Zamknij

Kamień optymizmu w Rudzie Kościelnej

08:59, 18.09.2023 Joanna Boleń Aktualizacja: 10:21, 18.09.2023
Skomentuj

W Ćmielowie pokazali, że lokalne stowarzyszenia, instytucje oraz lokalne firmy potrafią ze sobą współpracować. W ramach projektu "Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony" dofinansowanego przez Lokalne Partnerstwa PAFW realizowane przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce powstały m. in. ławki, mural, witacz, miniprzewodnik kieszonkowy oraz tablice oznaczające nowo tworzony Szlak Górnictwa Krzemienia Pasiastego.

Grupa Inicjatywna podsumowała ten projekt na Pikniku Krzemiennym w Rudzie Kościelnej. Przypominamy, że w skład Grupy Inicjatywnej wchodzą:  Stowarzyszenie "W dobrą stronę", Stowarzyszenie Miłośników Historii Ćmielowa Stowarzyszenie "Ćmielowiacy", Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A., KGW Buszkowice, KGW w Krzczonowicach

-Projekt nad którym pracowaliśmy od miesięcy właśnie się urzeczywistnia i już wiesz, że "było warto". Podczas takich wydarzeń jak nasz piknik, aż serce bije mocniej z radości - mówi Robert Sobieraj, koordynator projektu. Nie spodziewałem się, że ta współpraca będzie tak udana i włączy się w nią aż kilkunastu partnerów. Od 200 lat naszym towarem eksportowym ziemi ćmielowskiej jest porcelana, a kiedyś, ponad 5000 lat temu takim towarem był krzemień pasiasty, który znajduje się wyłącznie w Polsce, a wydobywany jest jedynie w okolicach Gór Świętokrzyskich szczególnie Ostrowca Świętokrzyskiego. Po zorganizowanym w maju pikniku porcelanowym to Krzemień Pasiasty był gwiazdą tytułową w Rudzie Kościelnej. Przybliżyliśmy dzieciom i mieszkańcom poprzez zabawę oraz rekreację ten kamień, który jest nazywany kamieniem optymizmu. Powiązany jest ze szczęściem, radością i pozytywnym spojrzeniem na życie.

Koordynator projektu R. Sobieraj podkreślił, że sobotnia impreza nie kończy rozpoczętej inicjatywy. Kolejnym etapem będzie podjęcie działań i współpracy z instytucjami, dzięki którym dobra światowego dziedzictwa będą przygotowane do zwiedzania np. kopalnia Borownia.

-Dziękujemy dyrekcji Muzeum Historyczno -Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, rezerwatu Krzemionki, dyrekcji Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież oraz wszystkim, którzy nam kibicują, wspierają nas i nie szczędzą dobrego słowa. Jesteśmy dla Was- podkreśla R. Sobieraj.

-Jestem ogromnie wdzięczna , że jakiś czas temu zostałam zaproszona do współtworzenia Stowarzyszenia "W dobra stronę"- mówi wiceprezes Monika Barańska. Projekt, który kończymy napawa mnie dumą i motywacją do dalszych działań. Dzięki grantowi w wysokości 20tys. złotych udało się bardzo dużo zrobić. Ale przede wszystkim pobudziliśmy lokalne społeczeństwo i małe firmy do współpracy oraz współtworzenia tego projektu. To niebywałe, że tak chętnie ludzie do nas przystępują, w rożnym oczywiście zakresie. Tym bardziej, że nie oferujemy pieniążków , a jedynie fajne wrażenia, poznawanie nowych osób , pasjonatów i zapaleńców w tym co robią, oczywiście nie w ramach swojej pracy zawodowej , ale kosztem wolnego czasu. Jestem też mocno podbudowana odzewem na naszą prośbę o włączeniu się do współpracy i olbrzymim zaangażowaniem sołectwa Ruda Kościelna, KGW Boria, KGW Jastków, które wspierają naszą grupę inicjatywną. Dziewczyny za własne środki upiekły ciasta oraz gotowały, a wszystko po to, aby oprócz wrażeń kulturalnych, goście naszego wydarzenia mogli posmakować lokalnych specjałów.

  Piknik w Rudzie Kościelnej oraz niedzielny w Krzemionkach wpisały się wspaniale  w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, których tegorocznym tematem przewodnim jest "żywe dziedzictwo". Podczas pikniku w Rudzie Kościelnej można było poznać różne rzemiosła uprawiane w prehistorii i skonfrontować je z ich dzisiejszymi odpowiednikami. Pracę górnika przybliżył Stanisław Skalski, rękodzieło tkaczki pokazując swoje gobeliny Eleonora Skalska, zaś pięknie wykonaną ceramikę Danuta Kabat. Nie zabrakło rekonstruktorów, o co zadbało Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki z dyrektorem Andrzejem Przychodnim na czele. Były warsztaty zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych starszych uczestników spotkania. Dla najbardziej zaangażowanych przygotowano atrakcyjne nagrody.

Wspaniałe opowieści oraz piękne rękodzieło podziwiali goście, w tym przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, Kalina Grzeszczuk -Zajączkowska z Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności, Katarzyna Klatt - Koryszewska i Katarzyna Kunert z Akademii Rozwoju i Filantropii, z Muzeum Historyczno -Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim dyrektor Andrzej Przychodni oraz kustosz Artur Jedynak, z Rady Miejskiej w Ćmielowie - przewodnicząca Krystyna Zdonek, radni Jerzy Sykała, Katarzyna Nikodem, Dariusz Maruszczak i Michał Szczęsny.    

.

(Joanna Boleń)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%