostaną także uruchomione dodatkowe stanowiska na sali konferencyjnej, tak, aby nie zakłócać pracy pozostałych referatów,  dedykowane mieszkańcom składającym wnioski, które też na bieżąco będą weryfikowane. W tym celu przeszkoliliśmy pięciu pracowników, którzy w zależności od potrzeb będą też udzielać mieszkańcom niezbędnych informacji - wyjaśnia wójt Krzysztof Gajewski.       

?php>

Jak informuje nas Marzena Chodakowska rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego gmina, która zamierza kupić węgiel dla mieszkańców, musi najpierw dokonać "wstępnego ustalenia liczby gospodarstw domowych zainteresowanych preferencyjnym zakupem", a następnie zawrzeć umowę z przedsiębiorstwem.

?php>

Ustawa wskazuje minimum, które powinno się znaleźć w takiej umowie; cena, po której gmina kupi węgiel, nie może być wyższa, niż 1500 zł brutto za tonę. Do umowy musi być dołączona kopia najbardziej aktualnego certyfikatu jakości potwierdzającego parametry jakościowe paliwa stałego.

?php>

Zgodnie z ustawą gmina sprzedaje paliwo stałe w ramach zakupu preferencyjnego po cenie nie wyższej niż 2000 złotych brutto za tonę tego paliwa stałego.

?php>

Ustawa wylicza, jakie informacje powinny się znaleźć we wniosku (m.in. określenie ilości paliwa stałego, o zakup której występuje wnioskodawca w ramach zakupu preferencyjnego; informacja, czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa stałego nabytego w ramach tego zakupu preferencyjnego).

?php>

Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak będzie określona w rozporządzeniu.

?php>

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje weryfikacji wniosku o zakup preferencyjny, sprawdzając, czy na rzecz wnioskującego gospodarstwa domowego wypłacony został dodatek węglowy. Jeżeli wnioskuje osoba uprawniona do dodatku węglowego, która wniosku w tej sprawie jeszcze nie złożyła, wójt weryfikuje informacje w CEEB. Analogicznie postępuje, wydając zaświadczenie potwierdzające wypłatę dodatku węglowego.

?php>

Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wydaje zaświadczenie w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Wydanie zaświadczenia jest wolne od opłat.

(Anna Mroczek, Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%