W Nowej Dębowej Wola w jednym z domów, miała miejsce awantura domowa. Na miejsce zostali wezwani policjanci.
-W trakcie czynności służbowych 43-letni mężczyzna zaczął się awanturować i być agresywny w stosunku do mundurowych –mówi komisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mieszkaniec gminy Bodzechów znieważył słowami powszechnie uznanymi za obelżywe jednego z interweniujących funkcjonariuszy oraz naruszył jego nietykalność cielesną. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnej celi. W chwili zatrzymania miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.
43-latek usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej i znieważania policjanta.
Interwencja domowa
Policjanci z ogniwa patrolowo -interweniującego ostrowieckiej komendy zostali wezwani na interwencję domową.
-Na miejscu mundurowi zastali 34-latka, który w trakcie czynności znieważył stróżów prawa słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. 34-latek za popełnione przestępstwo został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 3 promile alkoholu w organizmie.
Mężczyzna usłyszał zarzut znieważenia funkcjonariuszy policji.
Znieważył stróżów prawa
Dzielnicowi z ostrowieckiej komendy zostali wezwani na interwencję. Z przekazanych informacji wynikało, że na jednej z ławek usytuowanych na terenie miasta znajduje się śpiący mężczyzna.
-Na miejscu mundurowi zastali 48-latka, który dodatkowo spożywał alkohol w miejscu zabronionym –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. Mieszkaniec gminy Bodzechów w trakcie czynności używał wulgarnego języka, po czym znieważył stróżów prawa słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe. 48-latek w związku z powyższym został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Następnego dnia usłyszał zarzuty znieważenia funkcjonariuszy Policji.
Spożywał alkohol
W Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Aleja 3-go Maja, policjanci z ogniwa patrolowo -interwencyjnego komendy podjęli interwencję wobec 24-latka. Powodem legitymowania był fakt, iż spożywał on alkohol w miejscu publicznym oraz używał słów nieprzyzwoitych.
-W trakcie wykonywanych czynności młody ostrowczanin znieważył słowami powszechnie uznanymi za obelżywe interweniujących funkcjonariuszy –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Badanie alkomatem wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w jego organizmie.
Po wytrzeźwieniu 24-latek usłyszał zarzut znieważenia funkcjonariuszy.
Zuchwały sprawca
Sierż. szt. Karol Sendybył z Komisariatu Policji w Ćmielowie będąc w czasie wolnym od służby zatrzymał 21-latka, który dokonał kradzieży zuchwałej w jednym z sieciowych marketów na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego.
-Młody mężczyzna wziął z półki opakowanie z alkoholem, po czym przeszedł przez linię kas samoobsługowych i usiłował w pośpiechu opuścić teren obiektu –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. Obserwujący całą sytuację ćmielowski funkcjonariusz bez chwili namysłu ruszył za nim. 21-latek zaczął się szarpać z policjantem, a następnie z personelem sklepu. Ostatecznie został przekazany patrolowi policji, który po chwili zjawił się na miejscu zdarzenia.
W trakcie czynności służbowych 21-letni ostrowczanin znieważył interweniujących mundurowych słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe. W rezultacie usłyszał zarzut znieważenia funkcjonariuszy policji oraz kradzieży zuchwałej.
Nietrzeźwy i agresywny
Policjanci z ostrowieckiej komendy podjęli interwencję na jednej ze stacji paliw, gdzie przebywał agresywnie zachowujący się mężczyzna. Pomimo licznych próśb personelu nie chciał on opuścić terenu lokalu.
-W trakcie wykonywanych czynności 18-latek znieważył mundurowych słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. Młody człowiek był pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 3 promile alkoholu w organizmie. 18-latek za popełnione przestępstwo został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. 18-latek usłyszał zarzuty znieważenia funkcjonariuszy policji.
O obowiązku stosowania się do policyjnych poleceń mówi art. 65a Kodeksu wykroczeń. Za złamanie tego przepisu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Także uniemożliwianie wykonania czynności przez policjanta albo jej utrudnianie może spotkać się nałożeniem sankcji karnej.
Zostali znieważeni
W Ostrowcu Świętokrzyskim na osiedlu Rosochy, policjanci z Ogniwa Patrolowo –Interwencyjnego ostrowieckiej komendy w trakcie interwencji domowej zostali znieważeni słowami powszechnie uznawanymi na obelżywe przez 37-latka.
-Będący pod wpływem alkoholu mężczyzna grożąc mundurowym chciał zmusić ich do zaniechania prawnych czynności służbowych –mówi komisarz Ewelina Wrzesień. 37-latek był pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 2,5 promila. Mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego za popełnione przestępstwa został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. W trakcie wykonywanych czynności okazało się, że 37-latek wypowiadał również pod adresem swojej znajomej groźby karalne.
Śledczy przedstawili zatrzymanemu zarzuty znieważenia funkcjonariuszy publicznych w związku z pełnieniem obowiązków służbowych oraz stosowania wobec nich gróźb pozbawienia życia w celu zmuszenia do zaniechania czynności prawnych. W tym przypadku kara może być zaostrzona z uwagi na chuligański charakter zachowania sprawcy - w wysokości nie niższej od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. Ponadto 37-latek usłyszał zarzut kierowania gróźb karanych wobec 30-latki.
Tak stanowi prawo
Prawo stanowi, że funkcjonariusz publiczny podczas wykonywania czynności służbowych korzysta z ochrony prawnej. Według art. 224 par. 1 Kodeksu karnego, kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Par. 2. Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.
Inny przepis art. 226 par. 1 Kodeksu karnego stanowi: kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz