Zamknij

Pechowi grzybiarze

Wiesław RogalaWiesław Rogala 10:10, 17.09.2024 Aktualizacja: 10:10, 17.09.2024
Skomentuj

Tak się składa, że każdego roku, gdy rozpoczyna się sezon zbierania grzybów, wzrasta też liczba prowadzonych akcji poszukiwawczych za amatorami grzybobrania. Okazuje się bowiem, że nie wszyscy miłośnicy zbierania grzybów znają lasy, do których się udają.

Przyczyny tego stanu rzeczy wydają się być prozaiczne. Często grzybiarze wybierają się do lasu samotnie, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Czasem kłopoty mają swe źródło w złym stanie zdrowia grzybiarza.

Straciła orientację w lesie

W miejscowości Śródborze w gminie Ożarów, 43–letnia mieszkanka powiatu sandomierskiego wyszła do lasu na grzyby. Około godz. 20 zadzwoniła do męża, że straciła orientację i nie potrafi znaleźć drogi powrotnej do miejsca, w którym pozostawiła samochód. Mąż o zaistniałej sytuacji powiadomił służby.

-Dyżurny opatowskiej komendy niezwłocznie we wskazany rejon skierował policjantów pozostających w jego dyspozycji, w tym również przewodnika z psem służbowym oraz ze względu na zapadający już zmrok poprosił o wsparcie strażaków –mówi aspirant Katarzyna Czesna –Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. Dzięki sprawnej koordynacji i współpracy dyżurnych z Komend Powiatowych w Opatowie i w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz dyżurnego ze Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie kobietę udało się odnaleźć około godz. 22 w miejscowości Borownia w gminie Ćmielów. 43–latka nie potrzebowała pomocy lekarskiej. Mundurowi znaleźli również miejsce, gdzie kobieta pozostawiła swój pojazd i ją tam przetransportowali by mogła bezpiecznie wrócić do domu.

W działania poszukiwawcze zaangażowanych zostało 9 policjantów z komend w Opatowie i w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz pies służbowy i 4 radiowozy, a także 12 strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie z 4 wozami strażackimi i 2 quadami.

Odnaleźli 75-letniego grzybiarza

Dyżurny ostrowieckiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 75-latka. Senior o godzi. 7, wyjechał na rowerze z domu na grzybobranie w kierunku Nowej Dębowej Woli. Mimo, że zapadał już mrok, nie wrócił z lasu.

-Policjanci z Ogniwa Patrolowo –Interwencyjnego udali się do kompleksu leśnego na poszukiwania –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Niespełna trzy godziny od zgłoszenia policjanci odnaleźli seniora na pograniczu województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Jak się okazało, 75-latek stracił orientację i nie potrafił znaleźć drogi powrotnej do domu. Stróże prawa udzielili mu pierwszej pomocy i przekazali pod opiekę rodzinie.

Niewybuch zamiast prawdziwka

W trakcie grzybobrania, na terenie kompleksu leśnego w Piórkowie, 26-latek znalazł pocisk moździerzowy z czasów II Wojny Światowej. Do czasu przyjazdu saperów, miejsce zabezpieczyli policjanci.

-Jeśli podczas grzybobrania, a także powadzonych prac remontowych, ziemnych znajdujemy przedmioty przypominające „pociski”, to nigdy ich nie podnośmy, nie przesuwajmy i nie uderzajmy w nie -mówi aspirant Katarzyna Czesna –Wójcik, oficer prasowy KPP w Opatowie. Jeśli niewybuch jest wykopany nie zakopujmy go ponownie, lecz przerwijmy pracę, oddalmy się na bezpieczną odległość, a o znalezisku powiadommy najbliższą jednostkę Policji lub dzwoniąc na numer alarmowy 112. Miejsce, gdzie się znajduje niebezpieczny przedmiot, należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, szczególnie dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy zagrożone miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

Jak przygotować się do wyprawy na grzyby?

Policjanci radzą, aby wychodząc na grzybobranie zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy. Koniecznie należy poinformować bliskich, w jaki rejon się wybieramy i o której planujemy powrót do domu. Zabierzmy też ze sobą elementy odblaskowe oraz jedzenie i picie. Najlepiej na grzybobranie wybierzmy się w kilka osób.

W  sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy lub straciliśmy orientację w terenie, należy niezwłocznie zadzwonić na numery ratunkowe.

Policjanci na targowisku

Sezon grzybowy w pełni, nic więc dziwnego, że ostrowieccy policjanci odwiedzili Targowisko Miejskie przy ulicy Słowackiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

-Stróże prawa apelowali, aby na wyprawę do lasu najlepiej wybrać się grupą osób, a jeśli zdarzy nam się już przebywać w lesie w pojedynkę, to nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie będziemy przebywać –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Niewiele osób wie, że każdy las podzielony jest na prostokąty, które tworzą oddziały leśne. Wszystkie te oddziały są ponumerowane. Przy każdym oddziale znajduje się słupek z odpowiednim numerem. Warto go zapamiętać, gdyż podanie go służbom pozwala na szybkie ustalenie miejsca pobytu osoby poszukiwanej. Często też odpowiedni strój – jasne kolory czy elementy odblaskowe na ubraniu mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Najważniejszą rzeczą, którą należy ze sobą zabrać jest telefon komórkowy z naładowaną baterią, który pozwoli skontaktować się z bliskimi lub wezwać na pomoc służby ratunkowe.

Funkcjonariusze apelowali do miłośników grzybobrania, aby w zaparkowanych przy lasach samochodach nie pozostawiali wartościowych przedmiotów. Złodzieje wykorzystują fakt, że grzybiarze odchodzą daleko od swoich samochodów, obserwują zaparkowane pojazdy, a gdy zauważą w nich jakieś cenne przedmioty, zgodnie z powiedzeniem „okazja czyni złodzieja” włamują się do nich i kradną.

-Nie zostawiajmy –radzi podkomisarz Ewelina Wrzesień - wartościowych rzeczy, np. telefonów komórkowych, dokumentów, saszetek czy torebek, na wierzchu w samochodzie, aby „nie kusić” złodzieja. Zabierajmy je ze sobą. Parkujmy pojazdy na parkingach, bardziej uczęszczanych przez ludzi. Wtedy jest szansa, że to odstraszy złodzieja.

W trakcie działań mundurowi wręczali ulotki z informacjami na temat podstawowych zasad bezpiecznego grzybobrania.

Tych rad nie lekceważ!

Aby grzybobranie było bezpieczne pamiętaj o kilku podstawowych zasadach: Nie wybieraj się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że pójdziesz sam na grzybobranie, poinformuj bliskich, gdzie się znajdujesz i o której planujesz powrót.  Nie oddalaj się od osób, z którymi wybrałeś się na grzybobranie. Pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym. Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie, mogą okazać się bardzo pomocne. Kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, albo nawet oznaczaj je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyłeś. Jeśli nie znasz terenu, nie oddalaj się zbyt daleko od auta, stacji czy przystanków kolejowych. Zabierz elementy odblaskowe czy jasny strój. One mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Oceń realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzasz spędzić w lesie. Nie wybieraj się do lasu po zmierzchu. Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekaj tylko zaalarmuj służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%