Zamknij

Hodowcy w rękach wymiaru sprawiedliwości

Wiesław RogalaWiesław Rogala 10:04, 17.09.2024 Aktualizacja: 10:05, 17.09.2024
Skomentuj

Środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i dozoru policji zastosował w dniu 19 lipca 2023 r. prokurator wobec 29–letniego mieszkańca gminy Ożarów, który uprawiał krzewy konopi innych niż włókniste, a następnie wytwarzał środki odurzające. Mundurowi zabezpieczyli w jego miejscu zamieszkania kilka krzewów oraz 65 gramów marihuany.

-Zatrzymania 29-latka dokonali policjanci z Wydziału Kryminalnego opatowskiej jednostki Policji –mówi młodszy aspirant Katarzyna Czesna –Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. W dniu 17 lipca 2023 r., na terenie jednej z posesji w gminie Ożarów, policjanci znaleźli uprawę krzewów konopi, z których, jak się okazało w toku dalszych czynności, wytwarzane były środki odurzające. Mundurowi ustalili, że rosnące wśród pomidorów i papryki krzewy w różnym stadium rozwoju należą do 29–letniego mieszkańca gminy Ożarów. Ponadto w miejscu zamieszkania właściciela krzewów zabezpieczono dodatkowo około 65 gramów suszu zidentyfikowanego jako marihuana.

29–latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Narkotyki i dopalacze zdają się być wszędzie i jest ich coraz więcej. Niestety przybywa też mieszkańców naszego regionu, którzy nie tylko wchodzą w ich posiadanie, ale sami je hodują i produkują z nich specyfiki niedozwolone prawem.

Sprzęt do uprawy

W dniu 27 kwietnia 2023 r. policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Kielcach wspólnie z policjantami z Wydziału Kryminalnego ostrowieckiej komendy złożyli niezapowiedziana wizytę 41-latkowi.

-Policjanci przypuszczali, że mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego może trudnić się narkotykowym procederem i nie pomylili się –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. W trakcie czynności, policjanci zabezpieczyli blisko 130 gramów suszu roślinnego, wstępnie zidentyfikowanego jako marihuana. Dodatkowo śledczy ustalili, że 41-latek trudnił się uprawą konopi innych niż włókniste. W jego mieszkaniu zabezpieczyli też 7 nielegalnych roślin oraz specjalistyczne oprzyrządowanie, które służyło do ich uprawy.

W dniu 28 kwietnia 2023 r. 41-latek usłyszał zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków oraz uprawy konopi innych niż włókniste, do których się przyznał. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Hodował konopie

W dniu 28 marca 2023 r. policjanci z Wydziału Kryminalnego ostrowieckiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zatrzymali mieszkańca Ostrowca Świętokrzyskiego. 47-latek podejrzany jest o uprawę konopi innych niż włókniste oraz posiadanie ponad marihuany i haszyszu.

-Z ustaleń kieleckich stróżów prawa wynikało, iż mężczyzna może trudnić się narkotykowym procederem –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. W trakcie przeszukania ujawnili przy nim ponad 7 gramów suszu roślinnego, wstępnie zidentyfikowanego jako marihuana oraz blisko 3 gramy haszyszu. Dodatkowo policjanci w mieszkaniu 47-latka ujawnili jeszcze namiot, specjalnie przygotowany do uprawy marihuany. W jego wnętrzu znajdowało się 4 doniczki, w których rosły konopie inne niż włókniste.

Ujawnione narkotyki, rośliny oraz sprzęt służący do uprawy zostały zabezpieczone, a ich 47-letni właściciel zatrzymany. W dniu 29 marca 2023 r. 47-latek usłyszał zarzut uprawy nielegalnych roślin oraz posiadania narkotyków. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Mieszkanka gminy Bałtów odpowie za posiadanie znacznej ilości narkotyków oraz uprawę krzewów konopi innych niż włókniste

-W dniu 12 stycznia 2022 r. kryminalni, w trakcie patrolu, zauważyli siedzącą w samochodzie 31-latkę –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Kobieta była podejrzewana o to, że może mieć związek z narkotykowym procederem. I rzeczywiście, policjanci znaleźli przy niej kilka porcji białego proszku, wstępnie zidentyfikowanego jako amfetamina. Ponadto w toku dalszych przeszukań ujawnili należący do kobiety susz roślinny o wadze blisko 100 gramów. Wstępne badanie potwierdziło, że jest to marihuana.

Kobieta została zatrzymana i trafiła do policyjnej celi. W dniu 14 stycznia 2022 r. usłyszała zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków oraz uprawy krzewów konopi innych niż włókniste. Grozi za to kara nawet do 10 lat więzienia.

Plaga XXI wieku

Walka z plagą narkotyków oraz innych substancji zakazanych (np. dopalacze) trwa od lat na terenie całego kraju. Przestępcy nie tylko sprowadzają je z zewnątrz, ale również sami je produkują.

Według danych Policji w 2020 r. dzięki działaniom policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji na czarny rynek nie trafiło ponad 10 ton narkotyków (w 2019 r. – ponad 7,2 tony). Służby przejęły ponad 4 tony narkotyków. Zabezpieczono nie tylko środki odurzające i psychotropowe, ale także duże ilości prekursorów, co zapobiegło wyprodukowaniu kolejnych narkotyków. Podczas prowadzonych akcji zlikwidowano 31 laboratoriów narkotyków syntetycznych (w 2019 r. – 28).

Rok 2020 był rekordowy pod kątem likwidacji plantacji konopi indyjskich, których zlikwidowano 75 (w 2019 r. – 38). Godna uwagi jest liczba przejętych krzewów, w 2020 r. zabezpieczono ich blisko 40 tysięcy, gdy w 2019 r. było to ponad 11 tys., w tym przypadku wzrost nastąpił o 241 proc.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, w pierwszej połowie 2021 r. do największych realizacji policyjnych wymierzonych w przestępczość narkotykową, należy zaliczyć: działania podjęte przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie, którzy 16 marca zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o wprowadzenie do obrotu 24 kg amfetaminy i 0,7 kg kokainy (ponadto w trakcie czynności została zlikwidowana plantacja 21 sztuk konopi innych niż włókniste), a także akcja funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KRP Warszawa II, którzy 7 kwietnia zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o wprowadzenie do obrotu 50,5 kg różnego rodzaju narkotyków w postaci 47 kg marihuany, 2,6 kg kokainy i 0,9 kg haszyszu. Dodatkowo w trakcie tej realizacji zabezpieczono pracującą maszynę wytwarzającą papierosy, 750 kg krajanki tytoniowej, gilzy i inne komponenty niezbędne do wytwarzania papierosów bez akcyzy.

Warto zaznaczyć, że świętokrzyscy policjanci w 2022 roku zabezpieczyli blisko 320 kg różnego rodzaju narkotyków. Wśród nielegalnych substancji najbardziej popularnymi były: marihuana, amfetamina i haszysz.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%