Zamknij

Kradną rowery

Wiesław RogalaWiesław Rogala 09:56, 15.10.2024 Aktualizacja: 09:57, 15.10.2024
Skomentuj

Policjanci odnotowali serię włamań do boksów piwnicznych w jednym z bloków na osiedlu Stawki w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak ustalili funkcjonariusze, sprawca dostał się do piwnic pokonując zamki zabezpieczające w drzwiach wejściowych. Jego łupem padł rower znajdujący się w jednym z pomieszczeń. Pokrzywdzony wartość strat wycenił na kwotę 500 złotych.

-Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ustalili, że sprawcą włamania jest 17–letni mieszkaniec miasta –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Po kilkunastu dniach stróże prawa zatrzymali 17-latka, który usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem. Ostrowczanin przyznał się do ich popełnienia. Funkcjonariusze odzyskali skradzione mienie.

Innym razem do ostrowieckiej komendy wpłynęło zawiadomienie dotyczące kradzieży roweru z jednej z klatek schodowych bloku na osiedlu Słonecznym. Wartość strat pokrzywdzona oszacowała na kwotę 700 złotych.

-Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ustalili i zatrzymali sprawcę tego przestępstwa –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Okazał się nim 19-letni ostrowczanin, który przyznał się do usłyszanego zarzutu.  Śledczy przedstawili mu zarzut kradzieży roweru.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu i Przestępczości Nieletnich ostrowieckiej komendy ujęli także szajkę złodziei rowerów.  Zatrzymani to trzej mężczyźni w wieku 23, 31 i 37 lat. Wszyscy wpadli na terenie Starachowic.

-Przez ponad miesiąc do ostrowieckich policjantów wpływały zawiadomienia, dotyczące kradzieży rowerów –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Łupem złodziei padały jednoślady o wartości od 400 do 1.700 zł. Współpraca z operatorem miejskiego monitoringu zaowocowała ustaleniem osób podejrzewanych o te przestępstwa. Trzej mieszkańcy powiatu starachowickiego usłyszało zarzuty kradzieży jednośladów na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego i Kielc. Policjanci odzyskali łącznie 7 rowerów (sześć skradziono w Ostrowcu, a jeden w Kielcach).

Kara za kradzież wynosi do 5 lat pozbawienia wolności.

Mimo surowej kary i wcale nie taki niskiej wykrywalności tego typu przestępstw, rowery nadal giną. Oto parę przykładów z ostatnich kilku miesięcy.

W Ostrowcu Świętokrzyskim na ulicy ul. Mickiewicza, nieznany sprawca dokonał kradzieży roweru górskiego. Właściciel oszacował wartość strat na kwotę 1.000 złotych.

W Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany sprawca skradł rower stojący na klatce schodowej. Właściciel oszacował straty na kwotę blisko 1.600 złotych.

W Ostrowcu Świętokrzyskim, z klatki schodowej bloku zniknął kolejny rower. Właścicielka oszacowała straty na 800 złotych.

W Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany sprawca dokonał kradzieży niezabezpieczonego roweru. Właściciel oszacował wartość strat na kwotę 600 złotych.

W Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany sprawca dokonał kradzieży roweru pozostawionego pod jednym ze sklepów. Właścicielka oszacowała straty na kwotę 1.200 złotych.

W Bodzechowie, nieznany sprawca ukradł rower. Jednoślad przypięty był łańcuchem z kłódką do ogrodzenia posesji. Właściciel oszacował wartość strat na kwotę 4.000 złotych.

Jak się chronić przed złodziejami?

Z policyjnych statystyk wynika, że kradzieże rowerów są zazwyczaj przypadkowe. Złodzieje wykorzystują pozostawienie jednośladu na tzw. chwilkę bez żadnych zabezpieczeń i nadzoru. Rowery nagle znikają sprzed sklepów, bloków, z klatek schodowych, piwnic, garaży.

-Aby ustrzec się przed takimi zdarzeniami, a jednocześnie ograniczyć ich ryzyko, nie powinniśmy – radzą policjanci - prowokować złodziei, pamiętając o właściwym zabezpieczeniu i oznakowaniu roweru. Złodzieje to także ludzie, często leniwi i jeśli nie trafi im się okazja, to nie kradną. Jednak gdy zauważą rower pozostawiony na niskim balkonie lub na klatce schodowej bez dobrego zabezpieczenia, a także na tzw. chwilę przed sklepem, barem lub budynkiem mieszkalnym, albo zauważą otwarte drzwi do garażu, piwnicy, domu lub mieszkania, wtedy nie potrafią się oprzeć i kradną.

Policjanci apelują o odpowiednie zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, gdyż nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież. Linki rowerowe należy zapinać, jeśli zostawiamy rower choćby na chwilę. Linka powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło, które łatwo jest zdjąć. Także na klatce schodowej jednoślad musi mieć odpowiednie zabezpieczenie. Należy go też przypiąć do elementu stałego budynku, którego nie da się wynieść razem z rowerem.

Jeśli rower jest przechowywany w piwnicy, to należy zadbać o jej zabezpieczenie. Gdy złodziej dostrzeże, że piwnica jest dobrze zabezpieczona, to ją ominie.

Warto też oznakować rower. Polega to na spisaniu marki i numeru fabrycznego oraz na naniesieniu na rower kodu identyfikującego właściciela roweru metodą tajnopisu. Takie akcje organizują co jakiś czas komendy policji. Na koniec właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce Policji.

Co zrobić, jeśli ukradną ci rower?

Po pierwsze - należy zadzwonić na Policję podając miejsce kradzieży i wygląd roweru, w tym numery identyfikacyjne oraz jego cechy charakterystyczne. Po drugie - dobrze jest sfotografować rower przed jego kradzieżą, co ułatwi jego odnalezienie. Po trzecie - lepiej jest przyjść osobiście do najbliższej jednostki Policji. O ile to możliwe, trzeba zabrać ze sobą dowód zakupu roweru lub kartę gwarancyjną z numerami ramy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%